Pohánka je obilnina mnohých zdravotných benefitov. V našich končinách sa, žiaľ, neteší veľkej obľube aj keď pravdou je, že v posledných rokoch postupne naberá na popularite. Mnohí z nás, ktorí jej chuť nemajú radi, netušia, že to, čo im v skutočnosti nechutí je pražená pohánka. Na trhu je však dostupná aj svetlá pohánka a to vám je už úplne iná káva.
Čo je to pohánka?
Pohánka je vysoko výživná obilnina, ktorú mnohí ľudia považujú za superpotravinu. Pestuje sa najmä vo východnej Európe. Pohánka môže pomôcť zlepšiť zdravie srdca, podporiť chudnutie a pomôcť pri liečbe cukrovky. Je zdrojom bielkovín, vlákniny a energie. Neobsahuje lepok a preto je, či už v podobe celých zŕn alebo pohánkovej múky, vhodná aj pre celiatikov a ľudí z rôznych dôvodov netolerujúcich lepok. Pohánka okrem bielkovín obsahuje komplexné sacharidy, vlákninu, rutín, draslík, fosfor, horčík, vápnik, železo, vitamín K, kyselinu listovú a vitamíny skupiny B.
Zdravotné benefity pohánky
Zdravé srdce. Výživoví poradcovia odporúčajú, aby aspoň polovica obilnín v strave človeka bola celozrnná. V ideálnom prípade by sme mali konzumovať výlučne celozrnné produkty, pretože obsahujú živiny, ktoré sú dôležité pre zdravie nášho srdca, vrátane vlákniny a niacínu. Zahrnutie pohánky do stravy ako alternatívy k celozrnným výrobkom obsahujúcim lepok môže priniesť práve tieto výhody. Pohánka je tiež skvelým zdrojom vlákniny a tá pomáha zlepšovať hladinu cholesterolu v krvi, čo následne znižuje riziko srdcovo-cievnych chorôb, cukrovky, mŕtvice a obezity.
Lepšie trávenie. Spomínaná vláknina v pohánke podporuje zdravie črevnej mikroflóry a to tak, že priaznivo vplýva na peristaltiku čriev a pomáha potrave posúvať sa tráviacim traktom. V pohánke obsiahnutý niacín (vitamín B-3) je zasa nevyhnutný na premenu sacharidov, tukov a bielkovín na energiu. Keďže je pohánka dobrým zdrojom vlákniny a niacínu, je dobrou voľbou pre zdravie tráviaceho traktu.
Skvelá forma. Pohánka je skvelou potravinou na reguláciu hmotnosti a to vďaka pocitu plnosti, ktorý vďaka nej máme po jej konzumácii. Potraviny, ktoré vďaka vysokému obsahu bielkovín zvyšujú pocit sýtosti, dokážu potlačiť hlad na dlhšiu dobu a môžu znížiť celkový počet kalórií, ktoré človek počas dňa prijme.
Boj proti diabetu. Celozrnná pohánka je zdrojom komplexných sacharidov, ktoré dokážu regulovať hladinu krvného cukru. Nášmu organizmu trvá oveľa dlhšie rozložiť komplexné sacharidy než jednoduché. Vďaka tomu sa spomaľuje trávenie a krvný cukor extrémne rýchlo nestúpne a následne rovnako rýchlo neklesne.
Využitie pohánky v kuchyni
Pohánku môžeme konzumovať uvarenú alebo len namočenú. V prípade raw stravovania necháme pohánku namočenú cez noc a ráno ju rozmixujeme napríklad s ovocím, škoricou prípadne orechmi na lahodnú a krémovú raw raňajkovú kašu. Varenú pohánku môžeme použiť namiesto ryže alebo ju opäť osladiť medom a pridať do nej ovocie a orechy na spôsob kaše. Skvelé sú tiež pohánkové placky či fašírky alebo pohánkové krupoto. Pohánkou alebo pohánkovou múkou môžete zahusťovať polievky a omáčky. Z pohánkovej múky sa zasa dajú pripraviť chutné koláče či palacinky.
Používate vo svojej kuchyni pohánku? Na aký spôsob ju najčastejšie pripravujete?
Obrázky zdroj: Freepik