Žena na dialýze: riešime s vami vzhľad, vzťah aj sex

Ochorenie obličiek je vždy zásahom do života človeka. Stretávajú sa s ním muži aj ženy a vo chvíli, keď je pred nich postavená možnosť dialýzy, napadá im celé množstvo otázok. V tomto článku by sme sa radi zamerali na ženy a dialýzu.

Trápia vás otázky vzhľadu, príťažlivosti, intímneho života, tehotenstva alebo sexuality v súvislosti s dialýzou? Pokračujte v čítaní.

Ochorenie obličiek a dialýza v skratke

Dialýza je lekársky zákrok, ktorý sa odporúča ľuďom v pokročilom štádiu ochorenia obličiek alebo pri ich zlyhaní, keď obličky nie sú schopné plniť svoju funkciu. Dialýzu je možné vykonať dvoma spôsobmi:

  • hemodialýzou
  • peritoneálnou dialýzou

Pri hemodialýze dochádza pacient pravidelne do nemocnice, je pripojený k stroju, ktorý filtruje odpadové látky a prefiltrovaná krv sa následne vracia späť do tela.

Pri peritoneálnej dialýze sa vykoná operácia, kedy sa do brušnej dutiny pacienta vloží tenká plastová trubička a krv sa potom filtruje cez ňu.

Oba typy dialýzy vyžadujú pravidelnú liečbu, či už v nemocničnom prostredí alebo doma. K dialýze sa pristupuje najčastejšie v prípade, že pacient trpí chronickým ochorením obličiek, zlyhaním obličiek alebo iným poškodením obličiek.

Zmení sa po dialýze môj vzhľad a budem stále príťažlivá?

Aj keď ženy majú často zábrany položiť túto otázku svojmu lekárovi, trápi ich. My prinášame aspoň čiastočnú odpoveď.

Dôležité je uvedomiť si, že byť príťažlivá nie je iba o tom, ako žena vyzerá. Byť príťažlivá a atraktívna je komplexný balíček, keď je žena v pohode, veselá, sebavedomá. To všetko jej pridáva na kráse. Aj preto verte, že ak si udržíte psychickú pohodu, príťažlivá určite zostanete.

Navyše máme pre vás dobrú správu aj hľadiska vplyvu dialýzy na vás vzhľad. Čo sa týka fyzických zmien na tele, dialýza sama o sebe nemá významný vplyv na vzhľad. Po hemodialýze môžu byť síce viditeľné drobné chirurgické vpichy alebo jazvičky, ale zvyčajne sa veľmi dobre hoja.

Môžu sa tiež objaviť niektoré vedľajšie účinky, ako opuchy alebo únava, ktoré môžu mať výrazný vplyv na pohodu pacienta. To je vec, ktorá už podľa nás môže príťažlivosť ovplyvniť. Dôležité je vyrovnať sa so životnou zmenou, prijať ju a žiť život ďalej.

Môžem navštevovať salóny krásy?

Image by lookstudio on Freepik

Pre ženy je často veľmi dôležité dbať o svoj zovňajšok – aj tu pre vás máme dobrú správu. Dialýza rozhodne nie je dôvod, prečo by ste si návštevy kaderníka, kozmetičky alebo nechtového štúdia mali odoprieť. Niekedy to môže ale byť náročnejšie s plánovaním.

Pozor na soláriá

Pri dialýze dochádza k odstraňovaniu odpadových produktov a prebytočných tekutín z krvi, čo môže viesť k zníženiu objemu tekutín v tele. Pacienti na dialýze by mali byť opatrní pri vystavovaní slnečnému žiareniu alebo využívaniu služieb solárií, pretože to môže viesť k problémom s dehydratáciou.

Upozornenie pre milovníčky opaľovania: Opaľujete sa hore bez? Viete, ako to robiť bezpečne?

Niektoré lieky na dialýze môžu navyše ešte zvyšovať citlivosť kože na slnečné žiarenie. Preto je rozhodne namieste túto otázku prebrať s lekárom.

Dbajte na výber kozmetických prípravkov

Pacienti, ktorí podstupujú dialýzu, by mali byť opatrní aj pri výbere kozmetických prípravkov. Niektorá kozmetika môže dráždiť kožu alebo vysušiť pokožku, čo nemusí byť príjemné.

Pri návštevách kozmetických a nechtových salónov by ste mali dbať na zvýšenú hygienu a bezpečnostné opatrenia. Kozmetické prípravky by sa nemali dostať do kontaktu s miestom vpichu pre dialýzu, kde je zvýšené riziko prenosu infekcie.

Aký bude mať dialýza vplyv na sexualitu a intímny život?

Image by Freepik

Ako môže dialýza ovplyvniť partnerský vzťah, intimitu a sexualitu? To je otázka, na ktorú existujú variabilné a značne individuálne odpovede. Zatiaľ, čo u niektorých párov sa nič veľmi nezmení, iné si prechádzajú veľkou životnou zmenou.

V partnerstve dbajte na otvorenú komunikáciu

Je dôležité si uvedomiť, že dialýza nezasiahne len do vášho života, ale aj do života vášho partnera, prípadne celej rodiny. Aj oni majú právo na informácie.

Pacienti, ktorí podstupujú dialýzu, sú vystavovaní stresu, často im trvá, kým si na dialýzou zvyknú, prijmú svoje ochorenie, často sú unavení a vyčerpaní, čo sa môže podpisovať aj na celkovom vzťahu k ich najbližším.

Vo vzťahu je preto kľúčová otvorená komunikácia, keď sa nebudete báť hovoriť o svojich emóciách, strachu, potrebách a nebudete sa báť poprosiť o pomoc. Verte, že aj váš partner sa bojí, nevie, čo očakávať a ako vám pomôcť. Spoločne to môžete ale zvládnuť veľmi dobre.

Dôležité je tiež nájsť spôsob, ako pokračovať v radostnom živote a žití naplno, nájsť spôsoby, ako spolu aktívne tráviť čas. Dobré je, že za určitých podmienok sa dá na dialýze športovať, cestovať a vykonávať celý rad ďalších aktivít.

Pomoc vám v tomto prípade môžu ponúknuť nielen dialyzačné strediská, ale aj organizácie, ktoré poskytujú podporu, informácie a príležitosti na stretávanie s ľuďmi, ktorí majú podobnú skúsenosť.

Pokiaľ teda máte vy aj partner jasno v tom, že chcete byť spolu, pracovať na vzťahu a prekonať každú životnú prekážku, môžete hravo zvládnuť aj túto. Dôležité je snažiť sa hľadať spôsoby na prekonanie výziev života s dialýzou a hľadať pomoc a podporu, keď je to potrebné.

Aj keď práve nemusí byť chuť na sex, dôvernosť a intimita môžu fungovať ďalej

Image by cookie_studio on Freepik

Dialýza môže, ale tiež nemusí, ovplyvniť sexuálny život pacienta. Na vine je často únava a vyčerpanie, ktoré môžu sprevádzať liečbu. Aj niektoré lieky môžu ovplyvniť sexuálny apetít, čo môže opäť viesť k zníženiu záujmu o sex.

Dialýza teda môže ovplyvniť sexuálnu aktivitu. Nemusí však ísť o celoživotný stav. Existuje viacero liečebných možností, ktoré môžu opäť zlepšiť sexuálne funkcie a naštartovať apetít.

Tip: Poznáte techniky na uzdravenie sexuality?

Patrí medzi ne napríklad hormonálna terapia alebo farmakoterapia. Pomôcť môžu aj alternatívne spôsoby liečby alebo obyčajná zmena životného štýlu a psychologická pomoc.

Aj sexuálna nechuť je rozhodne téma, ktorú by ste mali s partnerom otvorene riešiť a pracovať na tom. Niekedy treba dať veciam len čas a nevyvíjať na seba prílišný tlak. A aj keď sa vám nechce do sexuálnych aktivít, nevzdávajte sa vo vzťahu dôverných prejavov. Niekedy také pohladenie, objatie alebo bozk môže byť viac, ako si viete predstaviť.

Na obnovení sexuálneho vzťahu pracujte pomaly. Aj keď zmeny vo vzhľade nie sú veľké, psychická zmena, ktorá sa môže v hlave ženy po dialýze odohrať, veľká byť môže a vyzliecť sa pred partnerom môže byť rovnako náročné, ako to bolo po prvýkrát. Preto znovu zdôrazňujeme, v ničom sa neponáhľajte.

Tip: Vytvárajte si príležitosti. Romantické večery vám poskytnú výborné prostredie pre vzájomnú komunikáciu a vnímanie seba navzájom. Navoďte si príjemnú romantickú atmosféru s tlmeným svetlom pomocou stmievateľných lámp.

Sexuálne funkcie ako také bývajú zachované

Pokiaľ vás trápi táto problematika: áno, sexuálne funkcie sú aj po dialýze zachované a fyzicky nedochádza k žiadnemu narušeniu sexuálnych funkcií.

Tie však môžu byť znížené v dôsledku psychického stavu pacienta alebo užívania niektorých doplnkových liekov. Za problémy s erekciou alebo sexuálnou funkciou všeobecne môžu aj únava a vyčerpanie, o ktorých sme už písali vyššie.

Tip: Poznáte tieto sexuálne polohy pre lepší ženský orgazmus?

Najčastejším dôvodom pre psychický blok zo sexuálneho života býva strach z ublíženia si alebo poškodenia brušného katétra počas pohlavného styku v prípade, že sa vás týka (alebo bude týkať) peritoneálna dialýza. Aj tento problém sa však dá riešiť, napríklad špeciálnym látkovým pásom, ktorý decentne brušný katéter schová.

Môžem byť tehotná aj s dialýzou?

Image by gpointstudio on Freepik

Tehotenstvo je ďalšia problematika, ktorá mladé ženy s nutnosťou dialýzy trápi. Tehotenstvo na dialýze možné je. Opäť sa jedná o veľmi individuálnu problematiku, o ktorej by každá žena, ktorá sa trápi touto otázkou, mala problém hovoriť so svojím ošetrujúcim lekárom a gynekológom.

Všeobecne, tehotenstvo ženám na dialýze nie je príliš odporúčané. Dialýza totiž podstatne ovplyvňuje šance na donosenie dieťaťa. Zároveň je nutné si uvedomiť, že dialýza nahrádza funkciu obličiek iba sčasti, v tele tak zostáva viac odpadových látok, ktoré potom môžu ovplyvniť vývoj plodu.

Tip: Poznáte vhodné vitamíny pre tehotné ženy?

V každom prípade je tehotenstvo u žien s ochorením obličiek rizikové a vyžaduje si veľmi starostlivé sledovanie lekárom. Ženy, ktoré sú na dialýze a plánujú tehotenstvo, by mali včas informovať svojho lekára, aby ich mohol oboznámiť s priebehom liečby počas tehotenstva. U pacientok po transplantácii obličiek býva tehotenstvo častejšie a úspešnejšie.

Alena Mrvíková, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné články