Napriek tomu, že sú v regáloch drogérií umiestnené tesne vedľa seba, medzi antiperspirantom a dezodorantom je veľký rozdiel. Obidva sú určené na boj s potením no každý z nich funguje úplne inak. Poznáte rozdiel medzi pôsobením antiperspirantu a dezodorantu? Ktorý z nich je vašou voľbou?
Čo je dezodorant?
Dezodorant (nie deodorant) je substancia v rôznom skupenstve (tuhý, tekutý, s rozprašovačom, krémový, púdrový) aplikovaná na telo (väčšinou do podpazušia) na maskovanie pachu spôsobeného bakteriálnym rozkladom, nie však na elimináciu tvorby potu. Dezodorant nás teda zbavuje nežiadúceho odóru a často tak robí práve vďaka obsahu alkoholu, ktorý však môže pokožku nadmerne vysušovať. Po aplikácií zmenia kyslé prostredie na pokožke tak, aby bolo menej príťažlivé pre baktérie.
Čo je antiperspirant?
Antiperspirant, na druhej strane pôsobí tak, že nielenže neutralizujú telesný pach, ale znižujú alebo, dokonca, úplne zastavujú tvorbu potu (anti-proti, perspiration-pot). Obyčajne obsahujú zlúčeniny hliníka, ktoré keď sa absorbujú, dočasne blokujú potné žľazy a znižujú vlhkosť. Hliník je v tomto prípade síce spornou ingredienciou, zatiaľ však žiadne štúdia nedokázala jeho škodlivé účinky. Mnohí výrobcovia však aj napriek tomu a najmä kvôli obavám užívatelie už dnes nahrádzajú hliník inou ingredienciou.
Potom sú tu ešte antitranspiranty, ktoré by mali byť o level účinnejšie ako antiperspiranty, avšak v skutočnosti ide skôr o iné pomenovanie pre antiperspiranty. Toto pomenovanie bolo pôvodne zaužívané na prípravky dodávajúce vlahu rastlinám a v kozmetike ide skôr len o marketingový trik.
Ako po celý rok cestovať tak, aby sme sa vrátili domov zdraví
Sporný hliník
Vráťme sa ešte na chvíľku späť k spornému bodu a tým je obsah hliníka v antiperspirantoch, pretože ide skutočne o kontroverznú tému. Pravdou je, ako sme už spomínali vyššie, že žiadne štúdie priamo nedokázali súvislosť medzi hliníkom a karcinómom prsníka. Zatiaľ čo priama súvislosť antiperspirantov s rakovinou prsníka je dodnes nepodložená, zlúčeniny hliníka majú estrogénne účinky a bolo zaznamenané, že potenciálne spôsobujú zmeny DNA. Vo všeobecnosti sú však antiperspiranty a dezodoranty bezpečnými prípravkami pre zdravie človeka, na pozore by sa azda mali mať len ľudia s ochorením obličiek. Prebytočný hliník je zvyčajne z organizmu odfiltrovaný obličkami, a tak ľudia s oslabenou funkciou obličiek nedokážu filtrovať hliník dostatočne rýchlo a zadržiavané hodnoty hliníka by im tak mohli do určitej miery spôsobiť zdravotné problémy. Táto oblasť však musí byť hlbšie skúmaná a zatiaľ sú akékoľvek obavy neopodstatnené.
Prečo by sme mali dezodoranty alebo antiperspiranty používať?
Prvým dôvodom je spoločenský aspekt. Nikomu z nás nie je telesný pach (náš vlastný ani ľudí naokolo) príjemný. Mokré škvrny na oblečení tiež nie sú príjemné na pohľad. V prípade, že nám bežné produkty z drogérie nefungujú, skúsme sa obrátiť na sortiment v lekárni. Skúsený lekárnik či farmaceut nám bude vedieť určite dobre poradiť.
Druhým dôvodom je množenie baktérií v podpazuší, ktorému tiež chceme predísť. Ak máme predsudky voči bežným produktom na pultoch predajní, pohľadajme svoj vyvolený produkt v predajniach so zdravou výživou a prírodnou kozmetikou. Zrejme budete musieť vyskúšať viacero značiek a produktov, kým objavíte ten svoj.
Športovanie v letných horúčavách? Ak dodržíte tieto tipy, bude to pre vás hračka
Vyrobte si antiperspirant doma
Na záver vám prinášame recept na náš obľúbený domáci antiperspirant. Na jeho výrobu budete potrebovať len zopár ingrediencií, ktoré poľahky zoženiete na eshopoch.
¼ hrnčeka kokosového oleja a bambuckého masla 2:1
¼ hrnčeka bentonitového ílu
2-3 PL prášku arrow root (alternatívou je zemiakový škrob)
10-20 kvapiek čistého esenciálneho oleja alebo kombinácie olejov
Postup:
- Kokosový olej a bambucké maslo rozpustite vo vodnom kúpeli. Ak chcete, aby váš produkt bol tuhý, pridajte 1 ČL kozmetického včelieho vosku.
- Odstavte a primiešajte arrow root a po miernom vychladnutí esenciálne oleje.
- Nalejte do dózy alebo prázdneho obalu od použitého tuhého dezodorantu (len ak ste pridali aj včelí vosk a zmes je dostatočne tuhá, inak vám nestuhne a rozleje sa).
- Aplikujte vždy čistými rukami do suchého podpazušia.
Tip na záver
V žiadnom prípade vám neodporúčame namiesto antiperspirantu/dezodorantu používať čistý alkohol, sódu bikarbónu, citrónovú šťavu, ocot, prášok do pečiva a podobne. Ide všetko o látky, ktoré by pokožku mohli veľmi nepríjemne podráždiť.
Zdroj obrázkov: Freepik