7 tipov pre zdravší život

Zvykne sa hovoriť – naše telo je náš chrám a musíme sa oň starať ako najlepšie vieme. Na začiatok si položme otázky. Ako je na tom naše zdravie? Máme správne stravovacie návyky? Posilňujeme svoju imunitu cvičením? Prijímame dostatok tekutín? Máme kvalitný spánok?

Tieto otázky si určite kladie každá z nás. Všetky chceme krásny život bez zdravotných komplikácií. Starať sa o svoje zdravie je preto nesmierne dôležité. To, že sme dnes zdravé a plné energie neznamená, že to tak bude aj zajtra alebo o pár rokov. Neberme svoje zdravie ako samozrejmosť a urobme maximum pre jeho udržanie či zlepšenie. Týchto 7 tipov môže byť dobrým začiatkom.

Pite viac vody

Dostatok tekutín je nevyhnutnou súčasťou budovania zdravého života. Väčšina z nás nepije počas dňa dostatok vody. Voda je veľmi dôležitá pre fungovanie všetkých orgánov. Tvorí až vyše 60% nášho tela. Je potrebná na vykonávanie všetkých telesných funkcií, odstraňovanie odpadu z tela a na prenos živín a kyslíka do nášho organizmu. Pretože denne strácame veľa vody prostredníctvom vylučovania, dýchania, potenia, musíme pravidelne dopĺňať jej príjem. Množstvo vody, ktoré by sme mali denne prijať závisí od rôznych faktorov, ako je napríklad váha alebo fyzická aktivita. Medzi príznaky nedostatku tekutín patria suché pery, sucho v ústach či malátnosť. Dostatok vody dokonca pomáha pri znižovaní telesnej hmotnosti.

www.pixabay.com

Nezabúdajte na ovocie a zeleninu

Hovorí sa, že ideálne je jesť 5x do dňa. Ovocie a zeleninu nemôžeme vynechať môžeme si ju pripraviť na množstvo spôsobov. Konzumácia v surovom stave je samozrejme najzdravšia, avšak aj alternatívy ako dusenie alebo praženie sú vhodné pre naše zdravie. Ovocie a zelenina v potrebnom množstve pomáha predchádzať rôznym druhom rakoviny, napríklad žalúdka, hrubého čreva či vaječníkov. Potrebujete doplniť rýchlo energiu v práci, pri deťoch alebo pri športe? Siahnite po zdravšej alternatíve ako sú čokoládové tyčinky alebo sušienky. Vezmite si jablko, hrušku alebo surovú mrkvu. Budete prekvapené koľko energie a zdravia sa v nich ukrýva.

Cvičte každý deň

Pravidelné denné cvičenie väčšina z nás podceňuje. Ignorujeme fakt, že aj 10-15minútové cvičenie môže zlepšiť naše zdravie. Cvičenie má hneď niekoľko výhod. Normalizuje krvný tlak, posilňuje svalstvo, zlepšuje zrak, znižuje cholesterol a zlepšuje kvalitu kostí. Okrem spomínaných benefitov pomáha odbúrať stres a zlepšuje celkovú kvalitu života. Ak nemáte čas na cvičenie v posilňovni alebo na podložke, nebojte sa cvičenie zapojiť do bežných činností. Namiesto výťahu použite schody alebo sa presuňte do práce rýchlou chôdzou, či na bicykli. Týmto krokom môžete správne odštartovať deň aj zdravý život.

 

www.pixabay.com

Doprajte si kvalitný spánok

Každá z nás sa už určite stretla s problémom zvaným spánok. Tento faktor je neodmysliteľnou súčasťou zdravého života. Ak nie sme dostatočne oddýchnuté, kompenzujeme si to tým, že budeme viac jesť. Väčšinou ide o nezdravé jedlá, ktoré spôsobujú zdravotné komplikácie. Doprajte si dostatok kvalitného spánku a nebudete siahať po nezdravých sladkostiach či tučných jedlách. U nás, žien sa hovorí, že nedostatok spánku urýchľuje starnutie, a to predsa žiadna z nás nechce. Choďte spať skôr, ako máte vo zvyku. Pri spánku platí pravidlo, že pred polnocou je najzdravší a najtvrdší. Vyskúšajte to a spánok si užijete ako nikdy predtým.

Znížte príjem soli 

Vysoký príjem solí môže viesť k vysokému krvnému tlaku a zvýšeniu rizika kardiovaskulárnych chorôb. Ak neviete ako znižovať dávky soli vo svojom jedálničku zamerajte sa na obsah sodíka vo výrobkoch. Používajte menšie množstvo soli aj pri varení. Ak ju však neviete prestať používať úplne, na začiatok bude stačiť aj nahradiť ju zdravšou alternatívou. Siahnite po morskej alebo himalájskej soli. Obsahuje menšie množstvo sodíka ako soľ kuchynská. Používaním nerafinovanej morskej soli dodáte organizmu potrebné minerály. Po konzumácii soli dochádza ku kryštalizácii v organizme, ktorú pri morskej a himalájskej soli nepociťujeme v takej miere. Aj napriek zdravším alternatívam platí pri soli staré známe – všetko s mierou.

www.pixabay.com

Nasýtené tuky nahraďte nenasýtenými

Príjem tukov je dôležitý pre dobré zdravie a správne fungovanie organizmu. Nadbytok tukov však môže negatívne ovplyvniť naše zdravie. Podpíše sa najmä na zvyšovaní váhy a vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Poznáme niekoľko druhov tukov, ktoré majú rôzne účinky na organizmus. Pre lepšie zdravie nášho tela by sme mali znížiť príjem nasýtených tukov. Doprajme si konzumáciu rýb aspoň 2x do týždňa, ryby pomáhajú k udržiavaniu správnej zdravotnej rovnováhy. Pri varení by sme mali dať prednosť pare alebo duseniu, pred nezdravým vyprážaním. Používaním rastlinných olejov, lisovaných za studena môžeme zlepšiť kvalitu konzumovaných jedál. Okrem príjemnej chuti doprajeme svojmu telu zdravú alternatívu.

Jedzte pravidelne, menšie porcie

Mať vyváženú stravu v pravidelnom režime a množstve je najlepším vzorcom pre zdravý život. Ak jeme nepravidelne a vynechávame napríklad raňajky, smerujeme k hladu, ktorý len ťažko vieme ovládať. Dostaneme sa do fázy prejedania, ktoré je ťažké zastaviť. Zdravý snack je skvelou voľbou medzi hlavnými jedlami. Snack by však nikdy nemal nahrádzať plnohodnotné jedlo. Doprajme si hrsť orechov, biely jogurt alebo mrkvový koláč. Ak sa budeme sústrediť na veľkosť porcie, nestane sa, že skonzumujeme viac, ako by sme mali. Pri správnom pomere kalórií sa nestane, že si budeme musieť niečo odopierať alebo to úplne vylúčiť z jedálnička. Dobrým pomocníkom môže byť aj správne množstvo navareného jedla. Navaríme len toľko, koľko zjeme a vyhneme sa prejedaniu.

Našli ste sa v týchto tipoch? Alebo to naštartovalo vašu túžbu po zdravšom tele a živote? Neváhajte a začnite dbať o svoje zdravie ešte dnes. Telo si všetko pamätá a vášmu prístupu a starostlivosti bude vďačné. Svoju vďaku prejaví tým, že vám bude slúžiť ešte dlhé roky.

 

 

 

Zdieľať článok:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Podobné články