Viete, čo sú Bercove vredy?

Bercove vredy sú chronické a dlhodobé ochorenie, ktoré výrazne ovplyvňuje každodenný život človeka. Chronické otvorené rany sú nepríjemné, vyžadujú každodennú starostlivosť a trpezlivosť. Vo vyššom veku trápia približne každého dvadsiateho človeka, ale trpia nimi stále mladší ľudia. 

V tomto článku sa pozeráme na príčiny a symptómy vredov predkolenia a zameriame sa na možnosti prevencie a liečby tejto choroby.

Aké sú príčiny vzniku Bercových vredov?

Príčin vzniku Bercových vredov je niekoľko. Najčastejšie sa spomínajú tieto tri:

  • ochorenia žíl (až u 80% pacientov)
  • ochorenia tepien
  • iné príčiny (úrazy, nadmerné teplo/chlad)

Veľmi často však ide o kombináciu viacerých faktorov. Vznikajú aj v dôsledku metabolických ochorení, ako je napríklad cukrovka, alebo nádorových, lymfatických, hematologických či autoimunitných chorôb. 

Tip: Viete, aký je rozdiel medzi artritídou a reumatizmom?

Rizikové faktory

Image by rawpixel.com on Freepik

Ochorenie ako také a jeho priebeh je ovplyvnené najmä faktormi ako sú:

  • vek – najčastejšie sa Bercove vredy objavujú vo vekovej kategórii 65+
  • pohlavie – podľa viacerých zdrojov trpia týmto ochorením častejšie ženy ako muži
  • nadváha, obezita, podvýživa v zmysle nedostatku vlákniny a vitamínov v potrave
  • nedostatok pohybu – sedavé zamestnanie, dlhé státie
  • hormonálna liečba

Bercove vredy nie sú dedičné, dedí sa skôr ich príčina. Rovnako nie sú ani nákazlivé.

Ak sa objaví Bercov vred…

Objavil sa u vás alebo u niekoho z vašich blízkych Bercov vred? Žilová nedostatočnosť, ktorá môže byť príčinou vzniku Bercových vredov zjednodušene znamená, že oslabené žilové chlopne nedokážu v dostatočnej miere pumpovať krv z nôh späť k srdcu. V dôsledku toho sa krv v nohách hromadí, nie je dobre okysličená, nohy bolia, opúchajú, koža na nohách je tenká, krehká, suchá a šupinatá.

Zvýšené množstvo krvi v nohách neskôr presakuje cez žilovú stenu do okolitých tkanív, na nohách sa začínajú objavovať fialové škvrny a stráca sa ochlpenie na nohách. 

V tomto štádiu stačí drobné poranenie, štipanec od komára alebo mušky či škrabanec a vznikne rana, ktorá sa nebude chcieť zahojiť. Ak hojenie presahuje 6 týždňov a stav sa nezlepšuje, ide o chronickú ranu. V tomto prípade navštívte lekára.

Aký je postup liečby?

Image by kroshka__nastya on Freepik

Ako sa Bercove vredy liečia? Liečba Bercových vredov spočíva v prvom rade v liečbe a odstránení príčin, ktoré toto ochorenie vyvolali. Veľmi dôležité je postihnutú končatinu odľahčiť a minimalizovať akýkoľvek tlak, ktorý by zranenie mohol spôsobiť, vrátane tesnej ponožky alebo topánky. Bercove vredy bohužiaľ veľmi často recidivujú (opakovane sa vracajú).

Najvhodnejší je pri liečbe Bercových vredov multifaktoriálny prístup. To obnáša lokálnu terapiu a ošetrenie rany, liečbu bolesti, liečbu pridružených ochorení, kompresívnu terapiu či chirurgický invazívny zásah.

Lokálna terapia

Cieľom lokálnej terapie je ošetrenie rany vo vysoko hygienickom režime, aby sa zabránilo vzniku infekcie. Zároveň sa aplikuje vhodné krytie rany, aby sa dosiahlo takzvané vlhké hojenie. Moderné materiály pre vlhké hojenie sa nelepia k spodine rany, preväzy sú preto takmer bezbolestné a nedochádza k poškodeniu nového zahojeného tkaniva.

Kompresívna liečba

Pri adekvátnej kompresii sa zahojí až 70 % všetkých žilových Bercových vredov, menších ako 10 cm² do 3 – 6 mesiacov. Pri kompresívnej terapii sa používajú špeciálne obväzy, kompresívne systémy a pomôcky. Kompresné pančuchy sú nevyhnutnosťou pri liečbe aj prevencii Bercových vredov.

Liečba bolesti

Chronická bolesť vedie k zníženej chuti do jedla, k poruchám spánku, k únave a slabosti. V dôsledku týchto prejavov je aj hojenie rany pomalšie, čo má za následok výrazný dopad na kvalitu a bežný život pacientov. Preto je zaradené tlmenie a liečba bolesti k súčasti celkovej terapie.

Chirurgická liečba

Radikálna chirurgická terapia je zameraná na odstránenie žilovej hypertenzie, chorobne zmenených žíl, podviazaní nefunkčných spojok medzi hlbokým a povrchovým žilovým systémom a na regeneráciu tkanív aplikáciou kmeňových buniek. Lekár určí vhodnú terapiu na základe diagnostiky.

Pacienti s Bercovými vredmi by sa mali liečiť čo najskôr, pretože menšia a kratšie trvajúca rana sa hojí rýchlejšie. U nás riešia toto ochorenie kožné, interné alebo chirurgické ambulancie.

Tip: Viete, ako dlho trvá rekonvalescencia po operácii alebo po chorobe?

Prevencia

Image by Drazen Zigic on Freepik

Niektorým ochoreniam, ktoré môžu Bercove vredy spôsobiť sa dá celkom dobre predchádzať.

Ako najlepšia prevencia pred žilovým a lymfatickým ochorením je chôdza alebo beh. Ak máte sedavé zamestnanie, odporúčame pravidelne a opakovane vstať zo stoličky, vypnúť sa striedavo na špičky a päty. 

Za dobrým stavom krvného obehu, celkového zdravia a zdravej telesnej hmotnosti stojí vyvážený jedálniček s dostatočným obsahom zeleniny, ovocia, vlákniny a zdravých tukov.

Unaveným nohám uľavíte aj tak, že si ich vyložíte na chvíľu vyššie ako zbytok tela a jemne premasírujete oblasti lymfatických uzlín v oblasti triesla a pod kolenami.

Autorka: Mgr. Radka Žiaková, vyštudovaná zdravotná sestra, majiteľka webu o zdraví

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné články