Ambasádorka konferencie Pro zdraví ženy Valerie Peršina: Tabletka s vitamínmi nepredstavuje skutočnú starostlivosť

„Zdravé chudnutie vraj nie je tom, čo si odoprieť, ale o tom, čo si dopriať,“ hovorí Valerie Peršina, profesionálka vo sfére fitness. Zaujímavá a náročná kariéra v oblasti „bikiny fitness“ ju doviedla k práci online trénera a výživového poradcu. Súťažiť začala kvôli stretnutiu s kulturistom, ktorý  jej popisoval svoj sen prípravy na súťaž. Z jeho slov pochopila, že to je presne to, čo chce. Chcela si vyskúšať, čo dokáže jej telo a jej psychika. Do pretekov a súťaží sa následne zamilovala, hoci jej spomínaný známy sa nikdy na stage nepostavil…

Sme veľmi rady, že Valerie prijala naše pozvanie stať sa ambasádorkou konferencie Pro zdraví ženy. V rozhovore prezradila:

  • ako a či sa starala preventívne o svoje zdravia počas vrcholového súťaženia,
  • aký je život v Ománe, kde žije už tretí rok so svojou rodinou,
  • ako jesť chutne a zdravo,
  • čo znamená v praxi projekt Plný talíř.

Valerie, čo pre vás znamená zdravie ženy? Ako si predstavujete zdravú ženu?

Zdravá žena je pre mňa predovšetkým žena, ktorá si zakladá svoj život nielen na fyzickom, ale aj mentálnom zdraví. Je to žena, ktorá sa zaujíma o aspekty nielen jedného smeru, napríklad jej profesie, ale má aj blízko k snahe mať zdravé, funkčné telo, ktoré jej slúži a neobmedzuje v možnostiach žiť život naplno a v harmónii so sebou.

Ak to zoberieme z opačného súdka. Sú aj reálne nezdravé ženy alebo sú to ženy, ktoré na seba zabúdajú, dávajú prioritu iným veciam a podobne?

Často sa stane, že hektický život, ktorý máme, nás núti sa sústrediť na veci, ktoré sú pre nás dôležitejšie ako vlastné zdravie. Starosť o rodinu, deti, prácu, vedenie domácnosti… Na seba už nezostáva veľa času. Prichádza chronická únava, niekedy depresia a s tým spojené úzkosti z riešenia dennodenných úloh. Ženy sa často nezamýšľajú nad tým, aký spôsob života vedieme. Zdravší jedálny lístok a pravidelná aktivita nielen zvyšujú  energiu a chuť do života. Taktiež dokážu priaznivo ovplyvniť aj naše mentálne zdravie.

Kto vás osobne inšpiruje v prevencii a v starostlivosti o zdravie?

Som to ja sama. Mám veľkú úctu k lekárom, ktorí pracujú s chorými ľuďmi. Nie je to jednoduchá činnosť.

Pozývame vás zúčastniť sa jedinečnej konferencie Pro zdraví ženy 2022 (Praha). Lístky sú dostupné tu.

O čo by ste sa rada podelili z vlastnej skúsenosti? Čo sa vám osvedčilo v starostlivosti o zdravie?

Osvedčila sa mi pravidelná aktivita zameraná na celkový rozvoj funkčnosti svalstva. Taktiež čas na meditácie. Mojim liekom na všetko je šport a hudba. U oboch zostávam sama so sebou a cítim hlboké zjednotenie. Následne obrovský prílev motivácie.

Prijali ste výzvu stať sa ambasádorkou konferencie Pre zdravie ženy. Aký máte vy sama vzťah k zdraviu a prevencii?

Počas svojej závodnej kariéry som túto stránku dosť zanedbávala. Vrcholový šport nikdy nie je o zdravom prístupe a vo chvíli, keď ide o medaily, sa vám nechce „štuchať“ do vecí, ktoré so zdravím súvisia. Máte cieľ a idete za ním. Vo chvíli, keď som závodnú kariéru ukončila, začala som sa na prevenciu pozerať inak. Dbám na pravidelné prehliadky, riešim si aj štítnu žľazu, samozrejme, ženského lekára. Žena sa musí obzvlášť starať o svoje zdravie.

Čo je podľa vás „zabijakom“ zdravia?

Zabijakom zdravia je podľa môjho názoru spoľahnutie sa len na zázraky, ktoré neexistujú. Tabletka s vitamínmi nepredstavuje skutočnú starostlivosť o svoje vlastné zdravie. Je potrebná predovšetkým pravidelná starostlivosť, prevencia, ktorá vychádza z celkového zdravého jedálnička a pravidelnej fyzickej aktivity. Fyzickou aktivitou nemyslím šesť alebo sedemkrát týždenne posilňovňu. Tu to práveže platí opačne, častosť cvičenia sa skôr či neskôr odrazí negatívne na  žene. Všetko s mierou. Vo fitness to platí dvojnásobne.

Netrpia príliš častým a intenzívnym cvičením kĺby, svaly? Ako to vyvažujete?

Trpí hlavne nervová sústava a hormonálne funkcie. Pri častom a intenzívnom tréningu dochádzka k neustálu zaťažovaniu organizmu. Telo nezvláda regenerovať. Postupne sa objavujú ťažkosti spojené s gynekológiou, štítnou  žľazou a podobne. Ľudia, ktorí nemajú závodné ambície by nemali cvičiť viac ako trikrát, maximálne štyrikrát týždenne. Posledné tri roky sa to snažím dodržiavať aj ja sama.

Prečítajte si aj rozhovor s ambasádorkou Vlastinou Svátkovou: Dať si samu seba na prvé miesto neznamená, že tí, ktorých milujete, budú trpieť

Podnikáte nejaké konkrétne kroky v oblasti duševného zdravia?

Vo chvíľach, keď som pocítila, že potrebujem odbornú pomoc v riešení niektorých oblastí svojho života spojených s mojim duševným zdravím – som sa obrátila na odborníka. Inak mi veľmi pomáhajú meditácie. Momentálne som začala tvoriť aj svoje vlastné, ktoré odovzdávam ďalej.

Aktuálne ste už tretí rok s rodinou v Ománe. Aká je tam zdravotnícka starostlivosť?

Muž pracuje v štátnej správe Sultanátu, takže máme štátne poistenie v Ománe. Veľmi sa nám pozdáva fungovanie tunajšieho zdravotníctva. Vyšetrenie prebieha vždy veľmi pozorne a málo kedy sa nasadzujú antibiotiká. Celkovo to má určité výhody. Lieky sa tu vydávajú vždy iba v množstve, ktoré vám odporučí lekár na určitú dĺžku. Vo chvíli, keď máte antibiotiká na päť dní (áno, v Európe sa dávajú na sedem dní a stihnúť nám tak zruinovať mikroflóru), tak dostanete z okienka nemocničnej lekárne lieky na presne päť dní a ani o deň dlhšie. Takže ďalšia samoliečba tak nie je možná. Za tieto lieky nič nedoplácame, nikdy. V tomto máme rovnaké podmienky ako občania Sultanátu. Privátny sektor je tu veľmi drahý, avšak starostlivosť tomu veľmi často nezodpovedá.

Venujete sa ženám po celom svete v otázke chudnutia a cvičenia. Aké sú hlavné zásady, ak žena chce byť štíhla a aktívna? Kde začať?

Najprv by si mala položiť otázku, prečo sa to stalo jej cieľom. Ak je jej motiváciou modelka alebo fitnesska, ktorú sleduje, tak to môžem rovno povedať, že je to zlá motivácia.

Vrhnúť sa na zmeny vo svojom jedálničku a začať sa hýbať, by žena mala preto, že sa chce lepšie cítiť, mať plno energie na obľúbené činnosti a blízkych ľudí. Taktiež, aby mohla odovzdať kvalitné znalosti o kvalitnom a výživnom jedálnom lístku svojim deťom. Vybudovať v nich lásku k zdravému jedlu a naučiť ich o benefitoch, z ktorých môžu profitovať celý život. Určite však neodporúčam meniť svoje návyky zo dňa na deň. Nie radikálne. Je to cesta, ktorá väčšinou skončí neúspechom a demotiváciou.

A čo v prípade, ak žene chutí jesť, miluje variť, má rada príjemné chvíle pri jedálenskom stole so svojou rodinou?

Potom jej poradím skúsiť so mnou program Plný tanier. Som mama a žena svojho muža, neviem si predstaviť, že by som sa stravovala zvlášť a varila si jedlá pre len pre seba. Kým som závodila, bolo to žiaľ tak. Ale odmietať posedenia s rodinou či priateľmi len preto, že si „niečo nemôžem dať“ je obrovský hriech (úsmev). Hlavne, nie je to vôbec potrebné. Dá sa to úplne zdravo a jednoducho. Toto učím ženy na Plnom tanieri.

Ste autorkou autorského projektu „Plný talíř.“ Čo si máme pod tým predstaviť?

Plný tanier som vytvorila ako systém redukcie na základe zdravých zásad a odporúčaní zo sveta dietológie, prevencie a výživy. Program učí strážiť si kalórie bez váženia jedla a zapisovania kalórií. Spôsobom, ktorý neobťažuje, neberie čas a pri tom bezpečne vedie k výsledkom. Počas programu nielen chudneme vďaka zdravému jedálničku a cvičeniu, ale tiež odovzdávam účastníkom celistvé informácie zo sveta výživy. Riešime zásady stravovania vonku, v reštauráciách a ako si vyberať z potravín a výrobkov, ktoré na trhu máme, aby sme získali maximum pre svoje zdravie, ale bez stresu, úzkostí a strachu z jedla.

Čo vy rada varíte? Aký je váš jedálniček?

Stravujeme sa spoločne. Najradšej máme spoločné raňajky a obedy. Všetci traja máme radi zeleninu, rybu, ale dáme si aj pizzu. Zásadne sa stravujeme tak, ako chutí všetkým, preto sa nikdy nemôže stať, že syn dostane na tanier uvarený karfiol, keď má rád brokolicu a môj manžel  nikdy nedostane chilli con carne, pretože chilli jednoducho nemá rád  (úsmev). Ja si pochutím na domácich dezertoch, rada pečiem, s láskou a veľmi často.

Prečítajte si aj rozhovor s ambasádorkou Dominikou Paškovou: Energiu beriem z možnosti napĺňať svoj potenciál

Zdravé chudnutie vraj nie je tom, čo si odoprieť, ale o tom, čo si dopriať. Čo si vy odopierate a čo si doprajete?

Od chvíle, kedy sa moja závodná kariéra stala minulosťou, neodopieram si vôbec nič. Naopak, máme to šťastie dopriať si viac ako mali kedysi naše babičky, možno i maminky..Na trhu je možnosť vybrať si pestrú, chutnú stravu, ktorá nie je až tak drahá a zároveň to môže byť pomaly sviatočné jedlo. Jedinou podmienkou je jedlo si skutočne zamilovať. Aj za 30 minút sa dá vymyslieť labužnícke jedlo.

Čo by si mala dopriať každá  žena v rámci starostlivosti o svoje fyzické aj psychické zdravie?

Hlavne by nemala zabúdať na odpočinok a čas strávený sama so sebou, pokiaľ je to aspoň trochu možné. Je to nesmierne dôležité. Ideálna je možno prechádzka vonku vystúpiť o zastávku či dve skôr, keď idete do práce alebo sa vraciate domov. Strávite čas sama so sebou a zároveň si doprajete fyzickú aktivitu.

Ďakujem za rozhovor.

Zdroj foto: archív V. P.

 

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné články