7 tipov ako zvládnuť klimaktérium s ľahkosťou

Klimaktérium nás čaká všetky. Stručne by sa dalo popísať ako prechodné obdobie medzi plodným vekom ženy a obdobím ukončenia cyklickej hormonálnej funkcie vaječníkov. V žiadnom prípade však toto obdobie v živote ženy nie je niečím, čoho by sa bolo treba obávať. Práve naopak, čím skôr si uvedomíme, že nemusíme touto cestou kráčať samé, ale máme možnosť požiadať o pomoc odborníkov, tým skôr pocítime úľavu a opäť sa ponoríme do plnohodnotného víru života. A o to nám v prvom rade ide, aby sme si užili každú etapu svojho života naplno a s ľahkosťou.

V tomto článku sa dozviete:

  • Aký je rozdiel medzi klimaktériom a menopauzou.
  • Ako zmierniť príznaky prechodového obdobia ženy.
  • Informáciu o tom, že strava je naozaj kľúčová.
  • Ktorý druh pohybu je pre vás vhodný.
  • Že prírodné produkty majú skutočne vysokú účinnosť.

Viete, aký je rozdiel medzi premenopauzou, menopauzou a klimaktériom?

Ako prvá, približne okolo 45. roku veku ženy, výnimočne už okolo štyridsiatky, prichádza na rad premenopauza. U mnohých žien prichádza nepozorovane, veľakrát si ju ani nevšimnú a ani netušia, že už do tohto obdobia vstúpili. Premenopauza končí menopauzou.

Menopauza je naša posledná menštruácia. V živote ženy tento prelomový bod nastáva priemerne okolo 50. roku veku. Pre mnohé ženy je moment, kedy prestanú menštruovať, veľkým strašiakom. S vhodnou životosprávou a v rukách dobrých odborníkov sa však skutočne niet čoho obávať. Dôležité je tiež poznamenať, že priebeh každej ženy je iný a preto by ho mal vždy vyhodnotiť lekár. Pre porovnanie uvádzame niekoľko dôležitých faktov:

  • 30-40% žien sa príchod menopauzy vôbec nijako nedotkne. Sú úplne bez ťažkostí, nemusia užívať žiadnu liečbu.
  • 15-20% žien má výraznejšie ťažkosti a musia byť na hormonálnej liečbe stanovenej lekárom.
  • 40% žien má len mierne ťažkosti. U tejto skupiny žien zaberajú prírodné produkty, prípadne klasická substitučná terapia. Aj tu by mal mať však hlavné slovo lekár.

Rozhodujúce je, aby sme v prípade závažnejších ťažkostí nezostávali so svojim problémom samé, nebránili sa tomu, že v našom živote dochádza k neodvratným zmenám a VŽDY sa bez obáv obrátili na svojho gynekológa, ktorý naše symptómy vyhodnotí a nasmeruje nás na cestu správnej liečby, či už hormonálnej alebo prírodnej.

Po menopauze prichádza na rad postmenopauza, ktorej príznaky môžu pretrvávať až do 60. roku veku. A celé toto obdobie, teda premenopauza, menopauza aj postmenopauza, sa spolu nazýva klimaktérium. Na to, aby sme ho zvládli bez problémov, nám poslúži konzultácia u svojho špecialistu gynekológa a nesledujúcich 7 tipov:

Zaraďte do svojho každodenného programu pohyb. Ideálne sú dlhé prechádzky v prírode rýchlou chôdzou, pešia turistika, cyklistika, plávanie alebo joga. Najmä joga sa stala mimoriadne populárna u žien, ktoré trpia nespavosťou, náhlou zmenou nálad, úzkosťami a návalmi horúčav. Štúdie naznačujú, že joga zlepšuje spánok, má priamy dopad na zlepšenie nálady a dostáva nás do harmónie. Či ju už budeme cvičiť v joga štúdiu, ktoré sa nazýva aj shala, alebo doma podľa inštruktážnych videí, výsledkom bude návrat k spokojnému životu v rovnováhe.

Veľký dôraz dajte na to, čo jete. Strava je pre naše zdravie skutočne kľúčová. A to nielen až počas klimaktéria, ale aj pred ním. Do stravy zaraďte v prvom rade potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny (losos, bobuľové ovocie, chia a konopné semienka, vlašské orechy, tekvica, strukoviny, listová zelenina, vajcia…) a vitamín D. Rovnako dôležité sú potraviny bohaté na vápnik. Vysoký obsah vápnika majú tieto potraviny: mlieko, jogurt, kefír, syry, vajcia, semienka, strukoviny, mandle, listová zelenina, rebarbora, amarant, tofu, figy. Okrem toho konzumujte čerstvé ovocie a zeleninu, celozrnné produkty a dostatok bielkovín.

Užívajte nehormonálny prípravok na prírodnej báze PerfectDay. Je určený na celú škálu problémov spojených s klimaktériom, od úľavy pri návaloch tepla, cez nočné potenie až po podráždenosť a výkyvy nálad. Predstavuje bezpečnú alternatívu pre ženy, ktoré nechcú alebo nemôžu užívať hormonálnu liečbu, pričom účinky spozorujete už 3 týždne od začiatku užívania. PerfectDay je čisto prírodný produkt špičkovej kvality. Už TERAZ si môžete na uvedený produkt uplatniť 20% ZĽAVU, pričom ju môžete využiť aj viackrát až do konca októbra. Stačí zadať pri nákupe na e-shope zľavový kupón AKČNÉŽENY a 20% ZĽAVA vám bude automaticky uplatnená.

Dbajte na pitný režim. Vypite aspoň 2 litre čistej vody. Môžete ju kombinovať s minerálnymi vodami a nesladeným bylinkovým čajom.

Obmedzte prísun kofeínu, bieleho cukru, bielej múky. Alkohol vyraďte úplne alebo ho obmedzte na minimum. Dva deci červeného vína z času na čas vám neublíži. Dôležité je, aby to bolo naozaj pri výnimočnej príležitosti, nie každodenne a nie vo väčších množstvách.

Doprajte si čas pre seba. Starajte sa o seba. Pretože ak budete o seba dbať, budete oveľa spokojnejšia a naplníte svojou spokojnosťou aj svoje okolie. Robte to, čo máte skutočne rada. Dočerpávajte zásoby svojej životnej energie. Uvarte si bylinkový čaj. Sadnite si k pútavej knihe. Pozrite si dobrý film. Stretnite sa s priateľkami. Naučte sa povedať nie. Založte si denník vďačnosti. A najmä, nezabudnite, že ste úžasná žena. Tak oslavujte svoju ženskosť aj tým, že prijmete svoju menopauzu.

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné články