Ako si vybrať nadzemný bazén do záhrady?

Bazény sú v horúcich dňoch ideálnym spôsobom, ako sa schladiť. Mať v záhrade vlastný je snom takmer každého, veď čo môže byť lepšie, ako osviežiť sa alebo zaplávať si v súkromí kedykoľvek dostanete chuť. Poradíme vám s výberom nadzemného bazéna, aby aj vám mohol robiť radosť počas letnej sezóny.

Pre koho bude bazén určený a kam ho umiestnite?

Chcete urobiť radosť len deťom, alebo hľadáte bazén, v ktorom sa bude môcť kúpať celá rodina? Odpoveď na túto otázku vám pomôže rozhodnúť sa, či vám stačí menší a nižší bazén, alebo sa treba poobzerať po niečom väčšom, kde sa bude dať aj zaplávať a pohodlne sa doň zmestí viac dospelých osôb. V prípade, že vyberáte bazén, ktorý budú využívať len deti, nepodceňujte bezpečnosť a zohľadnite ich výšku.

Dôležité je bazén umiestniť na pevný rovinatý povrch, takže ešte predtým, ako ho postavíte a naplníte vodou, sa uistite, že má ideálne podmienky. Napustený bazén totiž už premiestňovať nemôžete. Ďalej sa odporúča bazén umiestniť čo najďalej od korún stromov, aby doň nepadali listy a ideálne je, ak bazén stojí mimo tienistých miest, aby ste čo najviac využili slnečnú energiu na ohrev vody.

Okrúhly alebo obdĺžnikový bazén? Nafukovací alebo s konštrukciou?

Táto otázka nesúvisí len s dizajnom, hoci aj ten samozrejme pri výbere vstupuje do hry. Každý druh bazéna má svoje charakteristické vlastnosti, takže je na mieste porozmýšľať, aký by vyhovoval najviac vám.

Okrúhle bazény patria k najpredávanejším a najobľúbenejším modelom najmä pre rodiny s deťmi. Ich konštrukčné riešenie je jednoduché a majú všade rovnomerné rozloženie tlaku vody, no poskytujú menší priestor na plávanie. Hranaté bazény sú oproti kruhovým bazénom vďaka svojej ploche lepšie v prípade, keď si želáte väčší priestor na plávanie.

Pri rozhodovaní, či vám bude stačiť nafukovací bazén, alebo radšej model s rámovou konštrukciou, môže pomôcť aj to, že rámové sú stabilnejšie a odolnejšie, zatiaľ čo nafukovacie sú populárne najmä pre rodiny s deťmi a vyžadujú si len nafúknuť horný golier, aby boli pripravené na používanie.

Vyberte si z ponuky kvalitných bazénov za super ceny tu: https://hop-sport.sk/bazeny/

Akým spôsobom udržiavať vodu čistú?

Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek bazén, voda v ňom by mala byť zdravotne nezávadná, aby ste si letné radovánky mohli užívať bez vedľajších účinkov. Vo väčších bazénoch je nevyhnutná filtracia, buď piesková, alebo kartušová, podľa veľkosti bazéna. Kartušová filtrácia vám postačí pre malé bazény, jej výhodou je nižšia cena, no vyžaduje si párkrát do týždňa prečistiť filter, na ktorom sa zachytávajú nečistoty z bazéna. Piesková filtrácia spoľahlivo udrží vodu čistú aj vo veľkých bazénoch, a hoci je oproti kartušovej filtrácii drahšia, ušetrí vám náklady na bazénovú chémiu. Umožňuje tiež pripojiť príslušenstvo, napríklad bazénový vysávač alebo solárny ohrievač a nevyžaduje si komplikovanú údržbu.

Okrem mechanických nečistôt by ste mali kontrolovať a bazénovou chémiou upravovať tvrdosť, pH a ďalšie parametre vody, aby sa vám v bazéne nepremnožili mikroorganizmy.

Zdroj obrázku: Mary Dimitropoulou / Shutterstock.com

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné články