Astma je chronické zápalové ochorenie, ktoré ovplyvňuje našu schopnosť voľne dýchať. Za jej vznikom často stojí kombinácia environmentálnych a dedičných faktorov. Príznaky začínajú biť na poplach potom, ako prvýkrát pocítime sťažené dýchanie za ktorým stojí zúženie dýchacích ciest a ich opuch. Postihuje všetky vekové kategórie, no veľmi často sa astma rozvinie práve v detstve. Spoločne s MUDr. Editou Lojovou, imunoalergologičkou pôsobiacou v ambulancii v Košiciach, sme sa na toto ochorenie pozreli zblízka.
Príznaky nie sú vždy rovnaké
Je dôležité poznamenať, že príznaky astmy sa môžu pohybovať od miernych až po závažné. Človek môže dlhší čas fungovať bez symptómov a následne trpieť na astmatické záchvaty. Niektorí ľudia mávajú ataky len večer alebo len po cvičení. „Bronchiálna astma sa prejavuje hlavne suchým dráždivým kašľom, sťaženým dýchaním, pocitom tlaku na hrudníku a piskotmi na hrudníku, čo vedie k obmedzeniu pracovnej výkonnosti pacienta. Veľmi často sa prejavuje aj provokáciou dušnosti námahou, napríklad chôdzou do schodov, pri behu, pri silnom smiechu ale aj pri inhalácii studeného vzduchu,“ upresňuje MUDr. Lojová. „Pri uvedených prejavoch treba konzultovať stav s imunoalergológom alebo pľúcnym lekárom,“ dopĺňa pani doktorka.
Pozor na astmatické záchvaty
Nie každý, kto má astmu, máva aj astmatické záchvaty. V každom prípade si však treba dávať pozor na prvé príznaky astmatického záchvatu, aby sme ho vedeli správne rozpoznať. Patrí k nim:
- silný kašeľ;
- sipot;
- lapanie po dychu;
- tlak na hrudníku;
- únava;
- nepokoj;
- podráždenosť.
Ak je astmatický záchvat vážny, môže ísť o život ohrozujúcu situáciu, kedy treba okamžite vyhľadať prvú pomoc. Pozor na:
- modré alebo sivé pery, tvár alebo nechty;
- extrémne ťažké dýchanie pri ktorom sa „prepadáva“ krk a/alebo hrudník;
- ťažkosti s rozprávaním alebo chôdzou;
- zmätenosť;
- panika v dôsledku nemožnosti sa nadýchnuť;
- horúčka;
- bolesť na hrudníku;
- zrýchlený pulz.
Naučte sa rozpoznávať spúšťače
Spúšťače astmy a astmatických záchvatov môžu byť rôzne, alergické aj nealergické. Ak sa ich naučíme rozpoznávať a budeme sa im vyhýbať, môžeme si skvalitniť život aj napriek tomu, že budeme patriť medzi astmatických pacientov. „Medzi alergické spúšťače patria hlavne inhalačné alergény akými sú roztoče, plesne, pele, srsť zvierat. Dychové ťažkosti sa môžu prejaviť aj po konzumácii niektorých druhov jedál u precitlivených jedincov, napríklad po konzumácii orechov , rýb, morských plodov,“ vysvetľuje MUDr. Lojová.
„Medzi nealergické spúšťače patrí stres, psychický diskomfort, psychické poruchy ako úzkosti a depresie, niektoré lieky, napríklad acylpyrín, betablokátory, infekcie, histamínová intolerancia s prejavmi sťaženého dýchania,“ dopĺňa imunoalergologička.
Mali by sme biť na poplach?
Len sa nám to zdá, alebo astmatikov, a to nielen z radu detí, v posledných rokoch rapídne pribúda? „Nepovedala by som že astmatikov pribúda, len sa zlepšila diagnostika tejto choroby,“ spresňuje pani doktorka. „Za posledných 50 rokov sa zmenil životný štýl, urbanizácia, znečistenie životného prostredia, zmena v stravovacích návykoch, polotovary a do nich pridávané aditíva, ochucovače, konzervačné prísady, obmedzenie pohybu, konzumný spôsob života, obezita,“ naznačuje MUDr. Lojová.
Je v rukách každého z nás, aby sme praktizovali zdravý životný štýl vrátane správnej miery pohybu na čerstvom vzduchu, nutrične bohatého a vyváženého jedálnička obsahujúceho skutočné a najmä čerstvé potraviny, nie polotovary a elimináciou stresu. Na prácu so stresom nám poslúžia dychové cvičenia, meditácie a správna rovnováha medzi pracovným a súkromným životom. V prípade, že máme problém s potláčaním svojich emócií a nevieme s nimi pracovať, obráťme sa na psychológa alebo skúseného terapeuta. Nedovoľme stresu, s ktorým si nevieme poradiť, aby nás ovládal a stal sa tak spúšťačom akéhokoľvek ochorenia.
Každodenný život s astmou
Vďaka správne a včas nastavenej liečbe môže väčšina ľudí s astmou žiť úplne normálny život. Existuje tiež niekoľko jednoduchých tipov, ako môžete udržať svoje príznaky pod kontrolou, medzi ktoré patrí to, že:
- budete správne používať inhalátor;
- budete nasledovať liečbu stanovenú lekárom;
- odkonzultujete s ním užívanie akýchkoľvek iných liekov;
- nebudete fajčiť;
- budete dbať na každodennú zdravú mieru pohybu;
- pokúsite sa klásť ten najlepší dôraz na zdravý a pestrý jedálniček;
- budete sa pravidelne zúčastňovať prehliadok a kontrol u lekára.
„Astma sa dá veľmi dobre liečiť, hlavne ak sa zistí jej príčina,“ uzatvára pani doktorka.
Tento článok vznikol v spolupráci s poisťovňou Allianz
Zdroj obrázkov: Freepik