Barbora Junková: Keď nejde o život, nejde o nič

„Vo svete reumatikov neexistujú ranné vtáčatá a nočné sovy. Sme niečo ako tím neustále vyčerpaných holubov,“ hovorí Barbora Junková, mladá (24 r.) žena známa ako Revmaholka. Pôsobí ako učiteľka v Teplicích, kde učí matematiku a fyziku. (Učím na škole, kam chodí velké množství cizinců. Kromě českých dětí učím arabské děti, ruské děti, ale i děti národnostních menšin). To, že zdravie je veľmi dôležité a treba si ho vážiť, vie Barbora viac než dobre. Je vďačná za každý deň bez bolesti.

Ako jedna z ambasádoriek konferencie Pro zdraví ženy nám v rozhovore prezradila:

  • o najväčšom nepriateľovi reumatikov – o strese,
  • či reuma viac dáva alebo berie,
  • o vzácnom Raynaudovom syndróme, ktorý je súčasťou jej života,
  • čo netreba zanedbávať v starostlivosti o zdravie.

Mali ste 15 rokov, keď vám prvýkrát „otekli“ kolená. Nemohli ste chodiť, nasadiť si ponožku. Podarilo sa už vtedy lekárom určiť vašu diagnózu? Nie je ľahké trafiť správnu diagnózu na prvýkrát.

S opuchnutými kolenami zamierila na ortopédiu. V kolenách mi pani doktorka objavila výrastky, ktoré mali spôsobovať problémy s kolenami. Našťastie to bola odborníčka na svojom mieste a napadlo ju odobrať mi krv. Z tej už sa potom zistil, že sa jedná o reumu. Moja prvá diagnóza bola zmiešané ochorenie spojiva.

Bol spomínaný moment začiatkom reumy alebo ako to vlastné celé začalo?

Úplne prvým, ale vtedy neuvedomovaným momentom, bolo belenie prstov. Jeden letný deň som sa išla kúpať do bazéna a keď som vyliezla von, mala som ruky úplne biele. Objavovalo sa to iba občas, takže sme to neriešili. Primárnym impulzom riešiť všetko komplexne bolo spomínané bolesti kolien.

Pozývame vás zúčastniť sa jedinečnej konferencie Pro zdraví ženy. Lístky sú dostupné tu.

Hlavným nepriateľom všetkých reumatikov je stres. Záťažové situácie dokážu človeka dostať do nepoužiteľného stavu. Čo vám pomáha v boji so stresom?

Ja osobne často stresujem. Časom som sa však naučila nepodstatné veci vypúšťať. Paradoxne ma to naučila práve choroba. Keď človek ochorie, začne si uvedomovať pominuteľnosť života. Preto s obľubou hovorím, keď nejde o život, nejde o nič. Nebudem vám ale klamať, že sa sem tam do nejakého stresu nedostanem. Keď k tomu dôjde, snažím sa riešiť veci s chladnou hlavou a odpočívať.

V rámci duševného aj psychického zdravia, snažíte sa vedome stresu vyhýbať alebo máte techniky, ktoré vám pomáhajú zvládať stresové situácie?

Pracujem ako učiteľka, teda tu nie je veľa priestoru na vyhýbanie sa stresu (úsmev). Pri zvládaní stresu mi pomáha čas strávený so svojimi domácimi miláčikmi. Sú to najlepší terapeuti zo všetkých!

Okrem artrídy máte aj vzácny Raynaudov syndróm. Ako sa prejavuje?

Raynaudov syndróm je ochorenie ciev. Ak začnem pociťovať chlad, stiahnu sa mi malé cievky v rukách a tie sa mi odkrvia. Ruky mi vo väčšine prípadov celé zbelejú a sú necitlivé. V posledných rokoch sa mi začali odkrvovať aj prsty a chodidlá nôh. Je to veľmi obmedzujúce a bolestivé ochorenie, ktoré zatiaľ moderná veda nevie vyliečiť.

Založili ste Instagramový profil, kde veľmi otvorene hovoríte o reume. Prečo ste sa rozhodli „ísť s kožou na trh“?

Je to niečo, čo mi chýbalo, keď som sama ochorela. Povedala som si teda, že to uľahčím ďalším pacientkám a založím profil „revmaholka„. Tiež sa snažím šíriť osvetu medzi širokú verejnosť. Reumatoidná artritída je strašne podceňované ochorenie, o ktorom sa veľmi nevie.

Vraj reuma viac dáva ako berie.  Čo osobne dala vám?

Áno, to je pravda. Dala mi triezvy pohľad na život. Ukázala mi, ktorí ľudia sú v mojom živote správne a ktorí nie. V neposlednom rade som vďaka nej spoznala množstvo inšpiratívnych ľudí.

Na vašom profile nájdeme, že chronické ochorenie vám ukáže, kto vás má skutočne rád a ako ste v skutočnosti silný.

Je to tak. Keď som ochorela, ukázali sa praví priatelia. Reuma preveruje vašu silu naozaj denne.

Vy ste učiteľkou na základnej škole. Ako ovplyvňuje reuma vašu prácu?

Väčšina reumatikov nie je schopná pracovať na plný úväzok. Ja som od detstva bojovník Snažím sa fungovať tak, že zatiaľ reuma moju prácu výrazne neovplyvňuje.  Učím matematiku, fyziku, ale taktiež zemepis a prírodopis. Na škole pôsobím aj ako metodik prevencie.

Prečítajte si aj rozhovor s ambasádorkou Vlastinou Svátkovou: Dať si samu seba na prvé miesto neznamená, že tí, ktorých milujete, budú trpieť

Prijali ste výzvu stať sa ambasádorkou konferencie Pre zdravie ženy. Aký máte vy sama vzťah k zdraviu a prevencii?

Ja sama si svoje zvyšky zdravia strážim ako poklad a prevencia je pre mňa dôležitou súčasťou. V rámci prevencie navštevujem niekoľkokrát do roka mnoho špecialistov. Podľa mňa je to správna cesta.

Stretávate sa často s reakciami typu“ Taká mladá a reuma? To nie je možné!“?

Denne! Predsudok, že reumu majú iba starí ľudia, pretrváva v spoločnosti strašne dlho. Aj preto sa snažím ukazovať a hlásať, že reuma nie je choroba starších.

Aké tri veci by nemala zanedbávať žiadna žena v starostlivosti o svoje zdravie?

Určite prevenciu, starostlivosť nielen o fyzické, ale aj duševné zdravie a pestovanie si zdravých medziľudských vzťahov.

Čo vám pomáha v ťažkých chvíľach? Máte nejaký obľúbený citát / motto / knihu?

Z ťažkých chvíľ ma dostáva moja rodina, domáci miláčikovia a radosť z práce s deťmi. Obľúbený citát, ktorý som už vyššie zmienila je ,,Keď nejde o život, ide o nič!“

Ďakujem pekne za rozhovor.

Zdroj foto: archív B. J.

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné články