Konečne je tu jar. Ale nie taká, akú ste si predstavovali! Korona, sociálny dištanc, home-office, človek je z toho už unavený. Treba sa však pozrieť na svetlú stránku; máte viac priestoru tráviť čas vonku, na čerstvom vzduchu a v prírode. Pod korunami stromov alebo na lúke pociťuje človek úplnú slobodu, ale pozor, aj príroda má svoju temnú stránku. Kliešte! Krvilačné parazity, ktoré si človek všimne, až keď si ich prinesie domov. Títo drobní upíri prenášajú závažné choroby na ľudí aj na ich štvornohých kamarátov. Každý štvrtý kliešť je infekčný a môže svojho hostiteľa nakaziť. Najnebezpečnejšie choroby prenášané kliešťami sú lymská borelióza, kliešťová encefalitída alebo smrteľná babezióza. Nepodceňujte ochranu seba ani svojich domácich miláčikov!
Štýlové, ale bezpečné oblečenie
Krátke nohavice a tielka priam provokujú kliešte, aby na svoju obeť vyliezli. Na prechádzku alebo aj pri venčení sa odporúča nosiť dlhé svetlé nohavice. Pre lepší efekt si môžete spodky nohavíc ešte vopchať do vysokých ponožiek. Tento jednoduchý a módny spôsob, nielen udrží kliešte na vonkajšej strane oblečenia, ale im aj zabráni preniknúť na kožu. Kliešte to potom spravidla vzdajú a začnú šplhať vyššie, a preto nezabúdajte mať zastrčené aj tričko! Ak plánujete ležať v tráve alebo sa hrať v kríkoch, odporúča sa mať aj tričko s dlhým rukávom.
Nezabúdajte na silu repelentu!
Niektoré repelenty fungujú nie len na kožu, ale aj na oblečenie. Pred odchodom z domu si nezabudnite postriekať vrchnú vrstvu odevu a topánky. Je bežné, že si ľudia myslia, že malý fľak urobí svoju prácu, ale to nestačí. Pred obutím topánok, ich poriadne nastriekajte a vždy nechajte úplne vyschnúť. Postupujte podľa bezpečnostných pokynov výrobcu. Týmto spôsobom sa k vám kliešte neodvážia ani priblížiť!
Ochráňte aj svojho štvornohého kamaráta
Majitelia domácich miláčikov sa určite zamýšľajú nad spôsobmi, ako svojho psíka alebo mačku ochrániť pred krvilačných parazitmi. Niektorí si nie sú istí, aký je najlepší spôsob ochrany pre ich štvornohého kamaráta. Na trhu je dnes dostupných veľa rôznych antiparazitárnych prípravkov, ktoré chránia pred kliešťami a nepriamo tak aj pred chorobami, ktoré prenášajú.
Medzi najobľúbenejšie patria spot-on prípravky, repelentné obojky a žuvacie tablety. Preferované sú žuvacie tablety, vďaka ich jednoduchému podaniu a účinku až po dobu 3 mesiace. Psíkom navyše chutia! Spot-on prípravky sa aplikujú v oblasti krku, kde sa účinná látka vstrebe priamo do kože. Prípravky sú vhodné pre psa alebo mačku s účinkom až 3 mesiace. Osvedčenou tradíciou sú aj repelentné obojky pre psy, ktoré sú vodeodolné a ich účinok trvá až do 6 mesiacov. Pre vhodný výber prípravku je potrebná konzultácia s vaším veterinárnym lekárom. Ten vie najlepšie posúdiť, ktorá z možností je najlepšia pre vášho psíka alebo mačku.
Zostaňte uprostred chodníka!
I keď zídenie z cesty pôsobí lákavo, tak ako zakázané ovocie, so sebou nesie svoje nebezpečenstvá. Kliešte sú šikovní a trpezliví horolezci, ktorí vyčkávajú na svoju obeť na stonkách rastlín. Vyskytujú sa do maximálnej výšky jedného metra, najčastejšie na prevísajúcich rastlinách po stranách chodníka. Ak pôjdete stredom, máte väčšiu šancu, že na kliešte nenatrafíte. Hlavne nezabúdať – vyhýbajte sa vysokej tráve!
Kontrola je nad zlato!
Po každej prechádzke alebo venčení sa dôkladne skontrolujte. Kliešť sa môže skrývať v rôznych zákutiach a je veľmi náročné ho na prvý pohľad spozorovať. Po niekoľkých dňoch sa po nakŕmení zväčší a je viac viditeľný. Ak sa kliešť vyberie do 24 až 36 hodín po uhryznutí, zníži sa pravdepodobnosť nakazenia. Je potrebné robiť každodennú kontrolu! U psíkov a mačiek je to náročnejšie, pretože cez ich hustú srsť má človek problém, si kliešťa všimnúť. Najčastejšie sa kliešte u psíkov prichytia na hlave v okolí uší a očí, v slabinách, na labkách a okolo chvosta. Dôsledne ho vždy po každom venčení prezrite!