Mnohé z nás to veľmi dobre poznajú. Napriek tomu, že už nemáme pätnásť, neustále sa nám na tvári vyhadzujú vyrážky, zapálené hrboľčeky a červené fliačiky. Akné je frustrujúce v akomkoľvek veku, no pre dospelé ženy po tridsiatke je mimoriadne frustrujúce. Mali sme na pláne užívať si krásnu pleť skôr, ako začneme riešiť prvé vrásky. A ono to, z nejakého dôvodu, nejde. Žiaľ, pravda je taká, že akné pretrvávajúce až do dospelého veku nie je ničím výnimočným. Napriek tomu, že sa akné bežne považuje za problém dospievania, môže sa vyskytnúť u ľudí všetkých vekových skupín. Neraz sa dokonca stáva, že na toho, kto nemal akné počas dospievania, počká práve v dospelosti.
V tomto článku sa dozviete:
- Aká je príčina vzniku akné v dospelosti.
- Ako si môžeme pomôcť sami.
- Kedy už treba navštíviť lekára.
- Čo doma robiť rozhodne nemáme.
Konferencia Pre zdravie ženy v Bratislave 2021 – ONLINE PRENOS (LIVE STREAM)
Čo spôsobuje akné v dospelosti?
Za vznikom akné rozhodne nestojí čokoláda, ako vraví jeden z mýtov. Akné u dospelých jedincov je akné, ktoré sa vyskytuje po 25. roku života. Väčšinou akné v dospelosti spôsobujú tie isté faktory, ktoré spôsobujú akné aj u dospievajúcich. Medzi štyri základné faktory, ktoré priamo prispievajú k jeho vzniku, patrí:
- nadmerná produkcia séba (kožného mazu),
- upchávanie pórov odumretými bunkami pokožky,
- baktérie
- zápal.
U žien však k tvorbe akné v dospelosti prispievajú ďalšie kľúčové faktory:
Hormonálne zmeny. Menštruačný cyklus, kolísanie estrogénu a progesterónu, tehotenstvo, dojčenie, klimaktérium, nasadenie či vysadenie antikoncepčných tabliet – to všetko má priamy vplyv na stav našej pokožky. Práve pred príchodom mesačného krvácania alebo okolo ovulácia ženy často pozorujú prechodné zhoršenie pleti.
Pleťová a vlasová kozmetika. Nie všetky kozmetické produkty, ktoré si aplikujeme na pleť, sú pre nás vhodné. Občas si starostlivosť o pleť zacielime nesprávne, čo môže vyústiť do upchávania pórov a vzniku zapálených vyrážok. Pozor si dajme najmä pri výbere pleťového krému, vhodného SPF a mejkapu.
Iný problém, ktorý si ženy spôsobujú samé, je nadmerné odmasťovanie pleti. Tá, naopak, po čase zareaguje na tento zásah tak, že sa začne brániť a bude produkovať ešte viac kožného mazu ako predtým, čo má, opäť, za následok vznik akné.
Vlasová kozmetika nám môže taktiež spôsobovať problémy. Vlasy máme v noci položené na vankúši, ktorého sa dotýkame aj tvárou a produkty sa nám tak dostanú na pleť. Rovnako si môžeme uškodiť aj pri nosení ofiny, pokiaľ sa nám príliš rýchlo premasťuje alebo ju ošetrujeme nevhodnými prípravkami.
Strava. Sme to, čo jeme a to platí doslova. V prípade, že si každý deň na tanier kladieme vyprážané jedlá, hranolčeky, sladkosti plné stužených pokrmových tukov a cukru, nečakajme, že sa nám naša pleť poďakuje. Urobí tak až vtedy, ak stavíme svoje esá na ovocie a zeleninu, dostatok bielkovín, zdravých tukov a komplexných sacharidov a tiež dostatok čistej vody. Premýšľate, aké potraviny by ste konkrétne mali zaradiť do jedálnička?
- čerstvé ovocie a zeleninu (nezabúdajme na listovú a kapustovitú zeleninu)
- celozrnné produkty a rôzne obilniny (pšeno, pohánka, amarant, quinoa…)
- strukoviny (cícer, šošovica, fazuľa, bôb…)
- orechy a semienka;
- ryby (losos);
- olivový olej (aj iné za studena lisované oleje);
- vajcia (ideálne z domáceho chovu alebo v bio kvalite)
Stres. Štúdie naznačujú priamy vzťah medzi akné a stresom. Keď pociťujeme stres, zvyšuje sa hladina hormónov spôsobujúcich akné nazývaných androgény, tie stimulujú mazové žľazy a vlasové folikuly, ktoré prispievajú k vzniku akné. Je na nás, aby sme sa naučili so stresom pracovať a účinne ho zvládať. Poslúžiť nám môžu rôzne technicky vrátane dychových cvičení, meditácia, joga alebo šport.
Iné faktory. Medzi ďalšie faktory, ktoré priamo vplývajú na stav našej pleti, patrí medikamentózna liečba, ak nejakú podstupujeme, rodinná anamnéza, prípadne iné druhy prebiehajúceho ochorenia vrátane problémov v ústnej dutine.
Liečba akné v dospelom veku
V prípade, že sa nám ani pri dôkladnom čistení, hydratácii a ochrane pred slnkom pleť nelepší, nemáme na výber. Pri liečbe závažnoho a nelepšiaceho sa akné platí rovnaké pravidlo ako pri akné u tínedžerov a to je návšteva dermatológa, ktorý na základe krvných odberov a podrobného vyšetrenia kože stanoví liečbu. Tá môže byť buď topická (aplikovaním prípravkov na kožu zvonka), alebo orálna (užívanie zvnútra), väčšinou však býva kombinovaná. Lekár bude liečbu sledovať a pravidelne vyhodnocovať. Zároveň odporučí vhodné produkty na čistenie a hydratovanie vášho typu pleti.
Tipy naviac
- Nedotýkajte sa tváre neumytými rukami.
- Vyrážky si nevytláčajte.
- Nikdy nechoďte spať bez toho, aby ste si dôkladne vyčistili pleť v dvoch krokoch.
- Kupujte si nekomedogénnu kozmetiku. Je to taká, čo neupcháva póry.
- Zapálené miesto ošetrite zinkovou mastičkou z lekárne.
- Lokálne môžete použiť aj šťavu z aloe vera.
- Užívajte probiotiká (formou tablety alebo v strave).
Máte skúsenosti s akné v dospelosti? Čo zabralo na jeho liečbu vám?