Určitá skupiny žien trpí niekoľko dní pred príchodom menštruácie silným nočným potením. Na rozdiel od mierneho potenia, ktoré sa môže vyskytnúť počas hlbokého spánku alebo zo spánku v horúcej miestnosti, hormonálne nočné potenie môže spôsobiť, že prepotíte pyžamo a posteľnú bielizeň do takej miery, že ich budete musieť uprostred noci vymeniť. Tento typ nočného potenia u žien je zvyčajne neškodný. V článku sa dozviete:
- Prečo k nočnému poteniu v rámci PMS dochádza;
- ako ho zvládnuť;
- čo je to primárna ovariálna insuficiencia;
- kedy by už žena mala navštíviť lekára.
Čo spôsobuje nočné potenie u žien?
Nočné potenie počas menštruácie alebo tesne pred jej príchodom je zvyčajne u niektorých žien bežné a neškodné. Vyskytuje sa v dôsledku pravidelných hormonálnych zmien, ku ktorým dochádza počas mesačného menštruačného cyklu každý mesiac a je teda súčasťou PMS (predmenštruačného syndrómu). Častejšie býva pozorované u žien okolo štyridsiateho roku veku a môže mať priamy súvis s nástupom premenopauzy. Tá prichádza približne 10 rokov pred menopauzou. Hormóny spúšťajúce nočné potenie zahŕňajú progesterón a estrogén. Keď sa hladina progesterónu zvyšuje, estrogén klesá. Toto hormonálne kolísanie môže ovplyvniť hypotalamus, ktorý je zodpovedný za termoreguláciu.
Čo ďalšie môže byť dôvodom nočného potenia?
Môže ísť tiež o:
- predčasný nástup menopauzy;
- spánkové apnoe;
- prítomnosť infekcie;
- úzkosť a stres;
- nadmernú konzumáciu alkoholu;
- konzumáciu koreneného jedla tesne pred spaním;
- nezdravý životný štýl;
- prekúrenú miestnosť;
- nevhodný paplón či posteľnú bielizeň.
Ak však nočné potenie prichádza len v období tesne pred alebo v prvých dňoch menštruácie, najpravdepodobnejšie pôjde o vyššie spomínané hormonálne dôvody. Aby ste však tento fakt potvrdili alebo vylúčili, zverte sa so svojim problémom s nočným potením pri najbližšej preventívnej prehliadke svojmu gynekológovi.
Ako si poradiť s nočným potením
Existuje množstvo spôsobov ako tento problém zvládnuť skôr, než sa poradíte s odborníkom. Medzi prvé kroky, ktoré podniknete, by malo patriť:
- zníženie teploty v spálni;
- kúpa bavlnenej posteľnej bielizne a paplóna z prírodných vlákien;
- nosenie výlučne bavlneného pyžama;
- cvičenie len počas dňa a nie večer pred spaním;
- krátka prechádzka krátko pred spaním;
- pitie čaju so šalvie;
- vynechanie alkoholu, kofeínu a korenených jedál pred spaním.
Primárna ovariálna insuficiencia
Zatiaľ čo nočné potenie počas menštruácie a tesne pred ním je zvyčajne priamym dôsledkom hormonálnych zmien, sú situácie, kedy môže byť nočné potenie prejavom iných problémov, akým je napríklad primárna ovariálna insuficiencia. Ide o stav kedy vaše vaječníky pred dosiahnutím veku 40 rokov prestanú produkovať vajíčka. Príznaky tejto poruchy zahŕňajú:
- návaly horúčav kedykoľvek počas cyklu a to najmä na hrudi, krku a tvári;
- nočné potenie;
- podráždenosť a zmeny nálad;
- poruchy koncentrácie;
- bolesti pri sexe a znížené libido;
- vaginálna suchosť;
- problémy s otehotnením.
Pri podozrení na POI je potrebné vyhľadať lekára, ktorý stanoví medikamentóznu liečbu. Tá môže zahŕňať doplnky výživy, aplikáciu čapíkov do pošvy alebo orálnu hormonálnu liečbu. Rozhodne však s týmto nepríjemným problémom nezostávajte sama a obráťte sa na svojho gynekológa. V ojedinelých prípadoch môže ísť aj o prebiehajúcu endometriózu alebo o vedľajší efekt inej prebiehajúcej medikamentóznej liečby. V prípade nadmernej únavy či náhleho váhového úbytku je potrebné vylúčiť závažnejší zdravotný problém.
Obrázky zdroj: Unsplash