Čo by ste mali vedieť o ochorení štítnej žľazy

Štítna žľaza je dvojlalokový orgán v tvare motýľa, ktorý sa nachádza v prednej časti krku. Jej úlohou je uvoľňovať hormóny regulujúce využívanie energie v organizme, regulovať metabolizmus a aktivitu mnohých ďalších systémov v tele (napríklad srdcová činnosť, tráviaci systém). Bez správneho množstva hormónov štítnej žľazy sa prirodzené funkcie organizmu začnú spomaľovať. Problém nastáva vtedy, ak štítna žľaza vplyvom rôznych porúch začne produkovať nadprodukciu hormónov, alebo, naopak, vykazuje príliš nízku činnosť, čo postihuje približne 2-4% populácie.

Ochorenie štítnej žľazy

Porúch štítnej žľazy je hneď niekoľko a dajú sa zistiť rutinným krvným testom. Symptómy sú u jednotlivých pacientov veľmi individuálne. Medzi najčastejšie patrí priberanie na váhe, únavacelková slabosť organizmu, pričom príznaky sa môžu s pribúdajúcim vekom meniť. Medzi ďalšie symptómy ochorenia štítnej žľazy patrí:

Hashimotova tyreoiditída

Medzi najčastejšie ochorenia štítnej žľazy patrí Hashimotova tyreoiditída. Ide o autoimunitné ochorenie spôsobujúce zníženú funkciu štítnej žľazy. Náš imunitný systém je navrhnutý tak, aby chránil bunky pred napadnutím baktériami a vírusmi zvonka. Keď neznáme baktérie alebo vírusy vstúpia do organizmu, imunitný systém zareaguje vyslaním obranných buniek, aby cudzie bunky zničili.

Niekedy však nastane porucha, kedy si naše telo zamieňa normálne, zdravé bunky s inváziou do buniek. Toto sa nazýva autoimunitná reakcia. Ak autoimunitná odpoveď nie je regulovaná alebo liečená, náš imunitný systém môže napadnúť zdravé tkanivá. To môže spôsobiť vážne zdravotné problémy a spustiť autoimunitné ochorenia akým je aj hashimoto, ktoré postupne spôsobuje chronický zápal znižujúci funkciu štítnej žľazy. Pacient je následne sledovaný u endokrinológa, kde mu je nasadená potrebná liečba. Hashimoto je ochorenie, ktoré veľmi často podlieha rodinnej anamnéze (je dedičné).

Barbora Junková: Když nejde o život, nejde o nic

Ochorenie štítnej žľazy a strava

Popri medikamentóznej liečbe je dôležité, aby pacient dodržiaval určité stravovacie návyky a niektoré potraviny z jedálnička vyradil úplne, iné obmedzil. Odporúčania z vedeckej obce pri Hashimotovej tyreoiditíde v dôsledku autoimunitného ochorenia popri liečbe, ktorú stanoví endokrinológ, sú nasledovné:

Dostať pod kontrolu príjem sacharidov. Pretože pri tejto poruche štítnej žľazy dochádza k destabilizácii glukózy a premrštenej odpovedi inzulínu na prítomnosť glukózy v krvi, môže to spôsobovať ďalšie nežiadúce imunitné odpovede. Sacharidy je potrebné prijímať v ich komplexnej forme (ovocie, zelenina, strukoviny, orechy, semená, celozrnné obilniny, ryža natural) a úplne sa vyhnúť rýchlym cukrom. Vhodná je aj low-carb diéta.

Úplne vylúčiť lepok. Odporúča sa teda bezlepková diéta.

Vylúčiť sóju a sójové produkty. Aj tofu, sójové mlieko, sójové jogurty a podobne.

Vylúčiť potraviny s kazeínom (konkrétne mliečne produkty).

Kapustovité potraviny konzumovať s mierou (brokolica, karfiól, kapusta), vždy len 1 za deň a nie viacero druhov naraz. Nie je potrebné ich úplne vylúčiť, len obmedziť ich prísun.

Dbať na prísun vlákniny. Konzumovať dostatok zeleniny, ovocia a celozrnných produktov.

Depresia trvá dlho a sama od seba neprejde

Dbať na prísun zdravých tukov. Max 45-50g/denne. Vhodné sú losos, avokádo, vajcia.

Dbať na vyšší príjem bielkovín. Ideálny denný prísun je 80-100 g denne.

Zvášiť suplementáciu: vápnik, vitamín B, vitamín D až do úrovne okolo 4.000 jednotiek, rybí olej, glutatión (ovplyvňuje lymfocyty). V prípade glutatiónu a vitamínu D je dobré dať si ich hladinu preveriť odbermi.

Dbať na dostatočný prísun probiotík. Vhodné je zaradiť do jedálnička fermentované potraviny.

Obrázky zdroj: Freepik, Pixabay

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné články