Martin Šmahel: Zmena životného štýlu začína zvnútra

Martin Šmahel vyštudoval odbor trénerstvo, aktívne športuje a vydal sa na cestu vegánstva. Venuje sa mu v rámci podcastu Vegavolt a takisto je majiteľom vegan e-shopu šmakoty.sk. V sobotu 22. októbra môžete stretnúť na konferencii Pre zdravie ženy v Bratislave. Zúčastní sa odbornej diskusie Vegánstvo – na čo dbať a na čo si dať pozor.

CHCEM VSTUPENKU NA KONFERENCIU ZDARMA

1. Častokrát urobíme nejaké chyby v našom životnom štýle. Začneme chudnúť bezhlavo, dáme si predsavzatie, že budeme cvičiť a skončíme hneď na konci prvého januárového týždňa. Keď sa na to pozriete spätne, spomeniete si na nejaké chyby, ktoré ste kedysi urobili v rámci svojho životného štýlu a aj vďaka nim ste sa poučili?

Asi že som naozaj nezmenil životný štýl, ale iba krátkodobo upravil pár vecí a sledoval len jeden cieľ. A tým nebolo nikdy predtým zdravie. Keď nás zaujíma iba forma, myslím, že to nikdy nebude o zmene životného štýlu, tá prichádza zvnútra.

Martin Šmahel2. Na konferencii Pre zdravie ženy vystúpite v rámci odbornej diskusie zameranej na tému vegánstvo. Čo Vás doviedlo k tomu vydať sa na cestu vegánstva?

Pochopenie. Uvedomil som si (aj keď dosť neskoro a veľmi tvrdohlavo), že to, čo my ľudia robíme zvieratám už dávno nie je v poriadku a chcel som mať v sebe harmóniu. Tá nenastane, pokiaľ máme dennodenne na tanieri produkty spojené so smrťou alebo utrpením. Stačí si trochu preštudovať a vyhľadať informácie o tom, čo je v skutočnosti a naozaj zdravé pre človeka a nikde v tých zoznamoch nič živočíšne nenájdete. Čím pochopíte, že všetko, čo sme doteraz považovali za nutný zdroj bielkovín, omega3, vápnika, železa alebo aj B12 sú len marketingové informácie. Skutočne zdravé a vhodné potraviny reklamu nepotrebujú, pretože ich konzumácia je nám prirodzená a sú súčasťou našich stolov a špájz už od dávnych čias, len si to neuvedomujeme. A pritom ovocie, zelenina, obilniny, strukoviny, orechy, semená, huby, bylinky a korenia a výrobky z nich tvoria základ väčšiny jedál.

3. Ak porovnáte obdobie pred vegánstvom a teraz, čo sa zmenilo? Ako Vám vegánstvo zmenilo život?

Odľahčilo svedomie, odkrylo nové chute, preriedilo priateľov :), ale najmä ma naučilo pozerať sa na svet aj očami iných. Myslím si, že v dnešnom svete je nutné byť hlasom tých, ktorých nie je počuť, pretože nehovoria ľudským jazykom. Väčšina z nás sa už ani nezamýšľa nad tým, odkiaľ k nám prichádza mlieko, syry, vajcia, ryby a mäso, a čo musel podstúpiť ten/tá, ktorým sme ich život zobrali, len aby sme si na 3 hodiny naplnili žalúdok a potom znova. Niekto ma preto považuje za blázna presne preto, lebo sa nedokáže na tento problém pozrieť očami obetí tohto najkrutejšieho živočíšneho priemyslu, v ktorom sme opakované množenie v zajatí chovaných zvierat a ich zabíjanie nazvali výrobou.

4. Aktívne športujete, venujete sa zdravému životnému štýlu. Dôkazom je napríklad aj spolupodieľanie sa na tvorbe podcastu Vegavolt, v ktorom búrate mýty o stravovaní a rôznych vplyvoch na naše zdravie a takisto prinášate zaujímavé informácie. Čo Vás v oblasti ľudského zdravia doteraz najviac fascinovalo? Aká téma a prečo?

Asi téma živín. Sám som netušil, že všetko nevyhnutné a potrebné nielenže pohodlne získame z rastlín, ale že rastliny sú pôvodným tvorcom všetkých esenciálnych aminokyselín, všetkých pre zdravie potrebných vitamínov a minerálov a že vlastne len vďaka rastlinám dokážeme ochucovať, konzumovať a tráviť živočíšne zložky našej konvenčnej stravy. No málokedy sa niekto zamyslí nad tým, či by nebolo najvhodnejšie ich (živočíšne zložky stravy) úplne vynechať. A pri každom tomto zamyslení sa „narodí“ ďalší nový vegán :).

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné články