10 vecí, ktorých by sme sa mali v lete vyvarovať

Leto v nás prebúdza túžbu po dobrodružstve. Dlhé slnečné dni priam nabádajú k aktivitám, ktoré, žiaľ, nie vždy bývajú zdraviu prospešné. Na to, aby sme v lete zostali zdraví, by sme mali poznať niekoľko zákonitostí zahrnujúcich bezpečné slnenie a prístup k zdraviu prospešným potravinám.

V tomto článku sa dozviete:

  • Ako na zdravé slnenie.
  • Čo v lete jesť a čomu sa radšej vyhnúť.
  • Ktoré potraviny zabraňujú spáleniu pokožky.

Nepreháňajte to so slnením. Napriek tomu, že všetci túžime po krásnej bronzovej pokožke, by sme to so slnkom rozhodne nemali preháňať. V posledných rokoch totiž neustále narastá počet prípadov zhubného nádorového ochorenia kože (melanóm). Za posledné desaťročie (2011-2021) sa počet novo diagnostikovaných prípadov invazívneho melanómu medziročne zvýšil o 44 %. Odhaduje sa, že v tomto roku zomrie na melanóm 7 180 ľudí. 4 600 z nich bude mužov a 2 580 žien. Prevažnú väčšinu melanómov spôsobuje slnečné žiarenie.

Konferencia Pre zdravie ženy v Bratislave 2021 – ONLINE PRENOS (LIVE STREAM)

Predtým, ako pôjdete na slnko, si vždy naneste slnečnú clonu s hodnotou minimálne SPF 30, ideálne SPF 50 (u detí vždy zvoľte SPF 50), ktorá obsahuje protekciu proti UVA aj UVB žiareniu. Po kúpaní a v prípade, že sa spotíte, je potrebné opaľovací krém aplikovať opakovane. Ani s opaľovacím prípravkom to však na slnku nepreháňajte. Striedajte pobyt na slnku a v tieni a nikdy sa neopaľujte napoludnie. Medzi 11-16h si doprajte siestu, po celý deň dodržiavajte pitný režim, dbajte na pokrývku hlavyslnečné okuliare s UV filtrom.

Nepodceňujte regeneráciu pokožky. V prípade, že ste sa predsa len neuvážene spálili, majte po ruke kvalitné telové mlieko určené na regeneráciu kože po slnení s obsahom panthenolu. Upokojujúci účinok má tiež šťava z aloe vera či biely jogurt aplikovaný na pokožku v podobe pleťovej masky. Na noc pre každý prípad užite ibuprofén alebo panadol.

Plávajte bezpečne. Ideálne bude, ak budete plávať minimálne vo dvojici, alebo si zabezpečíte, aby vás niekto z brehu starostlivo sledoval v prípade, že budete plávať v mori ďalej od brehu. Pred plávaním nikdy nekonzumujte alkohol a neskáčte do vody rozhorúčení. Ak si na dovolenke plánujete prenajať loďku, čo i len malý rybársky čln, a prebádať na ňom okolie, vždy sledujte predpoveď počasia. Búrka na mori je to posledné, čo by ste chceli zažiť. Pred plavbou si skontrolujte, či máte k dispozícii dostatok záchranných viest, prípadne si ich rovno nasaďte (minimálne ich vždy nasaďte neplavcom a deťom).

8 tipov na bezpečnú letnú turistiku

Vyhýbajte sa pikantným a vyprážaným jedlám. Určite ste už postrehli, že korenisté jedlá zahrievajú. Nechajte si ich konzumáciu na zimu a v lete dajte prednosť ovociu a zelenine. Napriek tomu, že medzi typickými druhmi jedál sa na kúpalisku najčastejšie vyskytujú langoše, hot dog, hranolky, vyprážaný syr, palacinky či šišky, skúste si v plážovej reštaurácii zakúpiť radšej ovocný či zeleninový šalát. Sladené nápoje vymeňte za čistú pramenitú vodu. Úplne sa vyhnite ľadovej drti a nápojom s obrovským množstvom ľadu a tiež priveľkej dávke cukru a horúcim jedlám a nápojom.

Jedzte tieto konkrétne potraviny. Určitá skupina potravín má protizápalové účinky, čo z nich robí skvelých bojovníkov proti spáleniu pokožky od slnka. Ich konzumáciou (samozrejme za predpokladu, že sa budete slniť s mierou), sa vyhnete tomuto nepríjemnému problému. Do tejto skupiny patrí:

  • bobuľové ovocie
  • paradajky
  • mrkva
  • zelený listový šalát
  • ryby, najmä losos
  • mandle
  • zelený čaj

Aké miesta ste už toto leto navštívili? Kam sa ešte chystáte?

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné články