Letné slnko niektorým z nás zanechalo na pleti nepeknú paseku v podobe hyperpigmentácie, teda pigmentových škvŕn. Charakterizuje ich abnormálne stmavnutie pokožky a tmavé škvrny spôsobené ako neprimerane dlhým pobytom na priamom slnku, tak aj kombináciou liekov a slnečného žiarenia. Práve jeseň a zima je ideálnym ročným obdobím na odstránenie tohto nepríjemného problému. Môžeme tak urobiť hneď niekoľkými spôsobmi.
Čo presne je hyperpigmentácia?
Hyperpigmentácia môže nastať v dôsledku akéhokoľvek zápalového stavu pokožky (akné, ekzém, psoriáza), hormonálnych zmien (melazma), alebo môže byť vyvolaná pôsobením ultrafialového (UV) žiarenia (slnečné škvrny, pehy). Keď sú kožné bunky zapálené a poškodené, zvýšený melanín uvoľňuje pigment hlbšie do kožných vrstiev a medzi kožné bunky, čo spôsobuje vznik tmavých škvŕn na pokožke.
Prečo vystúpi na povrch práve po lete?
Koža je prvou obrannou líniou tela pred patogénmi. Po letných horúčavách prídu na rad suché jesenné dni, ktoré zmenia stav našej kože. Tá má zrazu sklony k vysychaniu a dehydratácii. V nemalej miere k suchosti a dehydratácii kože prispievajú aj prechody zo zimy do tepla. Výsledkom uvedených vplyvov je naša pleť podráždená. Je narušená jej prirodzená bariéra a chýba jej schopnosť udržať vlhkosť a sébum. Koža nás začne svrbieť a škrabanie opäť vedie k podráždeniu. Ak tento stav pretrváva, výsledkom je zápal a hyperpigmentácia.
Čo s tým?
Hydrochinón. Býva súčasťou bieliacich krémov a sér bežne dostupných v našich lekárniach. Je tiež mimoriadne účinný na riešenie iných problémov s pleťou akým je akné, liečenie jazvičiek po akné a pehy. Nie je však určený na liečenie zápalových procesov. Nie je vhodný pre suchú a citlivú pleť. Mastná pleť ho všeobecne pomerne dobre znáša. Nie je tiež vhodný pre ľudí s tmavým typom pokožky.
Kyselina azaleová. Má aktívnu dvojstupňovú funkciu. Kyselina azelaová má protizápalové účinky a pomáha regulovať produkciu melanínu. Je účinná najmä pri pozápalovej hyperpigmentácii pokožky so sklonom k akné a pri melazme. Získava sa zo zŕn ako pšenica, raž a jačmeň. Odporúča sa ako alternatíva pre tých, ktorí sú citliví na používanie hydrochinónu a je vhodná pre tmavé typy pokožky. Mimoriadne účinná je prostredníctvom pleťového séra.
Kyselina kojová. Silná depigmentačná zložka, ktorá inhibuje kľúčový enzým, ktorý je zodpovedný za produkciu melanínu. Kyselina kojová je prirodzene produkovaná rôznymi druhmi húb, najmä Aspergillus oryzae, ktorý má japonský spoločný názov koji. Kyselina kojová je veľmi bežnou a bezpečnou aktívnou látkou na zosvetlenie pokožky, ale aj na antioxidáciu.
Arbutín. Účinné depigmentačné činidlo, ktoré urýchľuje elimináciu melanínu. Vďaka tomu zabraňuje a minimalizuje tvorbu pigmentových škvŕn. Arbutín je prirodzene sa vyskytujúci derivát hydrochinónu. Arbutín je v porovnaní s hydrochinónom dobre znášaný a je vhodný pre širokú škálu typov pokožky.
Skvelá v boji proti hyperpigmentácii je tiež kyselina glykolová, ktorá zároveň pomáha odstrániť problémy s akné, niacinamide (vitamín B3) a vitamín C. O aplikácii ktorejkoľvek zo spomínaných aktívnych látok je vhodné vopred sa poradiť s dermatológom. Je potrebné tiež poznamenať, že pri problémoch s pigmentovými škvrnami je dôležité po celý rok používať krém s SPF.
Riešili ste už niekedy problém s pigmentovými škvrnami? Čo zabralo vám?
Zdroj obrázkov: Freepik