Rebriny na cvičenie: Aké výhody ponúkajú a prečo by ste si ich mali zadovážiť?

Rebriny sú neodmysliteľnou súčasťou každej školskej telocvične. V súčasnosti rebriny ponúkajú široké využitie nielen v oblasti fyzioterapie ako súčasť strečingu a individuálneho tréningu, ale aj v mnohých domácnostiach. Využívajú ich profesionálni športovci, deti aj dospelí a vďaka variabilite cvikov sú výborné aj pre pacientov, ktorí trpia problémami s chrbticou.

Hľadáte inšpirácie na zmenu životného štýlu a váhate či sú rebriny do vášho bytu to pravé? Na rebrinách sa dajú vykonávať rôzne cviky, okrem toho disponujú rebriny aj mnohými výhodami, pre ktoré by ste mali ich obstaranie aspoň zvážiť.

Prečo si zadovážiť rebriny do bytu?

Dôvodov prečo zvážiť kúpu rebrín do domácnosti je mnoho. Rebriny ponúkajú kvantum benefitov, cvičiť na nich môžu deti, dospelí aj ľudia v pokročilom veku. Ak teda chcete do vášho každodenného života priniesť viac pravidelného pohybu, rebriny sú pre vás tou správnou voľbou. Nezaberú vám veľa miesta a odcvičiť si môžete kompletný posilňovací tréning, pri ktorom zapojíte všetky svaly.

Tip: Zaujíma vás zdravý životný štýl? Prečítajte si niektorú z inšpiratívnych kníh o zdraví a životnom štýle.

Pravidelná pohybová aktivita okrem toho:

  • podporuje zdravú funkciu srdca a mozgu
  • znižuje riziko vzniku chronických ochorení (nadváha, obezita, cukrovka a iné)
  • pomáha pri chudnutí
  • posilňuje obranyschopnosť
  • pomáha pri zvládaní stresu
  • robí vás šťastnejšími
  • uľahčuje zaspávanie a skvalitňuje spánok
  • dodáva energiu,
  • podporuje produktivitu a kreativitu

Ako si vybrať rebriny do bytu?

Pri kúpe rebrín je nutné, okrem stanovenia si rozpočtu, zohľadniť aj ďalšie faktory.

  1. V prvom rade sa uistite, či sú rebriny naozaj tou správnou pomôckou pre vás. Zoznámte sa s ich výhodami a tým aké cvičenie je na nich možné.
  2. Kto bude rebriny používať? Typ a veľkosť rebrín sa bude odvíjať od toho, kto na rebrinách bude cvičiť, či deti alebo dospelí.
  3. Vyberte si vhodný materiál. Na výber máte drevené, kovové alebo kombinované rebriny, ktoré sú odolnejšie a majú vyššiu životnosť.
  4. Ďalším dôležitým faktorom je nosnosť rebrín. Tá sa odvíja od použitého materiálu, kovové rebriny spravidla vydržia vyššiu záťaž a ak budete na rebriny vešať ďalšie doplnky a príslušenstvo, zvážte aj tento faktor.
  5. Kde chcete rebriny umiestniť? Rebriny môžete jednoducho namontovať k stene, čiže vám veľa priestoru nezaberú. Priemerná výška rebrín je okolo 230 cm, šírka je zväčša 65 – 80 cm. Výnimkou sú modely pre deti, ktoré môžu byť nižšie. Dostupné sú aj rebriny s atypickými rozmermi.
  6. Priečky sú ďalšou dôležitou časťou rebrín. Majú mať rôzne spracovanie, tvar, materiál, aj spôsob uchytenia k rámu.
  7. Zvážte aj systém kotvenia rebrín. Rebriny možno rozdeliť na dva typy. Na tie, ktoré sa montujú do stropu a podlahy alebo tie, ktoré sa upevnia priamo do steny.
  8. Budete využívať aj ďalšie doplnky a príslušenstvo k rebrinám? Za vyššiu cenu je možné zakúpiť si komplexné modely už aj s doplnkami. Tie si však môžete po čase dokúpiť aj zvlášť.
  9. Pre samotnou kúpou si nezabudnite rebriny porovnať. Vyberte si niekoľko možností a následne sa zamerajte na kvalitu. Prihliadnuť môžete aj k rôznym doporuceniam alebo užívateľským recenziám.

Konferencia Pre zdravie ženy v Košiciach 2022

Rebriny a ich výhody

Cvičenie na rebrinách ponúka mnoho výhod a tu sú niektoré z nich.

Rebriny:

  • sú multifunkčné športové náčinie, ponúkajú možnosť vykonávania rôznych silových, preťahovacích, rehabilitačných aj zdravotných cvikov
  • ponúkajú možnosť vytvarovať si telo v pohodlí domova
  • sú bezpečné a cvičiť na nich môžete kedykoľvek bez toho, aby ste museli navštevovať a utrácať za vstupenky do fitness centra
  • sú vhodne pre malé deti od útleho veku, dospelých aj seniorov
  • ponúkajú skvelou pohybovou aktivitu pre celú rodinu
  • sú cenovo dostupné a nezaberajú takmer žiadne miesto
  • sú jednoduché na údržbu a montáž

Zdravotné výhody

Cvičenie na rebrinách si môžete prispôsobiť podľa seba, môžete cvičiť s váhou vlastného tela a náročnosť cvičenia si prispôsobiť podľa vašich fyziologických možnosti. Správne a pravidelne cvičenie pretiahne a prebudí ochabnuté svalstvo, zvýši elasticitu a rozsah pohybu v kostiach a kĺboch a aktivuje určité svalové partie. Okrem toho nehrozí riziko preťaženia tela.

Tip: Vedeli ste, že vhodné cvičenie a strava môže výrazne pomáhať aj pri cukrovke?

Rebriny sú skvelou pomôckou aj pre pacientov, ktorí trpia problémami s chrbticou, pacientom, ktorí sa zotavujú po operačnom zákroku alebo majú obmedzenú pohybovú aktivitu a cvikami na rebrinách je možné správne korigovať, aj vývin skoliózy.

Príslušenstvo a doplnky k rebrinám

Ak si kúpite rebriny bez príslušenstva, časom si môžete dokúpiť celý rad príslušenstva a doplnkov, ktoré rozšíria ich využiteľnosť. Možností máte viac než dosť.

  • Bradlá
  • Hrazda
  • Závesná lavica na rebriny
  • Gumové pásy (expandéry)
  • Gymnastické kruhy
  • Balančná podložka
  • Žinenka a iné

Aj detské príslušenstvo a jeho ponuka je pestrá. Deťom môžete k rebrinám dokúpiť lanové rebríky, laná, siete na lezenie ci hojdačky rôznych tvarov.

Tip: Ďalším skvelým pohybovým doplnkom je detská lezecká stena do bytu. Podobne ako rebriny aj ona ponúka veľa zábavy na malom priestore.

Ako cvičiť na rebrinách?

Ešte predtým ako sa vám predstavíme niekoľko tipov na zaujímavé cvičenia na rebrinách, je dôležité dodržiavať bezpečnostné zásady. Základom bezpečnosti je používanie kvalitných rebrín s primeranou nosnosťou, ktoré sú správne ukotvené v stene alebo strope a podlahe.

Ďalej by ste mali zvážiť:

  • Správna obuv: Cvičenie na rebrinách si vyžaduje kvalitnú obuv, ktorá zabezpečí podporu chodidla a je spevnená v oblasti členkov. Noha v nej musí dobre sedieť, zároveň musíte mať dostatočný cit v chodidlách.
  • Správne oblečenie: Ideálnym riešením je funkčné oblečenie, ktoré prilieha k telu, bez voľných častí odevu. Voľne, zvonové nohavice a tričká nie sú vhodné, pretože sa môžu veľmi ľahko omotať o rebriny.
  • Priestor: Pri monntazi rebrín sa uistite, aby ste okolo nich ponechali dostatok miesta. V ich blízkosti by sa nemal nachádzať žiaden nábytok, sklenené predmety, pootvorené okná a dvere, ostré hrany ani veci, ktoré môžete zhodiť alebo na ktoré predstavujú potenciálnu hrozbu pri pošmyknutí alebo údere.
  • Cviky: Cviky a náročnosť cvikov by ste mali prispôsobiť vašim možnostiam, skúsenostiam, ale aj zvládnutie správneho prevedenie. Ak si nie ste istý, ako správne cvičiť požiadajte o pomoc skúseného fyzioterapeuta alebo trénera. Lecos sa dá naučiť aj z inšpiratívnych videí na cviky na rebrinách.

Konference Pro zdraví ženy v Praze 2022 – Celodenní konference

Cviky na rebrinách pre dospelých

Existuje nespočetné množstvo rôznych cvikov, ktoré môžete na rebrinách vykonávať. S ich pomocou si môžete precvičiť rôzne partie tela ako hrudné, brušné či sedacie svalstvo, bicepsy, tricepsy, ale aj svaly na nohách a ramenách a posilníte si aj chrbát.

Kliky na rebrinách

Kľuky na rebrinách môžete robiť 2 spôsobmi. Prvým je, že sa rukami chytíte priečky a nohy necháte položené na zemi. Druhou možnosťou je robiť kliky tak, že nohy zaseknete do rebrín.

Príťahy na rebrinách

Tento jednoduchý cvik je zameraný na chrbticu a bicepsy. Postavte sa na prvý stupienok rebriny a rukami sa priťahujte a odťahujte od rebrín.

Výpony na rebrinách

Týmto cvikom si spevnite lýtka. Postavte sa na rebriny a pomaly spúšťajte päty dole, potom sa zdvihnite až do stoja na špičkách. Tento cvik môžete vykonávať na oboch nohách alebo striedavo najskôr na jednej a potom na druhej nohe.

Zdvíhanie nôh (visenie na rebrine)

Zaveste sa na rebriny a zdvíhajte vystreté nohy tak, aby ste s trupom zvierali pravý uhol. Pre jednoduchšiu verziu zdvíhajte pokrčené nohy. Ďalším cvikom je zdvíhanie nôh v rovine s telom, ale s vytočení nôh do strany.

Výstupy na rebriny

Ak chcete spevniť zadok a nohy postavte sa tvárou k rebrinám, jednu nohu dajte do výšky kolena druhej nohy a rukami sa chyťte do výšky mierne nad hlavou. Pomocou nohy na rebrine sa vytlačte hore, ruky používajte iba na udržiavanie stability. Cvik urobte jednou a potom aj druhou nohou.

Tip: Vedeli ste, že cvičením môžete výrazne eliminovať riziko najčastejších civilizačných ochoreni?

Cviky na rebrinách pre deti

Na rebrinách môžu cvičiť aj detičky už od veku 6 mesiacov. Ak sa rozhodnete pre kúpu rebrín pre deti a chcete, aby ju aj zmysluplne využívali, zapojte ich do cvičenia. Aby tréning nebol náročný, nudný a zdĺhavý, viky by mali byt’ prispôsobené veku a schopnostiam detí.

Viete o tom, že…

… aj cvičenie na rebrinách môže byť prospešné pre správny rozvoj a vývin motoriky u detí?

Lezenie po rebrinách

Deti vo veku od 2 rokov môžu vyskúšať aj lozenie po jednotlivých priečkach rebrín. Cieľom je, aby dieťa začalo na spodnej priečke a postupne vyšlo, čo najvyššie.

Visenie na rebrinách

Ten najjednoduchší cvik môže absolvovať aj dieťa od 3 rokov. Visenie na priečkach a dvíhanie nôh do výšky trupu je obľúbený cvik pre posilnenie stredu tela a rúk.

Rúčkovanie

Rúčkovanie hore-dole je obľúbený cvik, ku ktorému deti ani nemusíte nútiť. Tento cvik sa hodí na pretiahnutie a posilnenie celého tela.

Jednoduché výpony

Cvik, ktorý je vhodný pre deti od 2 rokov, pozostáva z dvíhania sa na špičkách. Deti vylezú na najnižšiu priečku a pomaly sa dvíhajú na špičky a späť.

Príťahy k rebrinám

Aj pri tomto cviku sa dieťa postaví na najnižšiu priečku, rukami sa drží priečky na úrovni vo výške tváre a následne sa niekoľkokrát telom odtiahne a pritiahne čelom k rebrine.

Obrázky zdroj: Unsplash, Pexels.

Dominika Blchová, SEO služby a copywriting

Zdieľať článok:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Podobné články