Tehotenská cukrovka: Aké má príznaky a čo na ňu zaberá?

Tehotenská cukrovka trápi približne tri percentá tehotných žien, pričom ide o najčastejší typ cukrovky, s ktorým sa môže tehotná žena stretnúť. Ak sa nerieši, môže narobiť problémy, no zároveň pri správnom zaobchádzaní zvyčajne po pôrode zmizne tak rýchlo, ako prišla.

Čo je tehotenská cukrovka?

Pod pomenovaním tehotenská cukrovka alebo gestačný diabetes mellitus sa ukrýva porucha metabolizmu cukrov, ktorá sa zvyčajne viaže len na samotné obdobie tehotenstva. Začína sa približne v 24. týždni tehotenstva, pričom svoje maximum dosahuje okolo 30. týždňa tehotenstva. Po pôrode zvykne ustúpiť až úplne zmiznúť.

Všetko však závisí od toho, ako vážne sa k nej pristupuje.

Ako vzniká tehotenská cukrovka?

Na začiatku vzniku tehotenskej cukrovky stojí placenta vytvárajúca hormóny, ktoré oslabujú účinnosť inzulínu. Úlohou inzulínu je zníženie hladiny glukózy v krvi. Preto sa pri inzulínovej rezistencii v tele matky hromadí cukor a dochádza k vzniku gestačnej cukrovky.

Nadbytok glukózy následne ovplyvňuje hodnoty cukru matky a skrze výživu cez placentu aj plodu. Keďže sa glukóza ukladá vo forme tuku, dochádza k rýchlejšiemu rastu dieťaťa, čo sa prejaví vo vyššej pôrodnej hmotnosti. Jedným z dôsledkov však môže byť aj pomalší vývoj plodu.

Tehotenská cukrovka sa môže rozvinúť počas tehotenstva v podstate u každej ženy, avšak oveľa vyššie riziko je u žien, ktoré majú index telesnej hmotnosti (BMI) vyšší ako 30. Taktiež u žien, ktoré mali pri predchádzajúcom tehotenstve gestačný diabetes mellitus, prípadne ak v rodine matky sú osoby, ktoré trápi cukrovka.

zdroj: www.pexels.com

K ďalším rizikovým faktorom tehotenskej cukrovky patrí:

  • obezita
  • vek nad 35 rokov
  • opakovaný samovoľný potrat
  • pôrod mŕtveho plodu
  • predchádzajúci pôrod dieťaťa s hmotnosťou nad 4 kg
  • vysoký krvný tlak

Tehotenská cukrovka a jej príznaky

Nevýhodou tehotenskej cukrovky je to, že v podstate nemá žiadne ľahko rozpoznateľné príznaky. U niektorých žien sa príliš vysoká hladiny cukru v krvi môže prejaviť ako zvýšený smäd, sucho v ústach či únava. Jej prítomnosť sa teda zvyčajne odhalí až pri vyšetrení. Z toho dôvodu tehotné ženy absolvujú vyšetrenie na tehotenskú cukrovku.

Vyšetrenie tehotenskej cukrovky a hodnoty cukru v krvi

Toto potrebné vyšetrenie má dve fázy, pričom k prvej dochádza do 14. týždňa tehotenstva. V prvej fáze sa odoberie tehotnej žene nalačno krv. Slovo nalačno je pritom kľúčové a treba to dodržať, inak by mohli byť výsledky skreslené.

Druhá fáza prebieha medzi 24. a 28. týždňom tehotenstva. V rámci rutinnej predpôrodnej starostlivosti dochádza k orálnemu glukózovému tolerančnému testu. Počas neho žena nalačno vypije 75 g glukózy rozpustenej vo vode a po 60 minútach dôjde k odberu krvi. Po ďalšej hodine sa krv odoberie opäť. Ak je pri druhom odbere hodnota cukru vyššia ako 7,7 mmol/l, tehotenská cukrovka je istá. Následne lekár podľa výsledkov určí ďalší postup.

Tehotenská cukrovka je teda potvrdená, ak sú hodnoty cukru v krvi viac ako 7,7 mmol/l po druhom odbere na vyšetrení.

Mám tehotenskú cukrovku. Čo teraz?

Po určení diagnózy tehotenská cukrovka je potrebné navštíviť diabetológa a opakovane k nemu až do pôrodu dochádzať. Väčšina budúcich mamičiek sa vyhne aj inzulínovým injekciám. Najdôležitejšia je však zmena životného štýlu – úprava stravy a dostatok pravidelného pohybu.

Jedálniček pri tehotenskej cukrovke

Stravovanie pri tehotenskej cukrovky by malo byť vyvážené, no v podstate vychádza zo zásad racionálneho stravovanie. Najdôležitejšie je v jedálnom lístku pri tehotenskej cukrovke obmedziť cukry a tuky. Ak sa udrží hladina cukru v norme, nie je nutné riešiť to liekmi a môžete žiť plnohodnotný život aj s cukrovkou. To dokáže tak, že sa budete vyhýbať potravinám, ktoré majú vysoký glykemický index:.

zdroj: www.pexels.com

Akým potravinám sa pri tehotenskej cukrovke radšej vyhýbať?

  • polotovary
  • vyprážané jedlo
  • veľké porcie sacharidových príloh
  • sladkosti
  • priemyselne spracované jedlo
  • vysoko cukornaté šťavy a džúsy

Ako sa teda správne stravovať pri tehotenskej cukrovke?

Množstvo prijatých bielkovín by malo byť primerané hmotnosti tela, čo sa dá veľmi jednoducho vypočítať. Na 1 kg hmotnosti je primerané 1 g bielkovín. Je však veľmi dôležité siahať po kvalitných bielkovinách. Tie nájdete napríklad v rybách, vajciach, chudom mäse či strukovinách.

Čo sa týka tukov, nie je nutné sa im úplne vyhýbať, je však podstatné, aké tuky si vyberáte. Vyberte si orechy, avokádo či tučné ryby.

Kým ostatné zložky stravy treba znižovať, vlákninu si pokojne doprajte v každom jedle. Výborné je nahradiť ňou aj vaše obvyklé prílohy, ako je ryža, zemiaky či cestoviny. Ideálne je prijať 30 g bielkovín denne a nájdete ju v zelenine, strukovinách, klíčkoch, ľanových semiačkach či pšeničných otrubách.

Vláknina upravuje trávenie, v kombinácii s dostatočným množstvo tekutín zlepšuje pravidelné vyprázdňovanie a nayvše poskytuje množstvo minerálov a vitamínov.

Pohybom proti tehotenskej cukrovke

Pomôcť zvládnuť tehotenskú cukrovku výrazne pomôže aj dostatok pohybu. Samozrejme, všetko podľa možností budúcej matky. Počas tehotenstva je vhodná chôdza, plávanie pilates či joga.

Zaujímavou možnosťou je aj tehotenská gymnastika, ktorú často organizujú aj gynekologické ambulancie. Pozor na cvičenia, pri ktorých hrozí úder, tlak alebo pád na brucho.

V prípade, že vysoká hladina cukru pretrváva aj po pôrode, je potrebná liečba. Pretože v takom prípade už nejde o tehotenskú cukrovku, ale o klasický diabetes mellitus, ktorý sa rozbehol práve v tehotenstve.

zdroj: www.pexels.com

Čítajte tiež: https://akcnemamy.akcnezeny.sk/2020/12/11/co-je-tehotenska-cukrovka-a-co-je-potrebne-o-nej-vediet/

 

Zdieľať článok:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Podobné články