Ultrazvuk prsníka: Spoľahlivá metóda, ktorá vás chráni pred nepríjemným ochorením

Rakovina prsníka je jednou z najčastejších foriem rakoviny u žien na celom svete. V roku 2020 bola diagnostikovaná u približne 2,3 milióna žien, čo nie je žiadne malé číslo. Aj toto ochorenie sa však dá liečiť. Účinným riešením sa ukazuje prevencia, ktorá nielen ženám patriacim do rizikovej skupiny môže zachrániť a predĺžiť život. Stačí si nájsť čas na pravidelné ultrazvukové kontroly prsníkov.

 

Rakovina prsníka predstavuje značný globálny zdravotný problém, takže okrem vášho rýchleho objednania k lekárovi online, je dôležité podporovať aj výskum a osvetové aktivity s cieľom zlepšiť detekciu a liečbu tohto ochorenia. A práve ultrazvuk prsníkov zohráva v tomto smere veľmi dôležitú úlohu, preto si poďme o ňom všetko dôležité povedať.

Kto patrí do rizikovej skupiny?

Pre začiatok je dôležité vymedziť, kto je považovaný za „rizikovú skupinu“. Rizikové skupiny pre rakovinu prsníka zahŕňajú ženy s genetickými mutáciami, ako sú BRCA1 a BRCA2, ženy s rodinnou anamnézou rakoviny prsníka, ženy, ktoré mali predtým nejakú formu rakoviny prsníka, a ženy s určitými typmi benígnych prsníkových ochorení.

Ultrazvuk prsníkov je moderný nástroj skríningu

Ultrazvuk prsníkov je neinvazívny, bezbolestný a bezpečný nástroj na skríning rakoviny prsníka, ktorý funguje na princípe vysielania zvukových vĺn do prsníka a vytvárania obrazu na základe odrazených vĺn. Je to dôležitá metóda, ktorá môže pomôcť zistiť abnormality, ktoré by sa mohli pri samovyšetrovaní prsníka alebo pri klinickom vyšetrení prehliadnuť.

Pre ženy v rizikových skupinách je ultrazvuk prsníkov často odporúčaný ako doplnok k mamografii. Kým mamografia je zlatým štandardom pre skríning rakoviny prsníka, ultrazvuk môže odhaliť nádory, ktoré sú mamografiou ťažko zistiteľné, najmä u žien s hustým prsným tkanivom.

Kedy je najvyšší čas na ultrazvuk prsníkov?

Pravidelnosť ultrazvukových kontrol prsníkov závisí od konkrétneho rizika jednotlivej osoby. Vo všeobecnosti sa odporúča podstúpiť kontrolu raz ročne. V prípade veku je vhodné začať s prehliadkami v 40. roku života. Ak ale patríte do rizikovej skupiny, určite absolvujte vyšetrenie skôr.

Termín bezbolestného ultrazvuku prsníkov Bratislava si môžete rezervovať pohodlne cez aplikáciu TopDoktor.sk online a z pohodlia domu. Zaberie vám to len pár sekúnd. Dôležité je, že prípadná včasná detekcia ochorenia môže znamenať jeho úspešnejšiu liečbu, poprípade celkové odstránenie problému.

Čas na ultrazvuk prsníkov je ideálny medzi 7. a 10. dňom menštruačného cyklu, kedy je hormonálna hladina ženy najvyváženejšia a v krvi je len minimum pohlavných hormónov. V tomto období nie sú prsníky ženy náchylné na opuch a ich vnútorná štruktúra je jasne rozoznateľná.

 

Pravidelný ultrazvuk prsníkov je pre ženy v rizikových skupinách neoceniteľný nástroj. Nielenže môže detekovať rakovinu prsníka v jej raných štádiách, ale tiež poskytnúť pokoj mysli a v prípade potreby umožniť rýchle zasiahnutie.

Ak teda patríte do rizikovej skupiny, konzultujte svoje možnosti skríningu s odborníkom a zabezpečte si pravidelné ultrazvukové kontroly prsníkov ako súčasť svojej stratégie prevencie  závažného ochorenia.

 

Zdroj obrázka: Kzenon/Shutterstock.com

 

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné články