Inšpirácie a tipy, ako používať mobilný telefón čo najbezpečnejšie a s ohľadom na zdravie

Kto dnes nemá chytrý telefón, ako keby ani nebol. Na Slovensku tomu nie je inak – podľa štúdií z roku 2018 ho používa až 65% Slovákov a popularita rastie nielen medzi mladými ľuďmi a deťmi, ale aj medzi seniormi. Zamýšlali ste sa ale niekedy nad tým, ako môže mobil škodiť zdravie a prípadne ako čo najviac eliminovať jeho škodlivé vplyvy?

Využívanie mobilu

Mobil ľudia používajú každý deň – niektoré chytré telefóny dokonca majú funkciu, ktorá na konci každého dňa užívateľa upozorní, koľko hodín na telefóne strávil. Pokiaľ takú funkciu má aj váš smartphone, určite môžete potvrdiť, že niekedy vás počet hodín doslova vystraší.

Mobil používame totiž nielen pri volaní a písaní sms, ako tomu bolo predtým. Mobily v dnešnej dobe nahradili klasické budíky, rádio, papierové diáre a množstvo ďalších vecí každodennej potreby. A vývoj ide stále dopredu.

Na mobile môžete nájsť množstvo užitočných informácií, zistiť, kedy vám ide ďalší vlak, aké bude počasie alebo čo sa deje vo svete. Pri čakaní ľudia často surfujú na sociálnych sieťach, robia fotky, počúvajú pesničky alebo využívajú rôzne aplikácie, napríklad pre športové aktivity. V mobile dnes ľudia často majú nahratú platobnú kartu a telefónom aj platia. A tak sa nie je čomu diviť, že hodiny používania telefónu rýchlo naskakujú.

 

Viete, ako platiť svojim mobilom pomocou Google a Apple pay?

Čo a ako môže v mobile škodiť ľudskému zdraviu?

Pre začiatok je dôležité pochopiť, čo v mobile a hlavne ako môže škodiť ľudskému zdraviu. Len tak je totiž možné komplexne pochopiť celú problematiku.

Po celom svete už desiatky rokov robia odborníci z rôznych odborov vedecké štúdie, aby potvrdili negatívny vplyv používania telefónov na zdravie. Už skôr bol zistený negatívny vplyv vysokofrekvenčného žiarenia. V poslednej dobe sa tiež často hovorí o negatívnom vplyve modrého svetla. Dnes sa Svetová zdravotnícka organizácia prikláňa skôr k tomu, že mobil a elektromagnetické zariadenia skutočne môžu škodiť zdraviu.

Elektromagnetické žiarenie

Všetky elektronické zariadenia, nech už sa bavíme o mobile, notebooku alebo napríklad chytrých hodinkách, vyžarujú elektromagnetické žiarenie. Podľa frekvencie tohto žiarenia môžeme rozlišovať medzi rádiovými vlnami, infračerveným alebo napríklad röntgenovým žiarením. Mobilné telefóny používajú vysokofrekvenčné žiarenie.

Čo je to elektromagnet a elektromagnetické pole?

Elektromagnetické žiarenie samozrejme pôsobí aj na ľudské telo a nemožno sa mu vyhnúť úplne. Z hľadiska fyziky možno povedať, že pri interakcií tohoto žiarenia s tkanivom nášho tela vznikajú voľné radikály, ktoré sa môžu dostať do buniek ľudského imunitného systému a narušiť napríklad metabolické pochody či štruktúry buniek.

Čo môže ovplyvňovať elektromagnetické žiarenie z hľadiska zdravia?

Na základe výsledkov vedeckých štúdií sa dnes lekári často zhodujú, že pôsobenie elektromagnetického poľa u človeka môže ovplyvniť:

  • kvalitu spánku
  • bolesti hlavy
  • schopnosť sústrediť sa
  • prítomnosť stresu
  • prítomnosť depresie
  • poruchy nervového systému
  • žalúdočnú nevoľnosť
  • vznik rakoviny
  • vznik genetického poškodenia buniek

 

Vedeli ste, že…

kvalitné životné poistenie má pokryť hlavne kritické choroby, trvalé následky a smrť a až potom menej závažné diagnózy?

SAR – koľko žiarenia pohlcuje ľudské telo?

Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako konkrétne je váš mobil na tom s elektromagnetickým žiarením a vplyvom na zdravie, skontrolujte si hodnotu SAR. Táto hodnota udáva mieru absorbovaného žiarenia organizmom. V Európe je maximálna povolená hodnota žiarenia SAR 2 W/kg na 10 g tkaniva.

Modré svetlo

Druhým strašiakom, ktorý sa v posledných rokoch začal objavovať, je modré svetlo. Modré svetlo produkujú obrazovky mobilov aj ďalších elektronických zariadení a aj to prináša ohrozenie ľudského zdravia.

Čo môže ovplyvňovať modré svetlo z hľadiska zdravia?

Modré svetlo aktivuje mnohonásobne viac sietníc oka než klasické biele svetlo a skrz to narušuje prirodzený biorytmus človeka.

 

Môže sa tak ľahko stať, že ak sa pred spaním dívate na televíziu alebo surfujte na internete, váš spánok nie je dostatočne kvalitný alebo nemôžete zaspať. Dajte si preto pozor na nespavosť pri nadmernom používaní mobilu.

 

Okrem problémov so spánkom sa v dôsledku nadmerného pôsobenia modrého svetla môžu objaviť obtiaže ako:

 

  • neschopnosť sústrediť sa
  • oslabenie imunitného systému
  • depresie
  • spomalený metabolizmus

 

a ďalšie

Ďalšie škodlivé vplyvy telefónu

S používaním telefónu sa tiež spájajú ďalšie škodlivé vplyvy na zdravie. Škodlivé vplyvy nemusia vždy priamo “vyžarovať” z telefónu. Dlhé sedenie s telefónom v ruke môže spôsobiť napríklad problémy s krčnou chrbticou alebo zápaly šliach na rukách.

 

Časté používanie mobilného telefónu a sociálnych sietí sa tiež odráža na našej duševnej pohode. Sociálne siete nie sú realita a ľahko sa môže stať, že podľahnete dojmu, že váš život nie je ani zďaleka taký perfektný, ako životy ostatných. To je ale to zlo sociálnych sietí. Nie, naozaj nemajú všetci dokonalé životy, dokonalé postavy, dokonalé vzťahy a dokonalé povolania, ako sa môže na prvý pohľad zdať.

Ako používať telefón bezpečne a zdraviu škodiť čo najmenej?

Pokiaľ vám záleží na vašom zdraví, chcete sa cítiť dobre a fit, prvým krokom k zdraviu je samozrejme zdravá výživa. Ďalej sa určite snažíte mať dostatok pohybovej aktivity a zároveň dopriať telu aj duši určitú dávku relaxácie.

 

Možno, že vás dodnes ani nenapadlo premýšlať nad mobilom ako nad faktorom, ktorý môže ovplyvniť vaše zdravie, ale naozaj to tak je. Ako teda používať mobil bezpečne a tak, aby zdraviu škodil čo najmenej?

1.   Mobil používajte čo najmenej

Už ste počuli o pojme nomofóbia? Jedná sa o pojem, ktorý označuje strach z nemožnosti použiť vlastný mobil. Či už preto, že ho stratíte, vybije sa jeho batéria alebo nebudete mať signál. Čiastočne súvisí tiež so závislosťou na používaní telefónu. Aj preto by ste mali používať mobil čo najmenej – dá sa na ňom vybudovať závislosť!

 

S častým používaním nielen mobilného telefónu vzniká aj pojem technostres. Práve používanie techniky spôsobuje u ľudí množstvo stresu. Jedným z nich môže byť aj vyššie spomenutá nomofóbia, alebo tlak sociálnych sietí.

 

Zároveň používaním mobilu čo najmenej preventívne predchádzate vzniku zápalu šliach na rukách. Určite nie je od veci si dať čas od času digitálny detox, a to nielen od mobilného telefónu a sociálnych sietí.

2.   Pred spaním do ruky mobil nepatrí

Z hľadiska pôsobenia modrého svetla je dobré odložiť mobilný telefón aspoň na dve až tri hodiny pred spaním a miesto pozerania do mobilu alebo na televíziu sa venovať iným aktivitám, napríklad:

 

  • čítať si knižku
  • rozprávať sa s partnerom
  • venovať sa rodine
  • kresliť si
  • dopriať si kúpeľ
  • venovať sa iným koníčkom

 

Záleží len na tom, čo vás baví.

3.   Nepoužívajte mobil ráno a večer pri zlom osvetlení

Nielen používanie mobilného telefónu pred spaním narúša biorytmus, ale tiež škodí očiam. Doprajte im preto ráno pár desiatok minút na to, aby sa rozhladeli, než vezmete mobil do ruky. Ako už bolo povedané, ani večer by mobil nemal byť vašim verným spoločníkom.

 

Ak predsa len potrebujete mobil používať aj vo chvíli, kedy by bolo potreba oči šetriť, odporúčame zaobstarať si telefón so šetrnými zobrazovacími vlastnosťami a kvalitným mobilným displejom. Pomôcť vám môže tiež CPI, index vernosti farieb.

4.   Nenoste mobil vo vrecku!

Mobil do vrecka rozhodne nepatrí. A obzvlášť nie do toho na nohaviciach. Niektoré zahraničné štúdie totiž ukazujú, že v dôsledku nosenia mobilu v prednom vrecku nohavíc dochádza u mužov vplyvom elektromagnetického žiarenia k ohrievaniu spermií a ich postupnému úbytku, čo môže viesť k neplodnosti u mužov.

Na druhú stranu objavujú sa aj takí, ktorí výsledky týchto štúdií spochybňujú a tvrdia, že za mužskou neplodnosťou stojí viareco faktorov. Na vine môže byť napríklad vek, hmotnosť, užívanie alkoholu, fajčenie, celkový životný štýl, znečistené životné prostredie alebo genetické faktory.

 

TIP: Muži, pozor na pánske slipy a na nosenie tesného spodného prádla.

 

Na trhu sa tiež môžete stretnúť s oblečením, ktoré ma špeciálne vrecko určené k noseniu telefónu ušité zo špeciálnej látky, ktorá má žiarenie pohlcovať. Stretnúť sa môžete tiež so špeciálnymi ochrannými odevmi pre tehotné a ďalšie. To, do akej miery sú také kusy oblečenia účinné, je zatiaľ otázkou.

 

Viete, aké sú zdravotne nezávadné materiály oblečenia?

Mobil patrí do púzdra

Na druhú stranu elektromagnetické žiarenie je naozaj absorbované ľudským organizmom. Najviac v oblasti hlavy. Preto sa všeobecne neodporúča nosiť mobil v blízkosti tela a nie len vo vrecku na nohaviciach.

Lepšie urobíte, keď zvolíte púzdro a mobil budete nosiť v taške. Zároveň tak tiež nebudete riskovať, že vám mobil z vrecka vypadne a rozbije sa, alebo že vám ho v autobuse niekto z vrecka ukradne.

 

TIP: Vyskúšajte tašky a púzdra na mobil.

5.   Telefonujte rýchlo

Snažte sa dobu telefonovania behom dňa skrátiť na minimum. Čím kratšiu dobu budete mať telefón pri uchu a hlave, tým lepšie pre vaše zdravie.

Problémy s telefonovaním môže vyriešiť používanie handsfree sady, ktorá znižuje pohlcovanie elektromagnetického žiarenia hlavou a uchom až o 90 %. Takú handsfree sadu by mali oceniť obzvlášť ľudia, ktorí sa vo svojej práci telefonovaniu bohužiaľ nevyhnú.

6.   Mobil nepatrí do vašej bezprostrednej blízkosti

Majte na pamäti, že mobil do vašej bezprostrednej blízkosti jednoducho nepatrí – nie je potreba zaspávať s mobilom pod vankúšom alebo hneď vedľa postele a rovnako tak ho nie je potreba mať položený vo vašej tesnej blízkosti behom dňa. Ideálne je mať mobil položený aspoň vo vzdialenosti 1 metra.

7.   Ako je to s používaním ochranných doštičiek pre rušenie elektromagnetického žiarenia?

Na trhu nájdete tiež obľúbené doštičky a nálepky na mobil pre rušenie elektromagnetického žiarenia, vedecké štúdie však nepotvrdili účinnosť a vplyv týchto nálepiek a doštičiek.

Pravdepodobne by také nálepky či doštičky, najčastejšie vyrobené zo šungitu, museli pokrývať celý povrch telefónu pre to, aby boli funkčné.

8.   Držte mobil správne a pozor na krčnú chrbticu

Neustálym sledovaním mobilného telefónu si ľudia tiež veľmi často ničia krčnú chrbticu. Pritom stačí naučiť sa mobil správne držať – ruka by mala telefón držať vo výške očí, aby chrbtica nebola príliš namáhaná.

Preventívne tiež môžete robiť cviky pre uvoľňovanie krčnej chrbtice. Patria medzi ne cviky ako úklony hlavou dopredu a dozadu alebo do strán, krúžky hlavou a ďalšie.

 

Zároveň by mal byť telefón umiestnený v dostatočnej vzdialenosti, aby nedochádzalo k poškodzovaniu zraku.

Alena Mrvíková, SEO služby a copywriting

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné články