Nosenie podprseniek: Áno alebo nie?

To, či nosíte podprsenku alebo nie, je vašou osobnou vecou, ale aj keď ju nosíte len príležitostne, stále ju treba vedieť nosiť správne. Existuje mnoho diskusií o tom, či je nosenie podprsenky dobré alebo zlé pre zdravie. V dnešnom článku sa pozrieme na výhody nosenia a nenosenia podprsenky, ako aj to, aké druhy existujú alebo ako nájsť tú vhodnú pre vás. 

Nosenie či nenosenie podprseniek sa zaoberali aj vedci a o tejto téme existuje mnoho štúdií. Kedy je teda lepšie podprsenku nosiť a kedy nie s ohľadom na vaše zdravie?

Bez podprsenky: výhody a nevýhody 

Možno ste si už aj vy všimli, že v poslednom čase sa šíri „nové hnutie“: Choď bez podprsenky. Ženy tak zhadzujú svoje podprsenky, aby ukázali svoju novonadobudnutú slobodu. Určite nám dáte za pravdu, že neexistuje lepší pocit, ako vyzliecť si podprsenku na konci dlhého a hektického dňa. Nenosenie podprsenky môže mať svoje výhody a nevýhody a v nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na obe strany.

Výhody nenosenie podprsenky

 • Nenosiť podprsenku môže byť oslobodzujúce. Bez sťahovacieho pásika a ramienok podprsenky sa budete cítiť voľne. 
 • Hovorí sa, že bez podprsenky budú prsia ochabnuté, no ovisnutie prsníkov závisí od mnohých faktorov, ako je dojčenie, tehotenstvo, vek, starnutie, a nie od toho, či nosíte podprsenku alebo nie. Neexistujú žiadne dôkazy o tom, že ochabnutie pŕs môže byť spôsobené iba nenosením podprsenky. Jediná výnimka? Nenosenie športovej podprsenky počas cvičenia môže zvýšiť riziko poškodenia oblasti prsníka známej ako Cooperove väzy. 
 • Okrem toho mnohé ženy zistia, že v skutočnosti majú lepšie držanie tela a menej bolesti chrbta práve bez podprseniek. Nehovoriac o tom, že z dlhodobého hľadiska vám to môže ušetriť veľa peňazí. 
 • Nenosenie podprsenky môže v priebehu času normalizovať krvný obehu, pretože dlhodobé nosenie nesprávnej veľkosti s príliš tesnými elastickými pásikmi a ramienkami ho môže spomaliť. Nenosenie podprsenky tak pomáha uvoľniť prietok krvi do oblastí, ako sú ruky a trup. 
 • Zbavenie sa podprsenky tiež môže znamenať menej nečistôt a mastnoty zachytených na pokožke, čo znamená menej vyrážok a infekcií. 

Nevýhody nenosenie podprsenky

 • Chodenie bez podprsenky nemusí byť vždy pohodlné. A najmä ženy s väčším poprsím môžu pociťovať určité nepohodlie alebo bolesť. 
 • Ak plánujete ísť na prechádzky, cvičiť, robiť namáhavú aktivitu alebo naháňať svoje deti alebo domáce zvieratá po záhrade, nosenie podpornej podprsenky (väčšinou športovej) môže znížiť namáhanie pŕs.

 • Navyše, ísť bez podprsenky môže byť aj tak trochu módne faux pas. Ak máte na sebe úzky top alebo tesnú košeľu z priehľadnej látky, prsia môžu pod ňou presvitať. Vždy záleží aj na tom, kam bez podprsenky vyrážate.

Prečítajte si: Viete, aké problémy trápia ženy najčastejšie?

Verdikt

Takže, mali by ste ísť bez podprseniek? V konečnom dôsledku je rozhodnutie len na vás. Zvážte pre a proti a rozhodnite sa, čo je pre vás najlepšie. Neexistuje žiadna správna alebo nesprávna odpoveď, takže robte čokoľvek, vďaka čomu sa budete cítiť pohodlne.

Nenosenie podprsenky môže posilniť vaše sebavedomie, ako aj to, že sa budete cítiť pohodlne vo svojej vlastnej koži. Majte na pamäti, že typy tela a pŕs sú jedinečné a budú reagovať odlišne na akúkoľvek zmenu, ktorej sa prispôsobíte.

Výhody a nevýhody nosenia podprsenky

Photo by Gustavo Fring

Podprsenky sú neoddeliteľnou súčasťou šatníka pre mnoho žien. No nie je nezvyčajné, že mnoho žien nosí nesprávnu veľkosť podprsenky. Niektoré sú príliš veľké, iné príliš malé, čo môže prispieť k zmenám v držaní tela a časom spôsobiť bolesti pohybového aparátu. Za predpokladu, že podprsenka sedí správne, rozloží váhu poprsia a môže tak uvoľniť námahu chrbta, krku a ramien.

Výhody nosenie podprsenky

 • Ženské prsia sú tvorená z tukov a žliaz. Aj keď väzivá poskytujú potrebnú oporu, prsia môžu ochabnúť takmer u každej ženy. Nosenie podprsenky zdvihne prsia a do určitej miery môže pomôcť predchádzať ich ochabovaniu. 
 • Či už chcete maximalizovať alebo minimalizovať vzhľad svojho hrudníka, správne padnutá podprsenka vám môže pomôcť dosiahnuť požadovaný tvar a veľkosť vašich pŕs. 
 • Nosenie podprsenky je vhodné najmä počas dennej namáhavej aktivity, športe, cvičení a ďalších činnostiach, ktoré môžu viesť k bolesti pŕs. Okrem toho existujú podprsenky bez drôtov a švov, čo poskytuje ultra pohodlie po celý deň. 
 • Nosenie správneho typu podprsenky vám môže pomôcť udržať prsia v lepšej forme a cítiť sa istejšie vo svojom tele. To, čo nosíte pod svojimi šatami, môže zohrávať významnú úlohu v tom, ako sa cítite. Dobre padnúca a pohodlná podprsenka môže zlepšiť vaše držanie a reč tela a následne zvýšiť sebavedomie. 
 • Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, hlavným použitím podprseniek nie je len vylepšenie vzhľadu vašich pŕs. Dobrá podprsenka by mala poskytnúť prsiam vynikajúcu oporu a zvýšiť vaše pohodlie. Najmä ženy s veľkým poprsím by si mali vyberať vysokokvalitné podprsenky špeciálne navrhnuté tak, aby poskytovali podporu prsiam aj ramenám.

Nevýhody nosenie podprsenky

 • Neexistuje žiadna „jedna veľkosť pre všetkých“ a podľa odborníkov na spodnú bielizeň veľa žien nosí nesprávnu veľkosť podprsenky a nemá o tom ani poňatia. Pri kúpe podprsenky by ste mali myslieť nielen na štýl, ale aj na výber vhodného materiálu, veľkosti košíčkov a veľkosť obvodu hrudníka. 
 • Pevnosť, tvrdosť a neustále tlačenie okolo hrudníka môže utláčať hlavné krvné cievy, čo môže viesť k prerušeniu krvného obehu. 
 • Prsia sú flexibilné a dokážu sa prispôsobiť rôznym zmenám, ktorými ženské telo prechádza. Takéto prípady sú počas tehotenstva, PMS, pridania alebo zhodenia kíl navyše. Mnoho žien to však zvykne ignorovať a nosí neustále rovnakú podprsenku. Počas týchto veľkých zmien je však nevyhnutné podprsenky každej situácii prispôsobiť.

Verdikt

Ak sa rozhodnete pre nosenie podprseniek, kľúčom je nájsť správnu kombináciu štýlu, tvaru a veľkosti. Zásobte svoj šatník kvalitnými podprsenkami a noste svoj štýl s istotou. Nájdenie správneho strihu podprsenky vhodnej pre štýlový outfit môže podporiť sebadôveru a podporiť pozitívny obraz o sebe.

Nosenie podprsenky počas spánku

Photo by Marcus Aurelius

Vedeli ste o tom, že napríklad Marilyn Monroe každú noc nosila podprsenku s tvrdením, že jej to pomáha udržiavať si postavu? Aj dnes mnohé ženy trvajú na nosení podprsenky počas spánku, zatiaľ čo iné tvrdia, že zdravšia možnosť je bez podprsenky. Tu sú najčastejšie mýty a fakty o nosení podprsenky na spanie, s ktorými sa môžete stretnúť.

Mýtus: Nosenie podprsenky počas spánku spôsobuje rakovinu prsníka

Je bežným tvrdením, že nosenie podprsenky s kosticami na spánok spôsobuje rakovinu prsníka kvôli kovovému drôtu, ktorý sa trie o pokožku a obmedzuje lymfatický tok. Neexistuje však žiadna presvedčivá vedecká štúdia, ktorá by to dokázala. Medzi nosením podprseniek počas spánku a rizikom rakoviny prsníka neexistuje žiadna súvislosť.

Fakt: Nosenie tesnej podprsenky počas spánku môže ovplyvniť kvalitu vášho spánku

Niektoré štúdie ukázali, že tlak tesnej spodnej bielizne, môže zvýšiť telesnú teplotu a znížiť hladinu melatonínu, čo môže ovplyvniť kvalitu spánku, pretože melatonín riadi cyklus spánku a bdenia. Nosenie tesnej podprsenky môže tiež spôsobiť podráždenie. Ak však nosíte pohodlnú podprsenku, ktorá vás nedráždi, kvalita spánku nemusí byť ohrozená.

Mýtus: Nosenie podprsenky počas spánku spôsobuje ovisnuté prsia

Tento mýtus vychádza z myšlienky, že prsné tkanivo môže stratiť svoju pevnosť, ak sa nosia podprsenky dlhší čas.

Fakt: Ak ste tehotná, nosenie podprsenky počas spánku vám môže pomôcť zmierniť bolesť

Ak ste tehotná a pociťujete bolesť v prsiach, nosenie tehotenskej podprsenky vám môže pomôcť poskytnúť väčšiu podporu a zmierniť nepohodlie počas spánku. Podprsenka môže tiež pomôcť udržať vložky na dojčenie na mieste. Uistite sa však, že si vyberiete tehotenskú podprsenku, ktorá je pohodlná a nie príliš tesná.

Mohlo by vás zaujímať: Tipy, ako si uľaviť pri bolestiach a pri PMS.

Mýtus: Nosenie podprsenky počas spánku zabraňuje rastu prsníkov

Opäť neexistuje žiadny vedecký dôkaz o tom, že nosenie podprsenky na spánok zabráni rastu pŕs. Nosenie podprsenky v ľahu nestlačí prsia.

Mali by ste nosiť podprsenku na spanie? Odpoveďou je robiť čokoľvek, čo vám vyhovuje. Ak máte menšie prsia, možno budete chcieť späť bez podprsenky. Ženy s väčšími prsiami však môžu oceniť dodatočnú podporu, ktorá môže zmierniť bolesť a nepohodlie väčšieho poprsia. Keďže nosenie podprsenky na spanie nemá žiadny vplyv na riziko rakoviny prsníka, rast pŕs alebo riziko ovisnutých prsníkov, môžete sa rozhodnúť pre možnosť, ktorá je pre vás najpohodlnejšia.

Typy a druhy podprseniek

Photo by Jon Ly on Unsplash

Existujú rôzne typy podprseniek, z ktorých si môže vybrať naozaj každá žena. Podprsenka by mala žene pristať, no zároveň je pri výbere vhodné zhodnotiť aj farbu a to, k akej príležitosti je určená. Či už ju nosíte pod polokošeľu alebo pod priliehavé šaty, na škodu určite nie je trošku zaexperimentovať. 

Push-up podprsenka

Push-upka je vystužená podprsenka vypchávkami s kosticami alebo bez. Vypchávky môžu byť vyberateľné, všité alebo vlisované priamo do košíčka. Podprsenka push-up tvaruje a pozdvihuje prsia a vytvára plný dekolt. Je ideálna pre menšie prsia. 

Bardotka – balkónová podprsenka

Bardotka alebo aj balconettka je podprsenka so špeciálnym strihom košíčkov, ktoré vďaka svojmu tvaru dokážu zvýrazniť najmä hornú líniu pŕs. Bardotka má väčšinou aj bočné kostice, čo zaručuje pevné držanie pŕs. Nosiť ich môžete pod topy bez rukávov aj pod šaty s hlbokým výstrihom. Výhodou je, že tento typ podprsenky drží tvar aj bez ramienok.

Vystužená podprsenka

Tento typ je klasika a patrí k najobľúbenejším podprsenkám. Vystužené podprsenky nemajú žiadne vypchávky, ktoré by prsia zväčšovali. Košíčky týchto typov podprseniek formujú a stabilne držia poprsie bez efektu zväčšovania a sú vhodné pre všetky typy postáv.

Polovystužená podprsenka

I keď je tento typ podprsenky iba čiastočne vystužený, poskytuje dostatočnú oporu poprsiu a vďaka spodnej výstuži drží podprsenka pekný tvar poprsia. Je pohodlná a prsia v nej pôsobia úplne prirodzene.

Nevystužená podprsenka

Nevystužená podprsenka je veľmi pohodlná a ocenia ju najmä ženy s veľkými prsiami, pretože máva mierne zmenšovací efekt. Je priedušná, a tak vhodná aj na letné obdobie. Košíčky nevystuženej podprsenky môžu byť bez kostíc alebo s kosticami. Vďaka kosticiam drží na mieste a čiastočne formuje poprsie.

Športová podprsenka

Šport by mal byť neoddeliteľnou súčasťou každého zdravého životného štýlu. A aby ste sa aj pri cvičení cítila dobre a pohodlne, je nutné zvoliť kvalitnú športovú podprsenku. No aj športová podprsenka by vám mala zaistiť dostatočnú oporu, a to hlavne preto, aby prsia pri pohybe pevne držali. Bývajú ušité z rýchloschnúcich materiálov, ktoré odvádzajú pot z tela a sú zároveň ľahké, odolné a priedušné. 

Podprsenka plunge

Plunge podprsenka (aj dekoltka) sa hodí najmä do hlbokých výstrihov. Pre menšie prsia môžete zvoliť tie s vypchávkami, plunge pre väčšie prsia nemajú push-up efekt, no napriek tomu vytvárajú krásny plný dekolt až hlboko do výstrihu.

Dojčiaca podprsenka

Kvalitné materské, dojčiace podprsenky pre mamičky sú nenahraditeľnými pomocníkmi v období dojčenia. V prvom rade by mala byt‘ podprsenka pohodlná a mala by poskytovať prsiam dostatočnú podporu. Vyberať si môžete z nespočetných farebných kombinácií, vzorov, strihov, bez výstuže alebo odopínacie vystužené podprsenky.

Zmenšovacia podprsenka

Ako už z názvu vyplýva, hlavnou úlohou tejto podprsenky je opticky minimalizovať veľkosť poprsia. Optické zmenšenie nastáva vďaka strihu podprsenky, kedy tvar košíčkov prsia spevní a stiahne. Zmenšovacie podprsenky sú určené pre ženy s obzvlášť veľkým poprsím. Pohodlie je pre veľké prsia nutnosťou, preto sa pred kúpou poriadne premerajte a v tabuľke veľkostí si overte veľkosť obvodu aj košíčkov.

Kedy je čas vymeniť podprsenku?

Photo by Marvin Meyer on Unsplash

Kedy ste si naposledy kupovali novú podprsenku? Ak je odpoveď pred viac ako šiestimi mesiacmi, je veľká šanca, že vaša podprsenka už doslúžila. Odborníci odporúčajú vymieňať podprsenky každých šesť mesiacov, alebo po približne 180 opotrebovaniach. 

Ak však máte veľký výber podprseniek, ktoré striedate, môžete vymeniť podprsenky po viac ako šiestich mesiacoch, ak sa o ne správne staráte. Kedy je čas kúpiť si novú podprsenku?

 1. Košíčky sú roztiahnuté alebo príliš veľké
 2. Košíčky sú príliš malé
 3. Ramienka sú príliš voľné
 4. Nosenie podprsenky je bolestivé
 5. Z podprsenky vytŕčajú drôtiky
 6. Materiál na podprsenke je deravý
 7. Podprsenka je vyšúchaná a vyskakujú z nej vláskové vlákna
 8. Farba je vyblednutá
 9. Váš vkus sa zmenil

Dokonalý strih – ako zistiť, kedy vám podprsenka správne sedí?

Nosenie dokonalého strihu podprsenky nestačí, ak neviete, ako ju správne nosiť. Väčšina žien robí chybu, pokiaľ ide o jej nosenie, aj keď je veľkosť podprsenky správna. Pretože aj podprsenka správnej veľkosti vám môže spôsobiť nepohodlie a neposkytne vám dostatočnú oporu, ak ju nosíte nesprávne. Či už ide o vystuženú podprsenku alebo športovú podprsenku, vždy si treba zodpovedať otázku: Nosím ju správne?

Mnoho žien sa uspokojí s veľkosťou, ktorú dostanú pri výbere podprsenky, no ženské telá sa časom menia, takže stojí za to sa vždy uistiť, že dostanete v obchode to najlepšie. Ako si teda zvoliť podprsenku, ktorá dokonale sadne?

Svet módy môže byť niekedy mätúci a zastrašujúci a vybrať si správnu podprsenku môže byť náročná úloha, ale nebojte sa. Máme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu vybrať si správne.

1. Zmerajte sa

Základom úspechu je dôsledné meranie a zistiť správnu veľkosť podprsenky. Príliš tesná podprsenka môže počas celého dňa spôsobiť nepohodlie. Podobne vám nebude robiť dobre ani podprsenka voľného strihu. 

Najskôr si treba zmerať obvod hrudníka tesne pod prsiami. Pretože práve spodný lem podprsenky nesie väčšinovú záťaž pŕs, mal by sedieť pevne, nesmie byť voľný, no musí sa vám dobre dýchať. Merať by ste sa mali ideálne pri výdychu. Od nameranej hodnoty potom odčítajte približne 5 cm a dostanete výsledný obvod podprsenky.

Miery hrudníka odporúčame zisťovať približne v strede menštruačného cyklu, pretože počas menštruácie môžu byť prsia väčšie. Ak sa vám miery nezdajú, meranie o niekoľko dní zopakujte. Dve merania vám lepšie ukážu, ako na tom vaše telo je. 

Tip: Trápia vás bolestivé prsia alebo máte bolestivú menštruáciu? Viete, čo vám môže pomôcť?

Druhá zásadná miera je obvod cez prsia v najširšej oblasti, ktorá určuje veľkosť košíčkov. Meranie urobte v najširšej časti pŕs (cez bradavky). Potom zvoľte vhodnú veľkosť košíčka podľa veľkostnej tabuľky konkrétneho výrobcu. Pamätajte, že každé prsia majú iný tvar a bude im vyhovovať iný strih košíčkov.

Obvod podprsenky sa značí číslicami (najčastejšie 65 – 105 cm), veľkosť košíčkov sa značí písmenami (A – G).

2. Vyberte si vhodný typ podprsenky

V dnešnej dobe je trh zaplavený rôznymi druhmi podprseniek. Môžete si vybrať z radu vystužených, s kosticami, push-up podprseniek a ďalších. Typ podprsenky môže závisieť od niekoľkých vecí – tvaru pŕs, príležitosti a použitia.

Tip: Ako sme už spomínali, počas menštruácie sa môže tvar poprsia zmeniť. Dbajte preto aj vtedy na to, aby ste nosili správny typ podprsenky. Ak vás trápia bolesti, viete o tom, že CBD môže pomáhať pri menštruačných bolestiach?

3. Noste podprsenky správne

Aj keď sa vám nezdá správna veľkosť podprsenky, možno ju nenosíte správne. Mnoho žien nevie, ako dokonale nosiť podprsenku. Najlepší spôsob, ako si správne obliecť podprsenku, je predkloniť sa. To umožňuje, aby sa vaše prsia prirodzene usadili a zapadli do košíčkov podprsenky. Jediné, čo musíte urobiť, je mierne pohupovanie, aby ste košíčky správne naplnili. Potom sa treba uistiť, že ramienka nie sú príliš tesné ani príliš voľné a gumička podprsenky sedí rovno na chrbte.

Starostlivosť o spodné prádlo

Photo by Los Muertos Crew

Vaše spodné prádlo bude potrebovať trochu viac pozornosti a starostlivosti v porovnaní s bežným oblečením. Vystužené podprsenky a podprsenky s kosticami môžu stratiť svoj tvar, ak sa napchajú do zásuvky na spodnú bielizeň alebo ak sa zahrabú pod hromadu oblečenia. 

Majte ich vždy prehľadne uložené v zásuvke na spodnú bielizeň s množstvom miesta alebo si pár podprseniek zaveste na vešiak. Týmto spôsobom si môžu zachovať svoj tvar. Počas cestovania sa môžete rozhodnúť pre špeciálne obaly na podprsenky namiesto toho, aby ste ich napchali len tak do kufra.

Podprsenky sú jedným z najjemnejších odevov v šatníku. Viete ako správne prať spodné prádlo? Rozhodne si nezaslúžia točenie a krútenie v práčke. Môže to zničiť ich tvar, poškodiť kostice aj vypchávky. Aj daním podprseniek do sušičky sa elasticita poruší oveľa rýchlejšie. 

Podprsenky perte vždy ručne jemným čistiacim prostriedkom, aby vám dlhšie vydržali. Nikdy ich nežmýkajte ani nestláčajte, položte ich naplocho na povrch a nechajte ich prirodzene vyschnúť.

Ak sa predsa len rozhodnete pre pranie v práčke, perte ich maximálne na 30°C a zvoľte program na „jemné pranie“. Odporúčame užívať pri praní ochranné vrecká, v ktorých bude podprsenka v bezpečí.

Záver 

Či budete alebo nebudete nosiť podprsenku, je v konečnom dôsledku vecou vašich osobných preferencií. Sú ženy, ktoré podprsenku jednoducho nenosia, iné zase v podprsenke aj spia. Kľúčový by mal byť pre vás komfort. Počúvajte vaše telo a dajte mu to, po čom túži. Vždy sa však oplatí mať pripravenú pohodlnú podprsenku, ktorá dobre sedí a poskytne vašim prsiam dostatočnú oporu.

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné články