TRÁPI VÁS OSTEOPORÓZA? OSTEO VÍKEND S MUDR. ELENOU ĎURIŠOVOU V PIEŠŤANSKÝCH KÚPEĽOCH VÁM OTÁZKY ZODPOVIE

Trápi vás rednutie kostí známe tiež pod názvom osteoporóza? Alebo ju máte v rodinnej anamnéze a chceli by ste jej predísť, kým nie je neskoro? Ak ste na obidve otázky odpovedali áno, potom je práve pre vás určený relaxačno-náučný pobyt v piešťanských kúpeľoch v spolupráci so špecialistkou na reumatológiu, osteológiu, fyziatriu, balneológiu a liečebnú rehabilitáciu, primárkou Reumatologicko-rehabilitačného centra  pre liečbu bolesti pohybového aparátu v Hlohovci, MUDr. Elenou Ďurišovou.

Čo je to osteoporóza?

Osteoporóza je známa tiež aj pod názvom tichý zlodej kostí. Dnes je vnímaná ako civilizačné ochorenie. Charakterizuje ju postupné znižovanie hustoty a kvality kostí, čoho výsledkom je oslabenie kostrového systému a zvýšené riziko zlomenín najmä v oblasti chrbtice, zápästia a stehnovej kosti.

Ako vzniká osteoporóza?

Presná príčina tohto ochorenia nie je známa a k jej rozvinutiu môže prispieť viacero faktorov. Z dvoch tretín je osteoporóza podmienená geneticky. Sme to však my, kto môže ovplyvniť, do akej miery sa genetická predispozícia skutočne aj prejaví a ochorenie sa naplno rozvinie. V konečnom dôsledku vzniká osteoporóza z dôvodu nedostatku niektorých látok potrebných na stavbu kostí, najmä vápnika, fosfotu a vitamínu D.

Symptómy osteoporózy

Vznik a rozvinutie tejto choroby je pomalý a zo začiatku nepozorovaný. Mnohí pacienti nemajú spočiatku žiadne ťažkosti a medzi prvé príznaky neraz patrí až osteoporotická zlomenina objavujúca sa náhle ako blesk z jasného neba a to aj po drobnom poranení či slabom tlaku.

Ako jej predchádzať? 

Mali by sme dbať najmä na dostatočný prísun vápnika a vitamínu D. Odporúčaná denná dávka je pre dospelú osobu 800-1200 mg. Vitamín D s vápnikom veľmi úzko súvisí, pretože podporuje jeho vstrebávanie. Rovnako dôležitou súčasťou prevencie je však aj pravidelný pohyb a cvičenie. Všetky ostatné informácie dôležité na prevenciu osteoporózy, jej diagnostiku a liečbu vám prezradí sama pani doktorka na relaxačno-náučnom víkendovom pobyte OSTEO víkend s MUDr. Elenou Ďurišovou v termíne 8.-10 4. 2022 v kúpeľoch Piešťany.

Hotel Esplanade

Čo na víkendovom pobyte zažijete?

Počas prednášky sa dozviete veľa informácií o prevencii osteoporózy, jej diagnostike a liečbe. V praktickej časti sa naučíte špeciálnu cvičebnú zostavu podľa Ďurišovej, podľa ktorej si dokážete upraviť svalovú nerovnováhu, odstrániť bolesti chrbtice a zlepšiť kostné parametre.

Súčasťou pobytu je i kniha s CD Bolesti chrbtice, kĺbov, kostí-špeciálne cvičebné
zostavy s návodom na pokračovanie v prevencii a liečbe nielen osteoporózy v domácom prostredí a samozrejme aj kúpeľné procedúry. Výsledná cena pobytu závisí od kategórie ubytovania s polpenziou podľa vášho výberu
(hotel Esplanade alebo hotel Thermia Palace).

MUDr. Elena Ďurišová

Všetky potrebné informácie o víkendovom pobyte nájdete tu.
Obrázky zdroj: Freepik, hotel Esplanade.

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné články