Čo je to autoimunitné ochorenie?

Autoimunitné ochorenie je stav, pri ktorom imunitný systém začne napádať vlastný organizmus a jeho jednotlivé funkcie. Imunitný systém je určený na to, aby nás v prvom rade chránil pred nežiadúcou infekciou, baktériami, vírusmi a inými choroboplodnými zárodkami. Keď imunitný systém signalizuje ich prítomnosť, aktivuje sa a vyšle do boja armádu bojovníkov – protilátok. Imunitný systém zvyčajne rozozná, čo je súčasť vášho organizmu a čo je mu cudzie. V dôsledku neznámych spúšťačov môže však imupnitný systém začať vytvárať protilátky, ktoré namiesto boja proti infekciám útočia na vlastné tkanivá tela. Prečo je tomu tak?

Vitiligo universalis

Prečo takéto ochorenie vznikne?

Pri autoimunitnom ochorení imunitný systém považuje časť vášho tela, ako sú kĺby alebo koža, za cudzie. Uvoľňuje proteíny nazývané autoprotilátky, ktoré napádajú zdravé bunky. Niektoré autoimunitné ochorenia sa zameriavajú iba na jeden orgán, napríklad diabetes 1. typu poškodzuje pankreas. Iné choroby, ako napríklad systémový lupus, postihujú celé telo.

Poruchy imunitného systému spôsobujú buď abnormálne nízku aktivitu alebo nadmernú aktivitu imunitného systému. Choroby imunitného nedostatku znižujú schopnosť tela bojovať proti útočníkom, čo spôsobuje zníženú imunitu a teda zraniteľnosť voči infekciám (imunodeficiencia).

V prípade nadmernej aktivity imunitného systému telo útočí a poškodzuje vlastné tkanivá. Vtedy vznikne autoimunitné ochorenie. Prečo sa tak deje lekárska veda ešte nevie celkom dobre vysvetliť. Pozná len rôzne spúšťače, ktoré ho môžu vyvolať. Patrí k nim pôrod alebo nadmerný stres.

U koho môže vzniknúť autoimunitné ochorenie?

Niektorí ľudia sú náchylnejší k vzniku autoimunitného ochorenia než iní. Podľa štúdie z roku 2014, trpia ženy v porovnaní s mužmi na autoimunitné ochorenia v pomere 2:1 (6,4% žien versus 2,7% mužov). Niektoré autoimunitné ochorenia sa viac vyskytujú viac v určitých etnických skupinách. Lupus napríklad postihuje viac Afroameričanov a Hispáncov než Európanov.

Niektoré autoimunitné ochorenia, ako je napríklad diabetes, skleróza multiplex a lupus, sú dedičné. Nie každý člen rodiny ich nevyhnutne musí získať, avšak zdedí náchylnosť k ich rozvinutiu.

Pretože výskyt autoimunitných chorôb stúpa, vedci sa domnievajú, že za ich vznikom môžu stáť aj faktory životného prostredia, ako je vystavovanie sa chemikáliám alebo strava. Potenciálnym vinníkom  môže byť aj tzv. západná strava, ktorá zahŕňa veľké množstvo priemyselne spracovaných potravín, cukru, bielej múky, transmastných tukov, ktoré spôsobujú zápal.

Najbežnejšie príklady autoimunitných ochorení

Diabetes mellitus (cukrovka 1.typu). Protilátky imunitného systému napádajú a ničia bunky pankreasu produkujúceho inzulín.

Príznaky: časté močenie, únava, malátnosť, sucho v ústach, chudnutie, zápaly močových ciest, dehydratácia, zhoršenie zraku.

Liečba: celoživotné podávanie inzulínu. Lieči diabetológ.

Reumatoidná artritída (RA). Pri reume imunitný systém útočí na kĺby. Na rozdiel od artrózy, ktorá bežne postihuje ľudí vo vyššom veku, sa RA môže začať prejavovať už vo veku 30 rokov alebo skôr.

Príznaky: opuch kĺbov najmä ráno, bolesti kĺbov, stuhnutosť, únava a slabosť, pocit choroby, mierne zvýšená teplota, chudnutie, nechutenstvo, poruchy spánku.

Liečba: nastavená reumatológom po dôkladnej diagnostike.

Ambasádorka konferencie Pre zdravie ženy, Barbora Jelinek: Žena môže veľa cvičiť, zdravo jesť, ale pokiaľ nie je vnútorne spokojná, nebude zdravá

Skleróza multiplex. Známe tiež pod názvom roztrúsená skleróza. Ide o zápalové ochorenie napádajúce centrálny nervový systém, teda mozog, miechu a obaly očných nervov.

Príznaky: necitlivosť, slabosť, problémy udržať rovnováhu, problémy s chôdzou, pády, únava, unavené oči, zhoršená zraková ostrosť, dvojité videnie, poruchy artikulácie.

Liečba: Existuje zatiaľ len liečba zmierňujúca príznaky. Poskytuje ju neurológ. Ak sa podchytí včas, je veľmi účinná.

Systémový lupus (SLE). Toto ochorenie napáda tkanivá v celom tele: v kĺboch, pľúcach, krvi, nervoch, obličkách aj v koži.

Príznaky: bolesti kĺbov, únava, kožný výsev, horúčka, nechutenstvo, vypadávanie vlasov, modrenie končatín, ľahká tvorba modrín, bolesti hlavy, bolesti na hrudníku, anémia.

Liečba: V súčasnosti existuje len podporná liečba zmierňujúca príznaky ochorenia.

Psoriáza. Pri tomto type autoimunitného ochorenia dochádza k príliš rýchlemu množeniu buniek, hromadia sa a vytvárajú na koži zapálené, červené škvrny s bielym olupujúcim sa povlakom.

Príznaky: škvrny ružovo-červenej farby na koži na povrchu so suchými, bielymi olupujúcimi sa šupinami. Sú bolestivé, svrbivé a niekedy praskajú a krvácajú. Môže postihovať aj nechtové ložiská, často tiež pokožku hlavy.

Liečba: Liečbu určí dermatológ (kortikoidno-steroidné preparáty, masť s kyselinou mliečnou alebo salicylovou, ichtyolová masť, retinoidy, premasťujúce krémy).

Medzi ďalšie pomerne rozšírené autoimunitné ochorenia patria zápalové ochorenia čriev (Crohnova choroba, ulcerózna kolitída, chronická gastritída, celiakia), ochorenia štítnej žľazy (Hashimotova tyreoiditída), ochorenia kože (vitiligo) a mnoho ďalších.

Ako sa žije s autoimunitným ochorením?

O tom, že niektoré autoimunitné ochorenia si naozaj “nevyberajú vek” vie svoje Barborka, ktorá musela s ochorením RA začať žiť už ako teenagerka.

Čo pre teba znamená autoimunitné ochorenie? Kedy si sa s ním stretla po prvý raz?

Autoimunitné ochorenie je v mojom ponímaní vlastne môj život. S autoimunitným ochorením žijem už dlho. Ide o reumatoidnú artritídu. Môj organizmus sa jednoducho zbláznil a dáva mi to pociťovať bolesťou, opuchom a stuhnutosťou kĺbov, obrovskou únavou, vyčerpanosťou, zhoršeným spaním.

Prvýkrát som sa s ním stretla, keď som mala 16 rokov. Bolo to náročné obdobie, lebo celé mesiace som bola v nemocnici a trvalo dlho, kým sa prišlo konečne na diagnózu. Vtedy mi bola stanovená ešte juvenílna, čiže detská forma.

Je to dedičné? Tušíš čo bolo spúšťačom ochorenia?

Netuším. Teda, nepamätám si, že by to moji rodičia nejak extra zisťovali. Viem len, že to nemám dedičné a že to pravdepodobne vyvolala chlamýdiová infekcia, ktorú mi pár mesiacov pred tým náhodne zistili a liečila som sa na ňu. No nemám to potvrdené. Ja som bola v tom období rada, že konečne poznám názov môjho ochorenia a že mi lekári nasadili liečbu, ktorá mala zlepšiť môj stav. To bolo pre mňa kľúčové. Tie bolesti boli v tom aktívnom štádiu neznesiteľné. A urobila by som vtedy čokoľvek, aby mi bolo lepšie. Som veľmi vďačná, že medicína napreduje a že vďaka liekom môžem plnohodnotne žiť.

Prevencia a autoimunitné ochorenia?

Pri akomkoľvek ochorení, aj autoimunitnom, je kľúčová správna diagnostika, ktorá včas naštartuje liečebný proces. O tom, či pri RA a autoimunitných ochoreniach existuje možnosť prevencie, sa vyjadril Doc. MUDr. Zdenko Killinger, hlavný odborník MZ SR pre reumatológiu a viceprezident Slovenskej reumatologickej spoločnosti.

Príčinu autoimunitných ochorení stále nepoznáme. V pozadí je určite istá genetická predispozícia a vplyv prostredia. Nie je možné dať nejaký jasný návod na prevenciu. Z dlhoročnej praxe sa však zdá, že tou poslednou kvapkou, ktorá u predisponovaných osôb spustí ochorenie, je stres. Ide teda o dlhodobo neriešené, resp. neriešiteľné problémy, ktoré sa kumulujú, a potom niekedy spolu s nejakým banálnym infektom stoja za spustením autoimunitného ochorenia. Odporúčal by som preto okrem správneho životného štýlu, o ktorom sa všade veľa píše, hlavne naučiť sa správne zvládať dlhodobé stresové situácie, ktoré život prináša. Je potrebné si uvedomiť, že sa týmto stresom dnes síce vyhnúť nevieme, ale je len a len na nás, ako výrazne sa necháme danou situáciou ovplyvniť. Je to však proces, ktorý istý čas trvá a nejde to spravidla zvládnuť zo dňa na deň. Je potrebné, aby sme si ho najskôr uvedomili a začali problém spôsobujúci dlhodobý stres riešiť skôr, ako sa ozve autoimunitné ochorenie.

Podeľte sa o svoju skúsenosť. Bolo vám diagnostikované nejaké autoimunitné ochorenie? Ako vám pomáha podporná liečba? Aké zmeny životného štýlu ste museli urobiť?

Tento článok vznikol v spolupráci s poisťovňou Allianz

Zdroj štúdie: https://www.sciencedirect.com/

Zdroj obrázkov: Freepik

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné články