Výnimočná žena dosahujúca míľniky v mnohých oblastiach, čo je vidieť nielen na jej fyzických výkonoch, ale aj na úspechoch firmy, ktorej je konateľkou. Vyštudovala fyzikálnu chémiu, no medzi jedinečné momenty v jej kariére rozhodne patrí účasť na Svetovom pohári IFBB Bikini fitness Master 2018 v Španielsku. Na svojej životnej ceste sa nikdy nevzdávala, ani vtedy, keď jej plány na chvíľu skrížila diagnostika závažného onkologického ochorenia. Svoje okolie obohacuje zdravým životným štýlom s dôrazom na pestrý a zdravý jedálniček. Fitnesska a konateľka spoločnosti STADA Pharma Slovakia, Mgr. Viera Parkaniová, nám ako ambasadorka konferencie Pre zdravie ženy v rozhovore prezradila:
- Na čo je dôležité klásť dôraz popri pracovných povinnostiach.
- Ako sa zmenil jej život po diagnostikovaní závažného onkologického ochorenia.
- Čo jej v tom čase šepkala jej intuícia.
- A čo je, podľa nej, v živote ženy najdôležitejšie.
Viera, ako stíhate skĺbiť všetky vaše aktivity, ktorých je naozaj veľké množstvo?
Nestíham úplne všetko, čo by som chcela a neustále mám pocit, že môj život je večný boj s časom. Je skôr o určení priorít, čo je v živote najdôležitejšie. Kým boli deti malé, boli mojou prioritou deti, rodina a práca. Potom, keď trošku vyrástli, pocítila som, že sa chcem venovať aj sama sebe. Aby som vyvážila sedavú prácu za počítačom v kancelárii, potrebovala som sa hýbať, pretože pohyb odjakživa milujem.
Do života vám prišiel moment, kedy vám bolo diagnostikované vážne onkologické ochorenie. Dalo by sa povedať, že to bol akýsi bod obratu, kedy ste sa rozhodli svoj život zmeniť a začať ho žiť inak?
Vždy som všetko v živote robila na sto percent, fitness aj svoju prácu. Práve vďaka ochoreniu som si uvedomila, kde som robila chyby a čo musím na svojom živote zmeniť. Uvedomila som si, že v mojom živote chýba relax. Život nie je o tom, aby sme stihli urobiť čo najviac vecí, ale mali by sme vedieť aj oddychovať. Ochorenie ma teda posunulo tam, kde som sa viac začala venovať svojmu vnútru, duchovným otázkam, začala som viac meditovať, cvičiť jogu, ponárať sa sama do seba a začala som podporovať svoju ženskú energiu. Začala som sa oveľa viac stretávať so ženami a zistila som, že medzi nami dokáže prúdiť veľmi krásna energia.
Ako ste vnímali verdikt lekárov, ktorý jasne poukazoval na závažné onkologické ochorenie? Ako ste sa vtedy cítili?
Diagnostikovali mi invazívny duktálny karcinóm v prsníku, čo je zhubné nádorové ochorenie. V prvom momente som tomu nemohla uveriť, pretože som si myslela, že mne sa to nemôže stať. Potom prišla fáza zmierenia, kedy som si musela zvyknúť na novú myšlienku, že ochorenie je naozaj mojou súčasťou. Žiadna kaša sa však neje taká horúca, ako sa navarí. V tej chvíli je najdôležitejšie nastavenie vašej mysle. Ja som ani na sekundu nezauvažovala nad tým, že by to mohlo dopadnúť zle. Vedela som, že budem musieť podstúpiť operáciu, no nevzdávala som sa. Aj ostatným ženám, ktoré v živote postretne niečo podobné, by som chcela odkázať, aby sa nevzdávali.
Znamená to, že ste v tom období počúvali najmä svoju intuíciu, ktorá vám hovorila, že všetko dobre dopadne?
Áno, v tom čase som sa veľmi ponárala do seba a na základe svojho vnútorného hlasu som sa rozhodovala, čo budem robiť ďalej. Nie je to najľahšia cesta, pretože zmeny, ktoré takáto situácia prinesie, musíte urobiť len vy sama. Neurobí to za vás lekár ani vaša liečba. Máte to vo svojich rukách.
Čo vám ochorenie vzalo a čo, naopak, dalo?
Vzalo mi fyzickú časť mňa, môj prsník, no vďaka plastickej chirurgii si nemám na čo sťažovať 🙂 Bude to znieť síce možno paradoxne, no mojej ochorenie mi dalo toho veľmi veľa. Zmenila som svoj život aj v tom, že teraz oveľa viac vnímam ľudí, prírodu, veci okolo seba. Predtým som bola schopná bežať okolo rozkvitnutého orgovánu tak, že som si ho ani len nevšimla, pretože som mala hlavu plnú iných vecí, ktoré ešte musím stihnúť. Naučila som sa tiež nevnímať pracovný stres ako stres. Vnímam ho ako záležitosti, ktoré musím vyriešiť a keďže ich neriešim sama, ale s ostatnými manažérmi, vnímam ich reakcie, postoje, ich jedinečnosť a naše spoločné rozhodovanie. Začala som sa tiež oveľa viac zamýšľať nad zdravou stravou a zdravým životným štýlom.
Bol to práve ten moment, kedy ste si povedali, že sa chcete rozdávať a dávať kúsok zo seba iným ľuďom?
Tu by som odpovedala prostredníctvom dvoch aspektov. Pracujem vo farmaceutickej firme, kde máme k dispozícii prípravky aj v rámci prevencie, pretože prevencii sa naozaj treba venovať, je veľmi dôležitá. Druhá stránka veci je to, že som si sama takýmto ochorením prešla a viem, čo pomohlo mne. Boli to príbehy iných ľudí, iných žien. Keď vidíte, že to ony zvládli, tak o to silnejšie veríte, že takto isto sa to podarí aj vám. Ženské príbehy sú veľmi silné.
Zdravé stravovanie verzus zdravé starnutie. Vidíte medzi nimi spojitosť? Na čo by mali ženy myslieť pri spomalení metabolizmu a celkovom starnutí organizmu, ak chcú zostať zdravé?
Začína sa to meniť okolo štyridsiatky a to v dôsledku zmien hormonálneho systému ženy. To, čo sme si mohli dovoliť zjesť do tridsiatky bez čo i len gramu naviac, už v tomto veku neplatí. Musíme si dávať pozor na to, čo jeme a na to, ako žijeme. V prvom rade je dôležitý pohyb. Každý deň by sme si mali dopriať minimálne pol hodinku chôdze na čerstvom vzduchu. Oveľa lepšie potom trávi. Čo sa týka stravy, treba sa nad ňou zamýšľať oveľa viac, ako keď ste boli mladšie. Mali by sme konzumovať čo najmenej polotovarov, fast foodov, priemyselne spracovaných potravín a vyhýbať sa konzervačným látkam, stabilizátorom a podobne.
Najideálnejšia je konzumácia čistej stravy, ideálne pripravovanej doma alebo v dobrých reštauráciách. Budete tak presne vedieť, čo konzumujete. Strava by mala byť vyvážená, pestrá, no nie zbytočne prekombinovaná. Nemali by sme tiež na tanieri kombinovať viaceré formy bielkovín, sacharidov a nesmieme zabúdať na zeleninu. Práve tá by mala tvoriť základ nášho jedálnička, pretože obsahuje vlákninu. Ovocie konzumujte v rozumnom množstve, nepreháňajte to s ním. Ideálne je kombinovať ho dopoludnia a vždy jeden druh ovocia za deň.
A čo ženy po päťdesiatke? Ako by sa mali stravovať tak, aby sa cítili naozaj dobre?
Napriek tomu, že mnohé ženy v tomto veku majú pocit, že sa stravujú lepšie ako pred menopauzou, majú problém s priberaním takpovediac aj zo vzduchu. Tam vzniká tzv. metabolický syndróm (priberanie v oblasti pása), ktoré prichádza ruka v ruke s inzulínovou rezistenciou. Keď chce takáto žena schudnúť a nedarí sa jej to, odporúčala by som jej jesť iba 3x za deň, pričom intervaly medzi jednotlivými jedlami by mali byť 4-5 hodín. Osobne poznám príbehy žien, ktorým jedenie každých 5 hodín zafungovalo a konečne začali chudnúť. Je potrebné tiež obmedziť sacharidy a spomedzi nich voliť skôr obilniny akými je pohánka, pšeno, prípadne ražný chlieb. Bielkoviny ani zeleninu obmedzovať netreba.
Aká bola vaša príprava na súťaž na Svetovom pohári IFBB Bikini fitness Master 2018 v Španielsku?
Začalo to chodením do fitka, kde som sa venovala aj body buildingu. Tam si ma všimla jedna trénerka a navrhla mi nomináciu na túto súťaž. Najskôr som musela absolvovať Majstrovstvá Slovenska až potom Majstrovstvá sveta, kde som sa dostala do semifinále a skončila na 8.mieste. Dnes už môžem povedať, že fitness nemusí byť extrémny šport, práve naopak, dá sa robiť aj zdravo. V príprave som nešla až do takého extrému, že by som vynechávala tuky, pretože my ženy, zdravé tuky (avokádo, losos, oriešky, rastlinné oleje lisované za studena) potrebujeme.
Čo je v živote ženy najdôležitejšie?
Udržiavať rovnováhu. Nedávať na prvé miesto všetko ostatné, napríklad prácu, rodinu, domácnosť a na seba zabúdať. Tak by to byť nemalo. Treba si nájsť čas na seba, pretože ak dáme čas sebe, dokážeme dať potom radosť a šťastie aj svojmu okoliu.
Prečo sa spoločnosť STADA, v ktorej pôsobíte, rozhodla byť partnerom konferencie Pre zdravie ženy?
Veľmi sa mi páči združenie Akčné ženy. Naozaj je veľmi sympatické a milé, že takto ženy držia spolu, inšpirujú sa navzájom, odovzdávajú si skúsenosti, rady a ženskú energiu. A keďže robím pre farmaceutickú firmu, ktorá sa venuje nielen liečbe, ale aj prevencii a máme tiež nové, zaujímavé projekty, akými sú kanabinoidy, potravinová intolerancia, viem, že máme čo prostredníctvom našich odborníkov, lekárov, ženám na konferencii odovzdať a sprostredkovať tak informácie ako sa správať k sebe a svojmu telu. Preto sme sa rozhodli tohto podujatia zúčastniť.
Na záver nám prezraďte, prečo by sa podľa vás mali ženy zaujímať o svoje zdravie?
Je to pre nás dôležité práve preto, že keď my nebudeme zdravé, nebudeme ani šťastné, nebudeme môcť zo seba vydávať tú krásnu ženskú energiu a úsmev. Pretože zdravá žena rozdáva svoj esprit nielen doma, v rodine, ale aj medzi priateľkami a na pracovisku len vtedy, ak sa cíti vo svojom tele prirodzene a zdravo.
Foto archív: Mgr. Viera Parkániová