Zavesili ste behanie či iný druh športu počas letných horúčav, ktoré nás aktuálne trápia, na klinec? Nerobte to, pretože keď opäť začnete naplno cvičiť, budete musieť trénovať opäť od začiatku. Vieme svoje o tom, že oveľa príjemnejšie je ísť si zabehať keď je vonku 15 a nie 39 stupňov, no ak dodržíte niekoľko nasledujúcich tipov, môžete si denne obúvať tenisky aj počas sparného leta.
Tip č.1: vyrážajte skoro ráno
Aj vy si držíte hlavu v dlaniach, keď vidíte bežca napoludnie ledva prepletajúceho nohami? Beh, keď je slnko vysoko, je čistý nezmysel. Oveľa menej zaťažíte organizmus, keď si pôjdete zabehať zavčasu ráno. Stačí si nastaviť budík na 5-6h ráno a môžete bez obáv vybehnúť. Neprestávajte športovať ani na dovolenke. Práve tam môže byť ranný beh po pláži pri východe slnka skutočne nezabudnuteľným zážitkom. V prípade, že sa ubytujete v hoteli, začať deň v hotelovom fitnescentre alebo plaveckom bazéne je skvelý nápad, či poviete?
Pitný režim: Prečo je dôležitý a aké sú jeho výhody pre zdravie?
Tip č.2: vezmite si so sebou vodu
Predtým, než vybehnete, si doprajte 2-3 dcl pohár vody. Experti tvrdia, že počas cvičenia by ste mali tekutiny v približne rovnako množstve dopĺňať každých 15-20 minút. Ak to po zvyšok roka nezvyknete robiť, teraz je čas na zmenu. Na každý beh si so sebou vezmite fľašu s vodou. Ideálne v termo fľaši, kde vám voda vydrží príjemne chladná (nie ľadová!) po celý čas. Nikdy do svojej fľaše s vodou nepridávajte ľad. Voda by mala byť skôr vlažná. Ak na sebe spozorujete závrate a sucho v ústach, ihneď zastavte, napite sa a buď si doprajte pár minút pauzu, alebo ak závrate neprestávajú, beh pre tentoraz predčasne ukončite.
Pilates či joga? Aký je medzi nimi rozdiel a ktoré cvičenie je vhodné pre mňa?
Tip č.3: berte do úvahy vlhkosť vzduchu
Vlhkosť je tiež obrovským faktorom, ktorý je potrebné pri športovaní v lete vziať do úvahy. Hlavným princípom ochladzovania organizmu počas cvičenia je pot. Prestupuje na povrch našej kože a následne sa vyparuje, čím sa telo ochladzuje. Vo vlhkom prostredí je chladiaci účinok odparovaním však minimálny, pretože vzduch okolo nás je už dosť nasýtený vlhkom. Práve vtedy, keď je vonku nielen horúce, ale najmä vlhké počasie, by ste mali zvážiť svoju pohybovú aktivitu praktizovať vo vnútri, napríklad v klimatizovanej telocvični alebo fitnescentre, pretože vlhké prostredie až príliš zaťažuje organizmus, čo rozhodne nie je dobre.
Tip č.4: nič sa nemá preháňať
Trénovanie v obzvlášť horúcom počasí sa toleruje len vrcholovým športovcom trénujúcim do extrémnych podmienok. Ak však trénujete na maratón a hrozí vám, že ho budete bežať práve v letných horúčavách, v poriadku, trénujte tak, aby ste sa postupne na tento svoj výkon aklimatizovali. Uistite sa tiež, že máte na sebe priedušné oblečenie a nepreháňajte intenzitu počas prvých niekoľkých horúcich tréningov. Ak však beháte len tak pre radosť, nepreháňajte to a choďte si zabehať radšej skoro ráno alebo neskoro večer. Pokojne aj s čelovkou. V takom prípade však choďte pre istotu vo dvojici, nikdy nie sama.
Tip č.5: používajte SPF a funkčné oblečenie
Približne 15 minút predtým, ako vybehnete do terénu, si na celé telo vrátane tváre naneste širokospektrálne SPF 50 (širokospektrálne znamená, že obsahuje protekciu proti UVA aj UVB žiareniu). Samozrejme, keď idete behať večer po západe slnka, tento krok môžete vybechať. Ráno však v lete slnko vychádza už okolo 5h, takže ráno si SPF naniesť treba. Obzvlášť veľký dôraz klaďte na výber oblečenia na behanie. Ideálne budú šortky a tielko z ľahkého priedušného materiálu, prípadne vám postačí aj športová podprsenka,bez tielka. Na bavlnené oblečenie pri behu úplne zabudnite. Slnečné okuliare môžete nechať doma a radšej si na hlavu nasaďte šitovku.
Zdroj obrázkov: Freepik