Keď vám zlyhajú obličky, je potrebná liečba, ktorá zabezpečí to, čo už vaše obličky nedokážu vykonávať. Existujú dva typy liečby zlyhania obličiek: dialýza alebo transplantácia. Mnohým ľuďom, ktorým zlyhali obličky, môže transplantácia obličky ponúknuť väčšiu slobodu a vyššiu kvalitu života.
Čo všetko obnáša taký komplexný zákrok akým je transplantácia obličiek? Ako prebieha a čo od nej očakávať?
Obličky ako filtre ľudského tela
Obličky sú dva orgány v tvare fazule umiestnené na každej strane chrbtice tesne pod hrudným košom. Každá je veľká asi ako päsť. Ich hlavnou funkciou je filtrovať a odstraňovať odpad, minerály a tekutiny z krvi tvorbou moču.
Keď obličky túto filtračnú schopnosť stratia, v tele sa nahromadia škodlivé hladiny tekutín a odpadu. To môže zvýšiť krvný tlak a viesť k zlyhaniu obličiek. Toto konečné štádium ochorenia obličiek nastáva vtedy, keď obličky stratili asi 90 % svojej schopnosti normálne fungovať.
Bežné príčiny konečného štádia ochorenia obličiek:
- Cukrovka
- Chronický a nekontrolovaný vysoký krvný tlak
- Zápal obličiek
- Polycystické ochorenie obličiek a ďalšie
Transplantácia alebo dialýza?
Transplantácia obličky je jednou z možností liečby zlyhania obličiek v konečnom štádiu. Ide o náročnú operáciu, počas ktorej osoba so zlyhaním obličiek dostane novú obličku.
Keďže ľudský organizmus dokáže fungovať aj s jednou obličkou, človek môže darovať zdravú obličku niekomu so zlyhaním obličiek. Oblička môže pochádzať aj od darcu, ktorý nedávno zomrel, ale čakanie na tento druh darovanej obličky môže trvať veľmi dlho.
To, ako dlho treba čakať na orgán od darcu, závisí od stupňa zhody alebo kompatibility medzi vami a darcom, čakacej listiny na transplantáciu a očakávaného prežitia po transplantácii. Niektorí ľudia sa dočkajú takejto zhody v priebehu niekoľkých mesiacov, iní môžu čakať aj niekoľko rokov.
Pre niektorých ľudí je preferovanou voľbou pri závažnom ochorení obličiek dialýza, no mnoho ďalších pacientov sa rozhodne práve pre transplantáciu obličky. Transplantácia má mnoho výhod a keď je úspešná, zvyčajne poskytuje lepšiu kvalitu života a väčšiu šancu na dlhší a zdravší život.
Pre niektorých ľudí so zlyhaním obličiek však môže byť transplantácia obličky rizikovejšia ako dialýza. Medzi faktory, ktoré neprajú transplantácii obličky, patria:
- Pokročilý vek
- Ťažké ochorenie srdca
- Aktívna alebo nedávno liečená rakovina
- Demencia alebo zle kontrolovaná duševná choroba
- Zneužívanie alkoholu alebo drog
Keďže žiť môžete aj s jednou fungujúcou obličkou, počas operácie sa transplantuje iba jedna oblička. Pôvodné obličky zvyčajne zostanú na svojom mieste a nová darcovská oblička bude umiestnená v inej oblasti brucha. Ak je operácia transplantácie obličky úspešná, vaša nová oblička prevezme úlohy filtrovania krvi a tvorby moču, rovnako ako vaše vlastné obličky predtým, ako ste mali ochorenie obličiek.
Tip: Viete, ako liečiť poškodené obličky na Slovensku a v Čechách?
Požiadavky na transplantáciu obličky
Ak sa rozhodnete pre operáciu transplantácie obličky, mali by ste vedieť, že vaša najväčšia šanca na úspešnú transplantáciu závisí od určitých faktorov. Požiadavky na transplantáciu obličky zahŕňajú:
- Dobrý celkový zdravotný stav
- Zhoda krvi s darcom obličiek
- Transplantácia má pomerne veľkú šancu na úspech
- Osoba je schopná dodržiavať odporúčanú liečbu, ktorá sa vyžaduje po transplantácii (užívanie imunosupresív a pravidelné návštevy následnej kontroly)
- Správne načasovanie
Pre vyššiu úspešnosť transplantácie by ste mali začať plánovať zákrok čo najskôr. Prvým krokom je porozprávať sa so svojím lekárom o tom, či je pre vás operácia transplantácie obličky vhodná.
Výhody operácie transplantácie obličky
Keď ste absolvovali úspešnú transplantáciu obličky, môže vám to do života priniesť nasledujúce benefity:
- Viac energie
- Lepšia kvalita života
- Nižšie riziko úmrtia
- Menej diétnych obmedzení
- Nižšie náklady na liečbu
Možné riziká a vedľajšie účinky
Ako pri každej operácii, aj pri transplantácii obličky sa môžu vyskytnúť problémy a komplikácie. Potenciálne riziká po operácii transplantácie obličky zahŕňajú:
- Dočasný nedostatok funkcie obličiek – Vaša nová oblička nemusí začať fungovať okamžite a možno budete potrebovať dialýzu, kým oblička nezačne fungovať normálne.
- Odmietnutie orgánu – Vaše telo môže odmietnuť darcovský orgán a možno budete potrebovať lieky, ktoré vášmu telu pomôžu prijať novú obličku.
- Zlyhanie obličiek – V niektorých prípadoch môže nová oblička po niekoľkých rokoch zlyhať a možno budete musieť podstúpiť druhú transplantáciu, alebo sa vrátiť na dialýzu.
- Choroby – Imunosupresívne lieky užívané po transplantácii môžu spôsobiť, že budete náchylnejší na choroby, ako je cukrovka, srdcový infarkt alebo mŕtvica.
Transplantácia vás vystavuje vyššiemu riziku, najmä ak už máte hypertenziu (vysoký krvný tlak), vysoký cholesterol alebo cukrovku.
Možné vedľajšie účinky transplantácie obličky môžu zahŕňať:
- Zúženie tepny vedúce do obličky
- Krvné zrazeniny
- Infekcia
- Krvácanie
- Priberanie a ďalšie
Život po transplantácii
Nasledujúce odporúčania vám môžu pomôcť zachovať si zdravší životný štýl aj po transplantácii obličky.
Diéta
Väčšina ľudí si po transplantácii obličky môže dopriať oveľa pestrejšiu stravu ako ľudia, ktorí žijú s dialýzou. Stále však treba dbať na zdravú, vyváženú a pestrú stravu. Tu je niekoľko inšpirácií pre zdravú výživu po transplantácii obličky.
Zdravá strava by mala vo všeobecnosti obsahovať:
- aspoň päť porcií ovocia a zeleniny denne
- celozrnné potraviny a pečivo
- nízkotučné mliečne výrobky
- chudé mäso
- dostatok vlákniny
- vajcia, strukoviny a iné nemliečne zdroje bielkovín
Zostaňte hydratovaní prijímaním dostatočného množstva vody a ďalších tekutín každý deň.
Akým potravinám sa treba vyhnúť?
Určite sa vyhýbajte potravinám, ktoré sú pokazené, plesnivé alebo po dátume spotreby, ako aj potravinám uvedeným nižšie:
- Surové alebo nedostatočne tepelne spracované mäso, ryby a ďalšie morské plody
- Nepasterizované mlieko, syr a jogurty
- Tepelne neupravené alebo nedostatočne spracované vajcia a akékoľvek výrobky, ktoré ich obsahujú
- Šťava z grapefruitu a granátového jablka; najmä ak užívate špecifické imunosupresívne lieky
- Vyhnite sa aj jedlu, ktoré obsahuje vysoké hladiny soli a tukov.
Ak si nie ste istí, ako sa správne a vhodne stravovať, porozprávajte sa so svojím lekárom alebo dietológom o vašich individuálnych potrebách.
Tipy na recepty
Zeleninovo-šošovicová polievka
Ingrediencie:
- 1 cibuľa, nakrájaná na drobno
- 1 strúčik cesnaku
- 1 mrkva, nakrájaná na kocky
- 1 zemiak, nakrájaný na kocky
- 1 paštrnák, olúpaný a nakrájaný na kocky
- 1 palička zeleru, nakrájaná na kocky
- 125 g červenej šošovice
- 6 šálok kuracieho vývaru alebo vody
- 1 lyžica paradajkovej pasty
- petržlen
Postup:
V hrnci opečte cibuľu a cesnak s trochou vody, kým cibuľa nebude priehľadná. Pridajte mrkvu, zemiaky, paštrnák a zeler a varte ďalších päť minút. Vmiešajte šošovicu, vývar a paradajkový pretlak. Priveďte do varu, prikryte a za občasného miešania varte 30-35 minút. Keď je šošovica a zelenina „akurát“, pridajte petržlenovú vňať. Hotovo!
Cuketový chlieb
Ingrediencie:
- 3 vajcia
- 1½ šálky cukru
- 1 šálka jablkového pyré
- 2 cukety, nastrúhané
- 1 lyžička vanilkového extraktu
- 2 šálky múky
- ¼ lyžička prášku do pečiva
- 1 lyžička sódy bikarbóny
- 1 lyžička škorice
- 1 šálka nesolených nasekaných orechov
Postup:
Najprv rozšľahajte vajíčka a potom do nich vmiešajte cukor, jablkové pyré, cuketu a vanilku. Následne pridajte do zmesi suché ingrediencie. Nalejte do formy a pečte pri teplote 180°C jednu hodinu.
Pamätajte, že zdravé a fit recepty môžu chutiť rovnako výborne, ako niečo nezdravé. Stačí si len vypozorovať, čo vám chutí, naučiť sa správnu skladbu jedálnička a kombinovať lahodné a výživné potraviny.
Pohyb
Po transplantácii pomáha pravidelné cvičenie zvýšiť silu a odolnosť pre celý organizmus. Pomáha vám tiež udržiavať si zdravú hmotnosť, znižovať stres a predchádzať bežným komplikáciám po transplantácii, ako je vysoký krvný tlak a vysoká hladina cholesterolu.
Keď sa začnete zotavovať z následkov operácie, mali by ste sa začať s pravidelnou fyzickou aktivitou. Dospelí by mali vykonávať každý týždeň aspoň 150 minút miernej intenzity cvičenia. To zahŕňa akúkoľvek aktivitu, ktorá zvyšuje vašu srdcovú a dýchaciu frekvenciu:
- rýchla chôdza
- jazda na bicykli po rovine alebo s niekoľkými kopcami
- plávanie
- tenis
Vyberte si fyzické aktivity, ktoré vás bavia, pretože je pravdepodobnejšie, že v nich budete pokračovať. Taktiež majte na pamäti aj fakt, že je nereálne splniť cvičebné ciele okamžite, najmä ak ste v minulosti veľa necvičili. Mali by ste sa snažiť začať postupne a porozprávať sa s lekárom o tom, ktorá aktivita je pre vás vhodná.
Prestaňte fajčiť
Ak fajčíte, odporúča sa, aby ste s týmto zlozvykom prestali čo najskôr. Fajčenie môže znížiť životnosť vašej novej obličky a zvýšiť riziko vzniku chorôb a niektorých typov rakoviny.
Kedy vyhľadať lekársku pomoc?
Najčastejšími problémami po transplantácii obličky sú infekcia, odmietnutie alebo nesprávne fungovanie transplantovanej obličky. Kontaktujte zdravotnícky tím, ak sa u vás vyskytne niektorý z nasledujúcich stavov:
- vysoká teplota
- pocit horúčavy a chvenia
- bolesť hlavy, migréna
- hnačka
- vracanie
- dýchavičnosť
- bolesť na hrudníku
- únava, pocit nepohody
Ženy a chronické ochorenie obličiek
Chronické ochorenie obličiek (CKD) predstavuje závažný problém naprieč svetovou populáciou. Medzi jeho dôsledky patrí zlyhanie obličiek a zvýšené riziko predčasného úmrtia.
Riziko rozvoja chronického ochorenia obličiek je u žien prinajmenšom rovnaké ako u mužov, ak nie väčšie. Niektoré ochorenia obličiek, ako napríklad lupusová nefritída alebo infekčné zápaly, sú dokonca typické práve pre ženy.
Riziko týchto ochorení narastá aj v priebehu tehotenstva a pre dosiahnutie dobrých výsledkov, ako aj u väčšiny ochorení obličiek, je potrebná včasná diagnostika a včasné zahájenie liečby.
Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista