Imunitný systém pozostáva z komplexného súboru buniek, procesov a látok, ktoré neustále bránia náš organizmus pred patogénmi z vonkajšieho prostredia vrátane vírusov, baktérií a toxínov. Kľúčom k prevencii chorôb je udržiavať náš imunitný systém zdravý počas celého roka. V čase zvýšeného výskytu respiračných ochorení, chrípky a počas pandémie koronavírusu to však platí dvojnásobne. Medzi najdôležitejšie spôsoby, ako si priebežne budovať dobrý imunitný systém patrí zdravý životný štýl spočívajúci v dostatočne dlhom a kvalitnom spánku, konzumácii pestrých a vyvážených jedál, eliminácii stresu a tiež pohybe na čerstvom vzduchu. Okrem toho výskum ukázal, že doplnenie určitých vitamínov, minerálov a iných výživových doplnkov môže pomôcť zlepšiť imunitnú odpoveď a potenciálne chrániť pred ochorením. Prinášame vám 5 tipov, ako si túto zimu prirodzene zlepšiť imunitu tak, aby ste zostali čo najdlhšie zdraví.
Doprajte si zdravý spánok
Spánkový režim a imunita sú úzko prepojené. Ak dlhodobo spíme krátko a prerušovane, odrazí sa to na našom zdraví a staneme sa náchylnejšími na choroby, ktorým by sme v plnej sile pravdepodobne odolali. V štúdii so 164 zdravými dospelými ľuďmi, ktorí v noci spávali menej ako 6 hodín, sa ukázala väčšia náchylnosť na bežné prechladnutie ako u tých, ktorí spali 6 hodín a viac. Preto je dostatočne dlhý a kvalitný spánok na budovanie imunity veľmi dôležitý. Dospelý človek by mal spať približne 7-8 hodín a mal by vstávať aj chodiť spávať vždy v tom istom čase. Príprava na spánok je tiež veľmi dôležitá. Môžete do nej zahrnúť teplý kúpeľ alebo sprchu, meditáciu, počúvanie relaxačnej hudby alebo čítanie obľúbenej knihy. Hodinu pred spaním prepnite svoj telefón do režimu nerušiť a už nepite žiadne tekutiny.
Dbajte na pestrý jedálniček
Zaraďte do každodenného jedálnička potraviny bohaté na antioxidanty, ktoré vám tiež pomôžu bojovať proti škodlivým patogénom. Z jedálnička odporúčame úplne vylúčiť polotovary a priemyselne spracované potraviny, obmedziť by ste mali cukor a sladené nápoje, bielu múku (aj vo forme cestovín), stužené tuky, bielu ryžu, kofeín a alkohol. Konzumujte čo najviac zeleniny a ovocia, strukovín, celozrnných potravín, obilnín, orechov a semien. Zaraďte tiež do jedálnička za studena lisované rastlinné oleje, aby ste organizmu zabezpečili prísun zdravých tukov. Antioxidanty v uvedených potravinách pomáhajú bojovať proti voľným radikálom, ktoré môžu pri vysokých koncentráciách spôsobiť v tele zápal. Vláknina v nich obsiahnutá zasa vyživuje váš črevný mikrobióm – centrum vašej imunity. Nezabúdajte tiež na dostatočný pitný režim.
Využite imunomodulátor z prírodných zdrojov
Betaglukán je imunomodulátor získaný z prírodných zdrojov a odporúčaný Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky vo forme doplnkovej prevencie pred ochorením Covid-19. Dva produkty Betaglucan Combi prináša na Slovenský trh Nemecká farmaceutická spoločnosť STADA.
Prvý produkt so 60 kapsulami – Betaglucan Combi 150+ sa odporúča ako dlhodobá podpora imunitného systému, pri psychickom a fyzickom vyčerpaní, prispieva tiež k zdravej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie a k ochrane buniek. Obsahuje nielen 100% dennú dávku vitamínu C, ale aj kvalitný extrakt z hlivy ustricovej a extrakt z rastliny známej pod názvom krídlatka japonská.
Druhý produkt s 10 kapsulami – Betaglucan Combi 300+ ACUTE sa odporúča na akútne posilnenie imunity a v prípade mimoriadnej vyčerpanosti, či pri prvých príznakoch choroby. Obsahuje vyššiu dávku extraktu z hlivy ustricovej a vitamínu C ako Betaglucan Combi 150+ a obsahuje navyše aj zinok. Obidva varianty poskytujú synergický účinok zložiek na podporu imunity a sú vhodné už od veku 3 rokov.
Zaraďte každodenný pohyb
Pohyb na čerstvom vzduchu je v procese budovania imunity naozaj kľúčový. Nielenže budete pri ňom spaľovať kalórie, ale aj prídete na iné myšlienky. Nemalo by ísť o nadmerné zaťaženie organizmu. Práve naopak, vyberte si mierny pohyb a zaraďte takú aktivitu, ku ktorej máte najbližšie, aby cvičenie bolo pre vás radosťou a nie trápením. Výbornou voľbou je beh, cyklistika, rýchla chôdza, Nordic walking, plávanie, joga či turistika. Pamätajte na to, že lepšie pol hodina denne ako nič.
Naučte sa odbúravať stres
Nadmerná stresová záťaž dokáže veľmi vyčerpať. Preto je potrebné, aby sme sa ho naučili zvládať a v prípade potreby sa poradili s terapeutom či psychológom. Na odpútanie pozornosti od stresujúcich a úzkostných myšlienok vám pomôže cvičenie, prechádzky v prírode, rozhovor s blízkou osobou alebo s priateľkami, vytvorenie príjemnej atmosféry doma po príchode z práce (hudba, sviečky, aromaterapia), meditácia, písanie denníka vďačnosti, umenie naučiť sa povedať NIE, čas strávený s domácim zvieratkom, zdravé jedlo, dobrý film či pútavá kniha a v neposlednom rade smiech.
Tento článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou STADA PHARMA Slovakia.
Zdroj obrázkov: Freepik