Pociťujete občas brnenie, pálenie alebo necitlivosť v rukách, najmä v dlani, v palci a ukazováku alebo aj v podpazuší? Pretrváva tento pocit, alebo sa, nebodaj, zhoršuje už niekoľko mesiacov? Ak áno, môže ísť o syndróm karpálneho tunela. Ten sa vyskytne vtedy, keď máte pricviknutý nerv v oblasti dlane. Vo väčšine prípadov sa tak stane v dôsledku bežných, každodenných činností, medzi ktoré najčastejšie patrí niekoľkohodinová práca pri počítači a manipulácia s počítačovou myšou, hra na hudobnom nástroji, manuálna práca alebo práca s vibrujúcim pracovným náradím.
Symptómy
Táto porucha zvyčajne začína pomaly a postupne. Môže postihnúť iba jednu alebo obe ruky. Prvé príznaky sa často objavujú v noci alebo pri rannom prebudení. Pacienti môžu po prebudení cítiť potrebu „vytriasť si“ ruky. Nepohodlie ich môže v noci opakovane prebudiť. Medzi tri najčastejšie symptómy poruchy karpálneho tunela patrí:
- Bolesť;
- strata citu v prstoch;
- mravčenie.
Tieto príznaky sa vyskytujú na palci a dvoch prstoch vedľa neho, ako aj na polovici prstenníka. Môžu siahať do zvyšku ruky vrátane dlane a predlaktia. Postupne príznaky môžu pretrvávať aj počas dňa. Môžete stratiť silu zovretia a bude pre vás ťažšie zatvoriť ruku v päsť alebo uchopiť malé predmety. Otvorenie fľaše, stláčanie tlačidiel alebo písanie na klávesnici sa môže stať pomerne slušnou výzvou.
Ak sa problém nerieši, svaly na spodnej časti palca môžu ochabnúť a človek už nemusí vedieť rozlíšiť teplo od chladu palcom a ukazovákom. Pocit brnenia, pálenia a bolesti sa môže zhoršiť, ak sú rameno alebo ruka dlhší čas v rovnakej polohe.
Inšpirácie a tipy, ako používať mobilný telefón čo najbezpečnejšie a s ohľadom na zdravie
Liečba
Liečba spočíva v špeciálnych cvikoch. Cieľom liečby je zmierniť symptómy a spomaliť progres ochorenia znížením tlaku na stredný nerv. Pacienti s miernymi príznakmi môžu zaznamenať zlepšenie stavu v priebehu niekoľkých mesiacov, najmä ak majú menej ako 30 rokov.
Ak cviky nepomôžu, lekár môže nariadiť aplikáciu kortikosteroidov na zmiernenie zápalu alebo operáciu. Tá prichádza na rad až potom, ako predchádzajúca liečba nebola účinná a problémy naďalej pretrvávali po dobu 6 mesiacov. Chirurgický zákrok uvoľnenia karpálneho tunela, nazývaný aj dekompresia karpálneho tunela, je ambulantného charakteru. Nevyžaduje hospotalizáciu v nemocnici. Chirurgický zákrok zahŕňa prerezanie karpálneho väzu, ktorý je strechou karpálneho tunela, aby sa znížil tlak na stredný nerv. Operácia má úspešnosť 90% a problém sa po nej vráti len zriedkakedy. Ako pri každej operácii, aj tu však existuje riziko komplikácií vrátane infekcie, pooperačného krvácania, poranenia nervov či zjazvenia.
Cviky na zmiernenie bolesti
Skúste dve základné cvičenia, ktoré môžu pomôcť zmierniť bolesti súvisiace s ochorením:
- Vystrite ruku pred seba s natiahnutými prstami smerujúcimi hore k stropu. Špičky prstov si pridržte druhou rukou. Uvoľnite a potom nasmerujte prsty dolu, k zemi. To isté urobte na druhej ruke. Opakujte päť až desaťkrát.
- Zovrite ruku do päste. Otvorte ruku, roztiahnite prsty a natiahnite ich čo najviac. Opakujte päť až desaťkrát.
TIP naviac: Skvelým cvičením na karpálny tunel je aj joga či Nordic walking.
Prevencia
Pri vykonávaní manuálnych úloh sa nesnažte uchopiť predmet príliš silno. Často odpočívajte a ruky pravidelne vytraste.
Neprehýbajte zápästie nadmerne pri uchopení predmetov.
Nezatínajte pri zaspávaní ruky v päsť.
Snažte sa držať chrbát a celé telo neustále v správnom postavení.
V zime noste rukavice, pretože chlad ochorenie zhoršuje.
V prípade, že máte diabetes, si strážte hladinu krvného cukru.