V dobe moderných technológií a sedavých zamestnaní ľudia často zabúdajú, aký dôležitý je pohyb nielen pre nich, ale aj pre deti. Zdravé množstvo pohybových aktivít zlepší motoriku detí, dodá im pozitívnu energiu a vyplní voľný čas. Pozrite sa teda na nejaké vhodné aktivity s nami.
Prečo je šport taký dôležitý?
Deti celý deň sedia v školskej lavici a ani telesná výchova sa neberie tak vážne ako v minulosti. Deti sa hrajú vonku čím ďalej tým menej a namiesto toho sa presúvajú k počítačom a tabletom. Je teda úlohou rodiča priviesť dieťa k pohybu a vybudovať uňho pozitívny vzťah k športovým aktivitám.
Nepodceňujte dôležitosť pohybu pre zdravý vývoj dieťaťa. Pravidelná a dlhodobá fyzická aktivita je spojená s pozitívnym vplyvom nielen na fyzické ale aj na psychické zdravie.
Psychické zdravie
Výskumy nasvedčujú, že aeróbne cvičenie je rovnako účinné ako skupinová psychoterapia, meditácia či iná relaxácia. Telesná aktivita zlepšuje mentálne funkcie, pomáha lepšie sa vyrovnať so stresom, odstraňuje úzkostlivosť a zvyšuje kvalitu spánku.
Vďaka vyplavovaniu hormónu endorfínu sa deti budú cítiť šťastnejšie a motivovanejšie.
Fyzické zdravie
Pohyb môže byť aj prevenciou pred civilizačnými ochoreniami. Pravidelná fyzická aktivita zlepšuje činnosť srdca a ciev, činnosť dýchacieho aparátu, znižuje riziko cukrovky typu 2, posilňuje kosti atď.
Zdravé množstvo pohybu navyše zvyšuje imunitu a vitalitu, prispieva k vyššej fyzickej zdatnosti a navádza pocit dobrej nálady a dostatku energie.
Terapeut Viliam Kuruc: Ta nejbolestnější traumata mlčí a často nemají slova
Silnejšie pľúca
Vďaka pohybu sa zvyšuje pľúcna kapacita a do tela sa dostane viac kyslíku. To, koľko kyslíku sa do pľúc vojde, ovplyvňuje celé dýchanie, okysličovanie organizmu a fyzickú výdrž.
Správny metabolizmus
Tým, že sa deti pravidelne pohybujú, spotrebovávajú cukry, ktoré sa potom neukladajú. Predchádzate tak u detí vzniku cukrovky, obezity aj kardiovaskulárnym ochorením.
Posilňovanie kostí
Tak ako fyzická záťaž posiluje svaly, má priaznivý vplyv aj na kosti. Pravidelným cvičením a pohybom sa zvyšuje kostná hustota a tá je najúčinnejšou prevenciou pred chorobami kostí.
Ako viesť deti k športovaniu?
Aby si dieťa vytvorilo k pohybu zdravý vzťah, treba ho k nemu viesť už od útleho veku.
Buďte deťom vzorom
Už od útleho veku sa deti snažia opakovať vše po svojich rodičoch. Choďte im preto príkladom. Prvým krokom k tomu, aby deti mali pozitívny vzťah k športu je, aby ho videli u vás. Ukážte im, že pohyb je zábava a športujte s nimi.
Začnite, čo najskôr
Nevyhýbajte sa pohybovým aktivitám pri hrách. Samozrejme, že aj puzzle a spoločenské hry majú svoje benefity, ale na pohyb by ste nemali zabúdať.. Aj s tými najmenšími sa môžete hrať naháňačku.
Pravidelnou aktivitou vytvoríte u deti trvalé pohybové návyky. Odborníci odporúčajú, aby deti strávili miernou fyzickou aktivitou najmenej 30 minút trikrát alebo aj viackrát týždenne a intenzívnou fyzickou aktivitou najmenej 20 minút dvakrát alebo viackrát týždenne.
Skvelou intenzívnou aktivitou je skákanie na trampolíne, ktorú môžete doplniť miernym cvičením. A ako vybrať trampolínu pre deti? Pri výbere záleží na tom, či chcete trampolínu na záhradu alebo do interiéru, aký materiál alebo tvar preferujete apod. To treba pred kúpou rozmyslieť.
Nech je to zábava
Spomeňte si na hry, ktoré ste hrávali ako deti vy. Kľúčom k zdravému vzťahu k pohybovým aktivitám nie je len pravidelnosť ale aj zábava. Predveďte deťom, aké hry ste v detstve hrali vy. Príjemná nostalgia vtiahne do hry aj vás. Nakreslite na chodník panáka alebo si zaskáčte s deťmi gumu.
Nezabúdajte, že pohybové aktivity prospejú aj vám, a tak sa nebojte vyblázniť s deťmi aj vy.
Zapojte deti do krúžkov
Skvelým spôsobom, ako v deťoch vzbudiť záujem o šport, sú krúžky. Hádzať si na záhrade s rodičmi určite nie je to isté ako hádzať si s kamarátmi. Tímové športy v deťoch vzbudia zdravého súťaživého ducha a zároveň pomáhajú začleniť sa do kolektívu, nadväzovať vzťahy a prehlbovať priateľstvo.
Nie vždy sa nám chce športovať a rovnako sú na tom aj deti. Ak ale vedia, že na tréningu ich čakajú kamaráti, ktorým by v tíme zaručene chýbali, motivácia sa dostaví sama. Tam, kde sú kamaráti je hneď väčšia sranda a nemusí sa jednať len o tímové športy. Rovnako je to na gymnastike, karate či hodinách šermu, kde si deti môžu nájsť kamarátov.
Na veku záleží
Vhodnosť rôznych športových aktivít sa mení predovšetkým s vekom. Niektoré aktivity nemusia byť najbezpečnejšie pre tých najmenších a naopak staršie deti bude naháňačka po chvíli nudiť.
Bábätká
Liezť a chodiť začínajú bábätká skôr ako rozprávať, preto sa nemusíte báť pohybu ani s nimi. Skvelou možnosťou je plávanie, ktoré patrí medzi činnosti zlepšujúce dýchanie, motoriku a koordináciu.
3-5 ročné deti
Vo veku 3 až 5 rokov dieťa ešte nedokáže sledovať smer a rýchlosť pohybujúcich sa predmetov. Takéto deti ešte nevnímajú konkurenciu. Ideálnymi aktivitami sú pre nich beh, hádzanie a chytanie lopty, robenie kotrmelcov, či jazda na trojkolke, bicykli s pomocnými kolieskami či šlapacích motokárach pre deti.
6-9 rokov
Staršie deti vo veku 6 až 9 rokov majú lepšie všetky základné schopnosti. Učia sa zložitejším zručnostiam ako hod do diaľky. V tomto veku je ideálne dať ich na gymnastiku, korčuľovanie, tanec, bicyklovanie alebo bezkontaktné bojové umenie.
10-12 rokov
Tieto deti získavajú lepšie sústredenie na jednu činnosť, dokážu sa učiť herné taktiky a stratégie. Vhodný je pre nich futbal, basketbal a iné loptové hry. Práve obdobie základnej školy je ideálne na ďalšie mimoškolské aktivity a návštevu záujmových krúžkov.
Dominika Pašková: Energiu beriem z možností napĺňať svoj potenciál
Zaručené tipy na krúžky a mimoškolské aktivity
Tanec
Pomocou tanca si dieťa buduje zmysel pre rovnováhu a cit pre rytmus. Tento druh pohybu navyše výrazne zlepšuje psychomotorické schopnosti už u veľmi malých detí. A nielen to, zvyšuje tiež ich pohybovú pružnosť, celkovú pohotovosť a kognitívne funkcie.
Ponuka tanečných krúžkov je navyše veľmi bohatá, a tak si každé dieťa nájde to svoje – od baletu, cez spoločenské tance až po street dance alebo hip hop.
Lezenie
Lezenie je čoraz populárnejšie vďaka možnosti cvičiť doma. Pomáha zlepšiť koordináciu pohybov a celkovú pohyblivosť dieťaťa. Lezecké steny pre deti si môžete zakúpiť do bytu, alebo navštíviť na rôznych verejných alebo súkromných ihriskách.
Vodné športy
Vedeli ste, že plávanie nezaťažuje dospievajúce kĺby a pomáha vybudovať silný stred tela? Deti si navyše budujú aj kladný vzťah k vode a nebudú tak mať strach z plávania v mori ani v bazéne.
Loptové hry a tímové športy
Rôzne loptové hry zlepšujú predovšetkým koordináciu pohybov. Možností je naozaj veľa a tímový duch bude dieťa neustále posúvať v jeho výkonoch.
Gymnastika, atletika, parkour
Tieto športové aktivity zvyšujú pohyblivosť detí a pomáhajú im lepšie prekonávať fyzické aj psychické prekážky. Tieto športy často vtiahnu aj deti, ktoré o šport doteraz nejavili záujem.
Bojové umenia
Bojové umenia pomáhajú deťom nielen fyzicky (zlepšovať koordináciu, rovnováhu, flexibilitu, silu), ale aj psychicky. Bojové umenie dodáva deťom aj disciplínu, morálne a voľné vlastnosti, podporuje odhodlanie a vytrvalosť.
Cyklistika
Napriek tomu, že existujú aj cyklistické krúžky rodičia často berú deti na bicykel sami. Výlety na bicykli môžu priniesť nezabudnuteľné zážitky celej rodine. Ak sa dieťa naučí bicyklovať už v nízkom veku, určite mu táto zručnosť nebude na príťaž.
Jóga
Jóga podporuje správne držanie tela a dýchanie a posilňuje svalstvo. Navyše sa pri tomto cvičení deti moc nezadýchajú a nie je nutné pri ňom dupať či poskakovať, čo iste ocenia susedia pod vami. Jednotlivé pozície budú pre deti zábavné a zaujímavé.
TIP: Neviete, ako sa zabaviť s deťmi počas upršaných dní?
Nechajte deti vybrať si
Jednou z najdôležitejších vecí pri športe je motivácia. Nechajte deti vybrať si to, čo ich naozaj baví a zaujíma. Na šport, ktorý si vybrali, budú chodiť s radosťou a budú sa viac snažiť. Majte pri výbere otvorenú myseľ a dovoľte deťom vybrať si aj niečo menej tradičné, napríklad šerm alebo lukostreľbu.
Neplatí to len pri športe, už od mala sa deti musia učiť robiť vlastné rozhodnutia. Len tak z nich raz budú samostatní a zodpovední jedinci.
Nezabúdajte na prechádzky a turistiku
Prechádzky sú tou najjednoduchšou činnosťou, ktorú môžete s deťmi uskutočniť. Okrem pohybu prinášajú prechádzky aj ďalšie výhody:
- Pobyt na čerstvom vzduchu dobre vplýva na zdravie
- Zlepšujú komunikáciu – práve pri prechádzke budete mať dostatok času, aby ste sa mohli so svojimi deťmi porozprávať
- Zlepšujú pozorovacie schopnosti
- Na prechádzkach môžete zbierať rôzne veci – na jar môžete s deťmi zbierať rozdielne kvety do herbára, na jeseň gaštany
- Prechádzky zvyšujú kapacitu pľúc, zlepšujú činnosť srdca a zvyšujú prísun vitamínu D
Počas prechádzok v zhoršenej viditeľnosti nezabúdajte na reflexné prvky. Bezpečnosť vás aj vašich detí musí byť v každom prípade na prvom mieste.
TIP: Zabezpečte deťom psieho kamaráta, aby zostali motivované. Psík potrebuje prechádzky denne a tak sa pobytu na čerstvom vzduchu nevyhnete. Okrem toho je domáci maznáčik skvelým spôsobom, ako učiť deti zodpovednosti, láske atď.
Čo dieťaťu hrozí pri nedostatku pohybu?
Nedostatok pohybu môže priniesť deťom aj množstvo zdravotných problémov ako sú napríklad kardiovaskulárne ochorenia. S nadmerným časom stráveným pri počítači a nedostatkom pohybu obvykle prichádza o problémy s nesprávnym držaním tela, problémami s chrbticou alebo plochými chodidlami.
Deti si potrebujú aj oddýchnuť
Veľa športov má tiež svoje obmedzenia, zbytočne deti nepreťažujte. Nie je potrebné aktívne športovať každý deň. Niektoré dni úplne stačí prechádzka alebo preťahovanie.
Pohyb a technológie
Aj keď deti trávia veľa času za počítačmi a tabletmi, technológie môžu priniesť aj príležitosti k pohybu. Nainštalujte deťom do telefónu aplikáciu na počítanie krokov. Deti môžu súťažiť nielen s rovesníkmi ale aj s dospelákmi, v tom, kto spraví za deň viac krokov.
Ďalšou možnosťou je xbox, playstation alebo virtuálna realita. Tieto zariadenia síce nenahradia pobyt na čerstvom vzduchu, ale deti sa vybláznia pri rôznych tanečných hrách, ktoré tieto zariadenia ponúkajú. Taktiež si môžete pomôcť rôznymi videami s inštruktormi, ktorí deťom ukážu, ako majú cvičiť správne.
Pohyb nie je všetko
Aj keď je pravidelný pohyb nesmierne dôležitý, nezabúdajte ani na zdravú stravu a dostatok spánku. Kardiovaskulárne choroby sú späté nielen s nedostatkom pohybu ale aj s nevhodnými stravovacími návykmi.
Nezabudnite viesť deti k zodpovednosti a úcte. K zdravému telu patrí aj slušné správanie a ochota pomôcť.
Natália Várošová SEO služby a copywriting