Vedeli ste o tom, že imunita sídli v čreve?

Súčasťou funkcie tráviaceho procesu v črevách je absorpcia živín prijatých skonzumovanou stravou, ktoré majú za úlohu pokrývať celú škálu fungovania nášho organizmu, od produkcie energie cez hormonálnu rovnováhu, zbavovanie tela toxínov, stav našej pokožky, až po duševné zdravie. V skutočnosti až 80% imunitných buniek sa nachádza v črevách a tie sa tak stávajú vstupnou bránou k nášmu imunitnému systému. Preto je v našom záujme sa o rovnováhu našej črevnej mikrobioty starať každý deň. Na čo by ste si v každodennom kolobehu povinností mali dať pozor?

Každodenná únava a melanchólia

Keď je trávenie narušené, náš organizmus nedokáže produkovať dostatok neurotransmiterov akým je napríklad serotonín (95% serotonínu sa tvorí v tenkom čreve). Nízka hladina serotonínu sa pripisuje úzkosti, depresii a iným problémom duševného zdravia a nadmernej únavy. Skúste upraviť svoj jedálniček tak, že doňho zaradíte viac ovocia a zeleniny, orechov, semien, obilnín a strukovín. Je veľmi pravdepodobné, že aj váš problém sa o krátky čas môže zmierniť. Vďaka správnej strave budete mať dostatok mentálnej aj fyzickej energie každý deň.

Ambasádorka konference Pro zdraví ženy Veronika “Besky” Danišová: Sebeláska je práce na celý život

Pozor na lepok a cukor

Ak aj netrpíte na celiakiu, môžete mať iný typ tráviaceho problému akým je napríklad alergia na lepok či tzv. priepustné črevo (leaky gut). To znamená, že vám niektorá potravina nevyhovuje (veľmi často to býva lepok) a poškodzuje, či skôr narúša výstelku čriev. Takto narušené črevo prepúšťa to krvného obehu aj nežiadúce látky akými sú toxíny, patogény či baktérie a spôsobuje tak zápalové ochorenie. Ak máte podozrenie na tento problém, obráťte sa na gastroenterológa a dajte si spraviť špeciálne testy.

Cukor dokáže v tráviacom trakte urobiť tiež nepeknú paseku. Vhodné je preto bežný cukor eliminovať a sladiť skôr ovocím (čerstvým, mrazeným, sušeným) prípadne kvalitným medom od včelára.

Vlastina Svátková: Dať si samu seba na prvé miesto neznamená, že tí, ktorých milujete, budú trpieť

Probiotiká sú nad zlato

Je možné, že ste pred nedávnom užívali antibiotiká, ktoré zbavili váš tráviaci trakt nielen zlých, ale aj tých dobrých baktérií akými sú laktobacily a bifidobaktérie. Vašou úlohou teraz bude postarať sa o to, aby ste telu prospešné baktérie vrátili späť do tráviaceho traktu. Môžete tak urobiť zaradením fermentovaných potravín do jedálnička (kyslá kapusta, biely probiotický jogurt, fermentované ovsené vločky, tempeh, miso) a celý proces ešte viac umocniť užívaním probiotík.

Skvelým výživovým doplnkom obsahujúcim hneď deväť živých kmeňov mikroorganizmov (probiotík) v dennej dávke je Biopron 9 Immunity. Je obohatený tiež o vitamín D3, ktorý prispieva k normálnej funkcii imunitného systému. Je určený pre dospelých a deti od 3 rokov na každodenné užívanie. Biopron už druhý rok po sebe získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka za rok 2020 a 2021.

Preč s priemyselne spracovanými potravinami

Priemyselne spracované potraviny a polotovary môžu spôsobiť zápal vo výstelke nášho tráviaceho traktu, presnejšie v jeho časti, kde sa jedlo vstrebáva. Niektoré potraviny, napríklad kukuričný sirup s vysokým obsahom synteticky vyrobenej fruktózy alebo umelé prísady a aditíva, považuje náš tráviaci trakt za útočníka a začne spúšťať obrannú reakciu ako by išlo o infekciu, čoho výsledkom môže byť vznik zápalu rôzneho typu kdekoľvek v tele. Preto v prvom rade konzumujte skutočné potraviny a dajte tak telu presne to, čo si pýta a potrebuje. Náš západný životný štýl a naše nie vždy ideálne stravovanie majú za následok zníženú diverzitu črevnej mikrobioty. Práve preto je vhodné pravidelné dopĺňanie živých mikroorganizmov a vlákniny aj v inej forme.

Naučte sa relaxovať

Každý deň čelíme vysokým dávkam stresu. Ukrýva sa v nemilosrdných pracovných termínoch, silnom tlaku na výkon a ďalších nástrahách dnešnej doby. Zaujímavosťou je aj to, že neraz si tento tlak vytvárame sami tým, že máme sami na seba zbytočne veľké nároky, očakávania, sme prísni na seba aj na svoje okolie. Skúsme sa na chvíľu zastaviť a stíšme sa každý deň napríklad v meditácii. Môžeme ňou dokonca začínať každý náš deň. Ak máme radi pohyb, skombinujme meditáciu s pohybom a pomalým, sústredeným dychom, čoho výsledkom je joga. Prejdime sa každý deň v prírode, zvoľme si šport, ktorý je nám blízky a pracujme tak na zvládnutí našej každodennej dávky stresu.

Obrázok zdroj: Freepik

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné články