Domácnosť s covidom. Ako sa ochrániť?

Niekto vo vašej domácnosti bol pozitívne testovaný na Covid-19. Je to, žiaľ, veľmi nepríjemná, no dnes už pomerne bežná správa. Okrem toho, že mu v najbližších dňoch poskytnete podporu, starostlivosť a budete, ako jeho blízka osoba vystavená riziku nákazy, nie je nevyhnutné, aby ste sa aj vy nakazili. V prípade, že budete dodržiavať niekoľko nasledujúcich opatrení, je možné, že sa vírusu pre tentoraz vyhnete.

Dajte sa otestovať. V prípade, že ste mali úzky kontakt s infikovaným, počkajte 2-3 dni a objednajte sa na PCR test. Dovtedy, ale aj počas celého obdobia trvania infekčnosti vášho blízkeho (10 dní od jeho pozitívneho výsledku PCR testu), zostaňte v karanténe. Aj v prípade, že výsledok vášho PCR testu bude negatívny, naďalej sa sledujte, či u vás nezačínajú prebiehať prvé príznaky nákazy.

5 tipov, ako čo najlepšie posilniť imunitu v čase pandémie

Obmedzte kontakt a noste respirátor. Ak je to možné, odizolujte pozitívnu osobu zvlášť do jednej izby s toaletou a kúpeľňou. Ak máte v domácnosti len jednu toaletu a jednu kúpeľňu, pripravte mu dezinfekciu v rozprašovači, vy si pripravte ďalšiu (aby ste nebrali do rúk ten istý prípravok) a všetky dotykové plochy po každom použití obaja dezinfikujte, on po použití a vy pred použitím: kľučky, wc dosku, splachovač, páku na batérii na umývadle aj v sprche, úchytky dverí sprchového kúta, úchytky kúpeľňových skriniek. Používajte ochranné rukavice.

Takisto tiež oddeľte jeho zubnú kefku od vašej a používajte každý svoju zubnú pastu aj ústnu vodu. Prideľte mu vlastný príbor. Okrem toho by všetky osoby vo vašej domácnosti v nasledujúcich minimálne desiatich dňoch mali nosiť respirátor. Ak bývate v bytovom dome, noste respirátor aj v spoločných priestoroch v prípade, že idete von vysypať smeti.

Často vetrajte. Tento bod je obzvlášť dôležitý, keď si uvedomíme, že v interiéri vírus zotrváva vo vzduchu vo veľmi malých kvapôčkach a potenciálne môže infikovať ostatných. Ak je to možné, nechajte väčšinu dňa pootvorené okná v celom dome či byte. Radšej sa lepšie oblečte, ako by ste niekoľko nasledujúcich dní mali zotrvávať v nevetraných priestoroch.

Umývajte si ruky a to po každom kontakte s infikovaným po dobu minimálne 20 sekúnd. Nikdy sa neumytými rukami nedotýkajte nosa, úst a očí. V prípade rýchlej dezinfekcie používajte dezinfekčný roztok s minimálne 60% obsahom alkoholu.

Zdravo sa stravujte. V nasledujúcich dňoch sa pokúste stravovať čo najzdravšie. Nech vo vašom jedálničku nechýba ovocie, zelenina a tiež vhodná miera bielkovínzdravých tukov z orechov, semien a rastlinných olejov lisovaných za studena. Skúste na čas vyradiť jednoduché sacharidy a namiesto nich zaradiť komplexné sacharidy, to znamená namiesto bielej jedzte ryžu natural, biely chlieb, pečivo a cestoviny nahraďte taktiež celozrnnými. Nezabúdajte aj na iné druhy obilnín akými sú napríklad pohánka alebo pšeno a tiež strukoviny. Úplne odložte sladkosti, kofeínové nápoje a, samozrejme, akýkoľvek alkohol.

Dpĺňajte vitamíny. V čase najväčšieho výskytu infekčných vírusových a bakteriálnych ochorení náš organizmus trpí nedostatkom vitamínu C a preto je na posilnenie imunity vhodné dopĺňať ho tabletovou formou, ideálne v podobe kapsúl s postupným uvoľňovaním. Nezabúdajme na to, že imunita je odolnosť organizmu voči rôznym ochoreniam, teda schopnosť organizmu vytvárať základnú obrannú líniu proti väčšine choroboplodných mikroorganizmov (ale napríklad aj proti nádorovemu bujneniu).

To, že máme oslabenú imunitu zistíme podľa toho, že sa nám často opakujú infekčné ochorenia, či už respiračného charakteru alebo v močovom či tráviacom systéme, ale aj herpesy, afty v ústnej dutine či rôzne kožné ochorenia (vírusové bradavice, kvasinkové ochorenie) a tiež podľa toho, že sa cítime stále unavení. Práve vtedy, ale aj počas nadmernej stresovej záťaže a tiež v zimnom období je potrebné imunitu posilniť.

Veľmi účinné sú prípravky Cetebe 500 mg (vhodné pre dospelých a deti od 9 rokov) a Cetebe IMMUNITY Forte (vhodné pre dospelých a deti od 15 rokov), ktorý okrem 300 mg vitamínu C naviac obsahuje vitamín D 10 μg (200 % denného referenčného príjmu) a zinok 10 mg (100 % denného referenčného príjmu). Obidva tieto produkty majú vysokú účinnosť a sú mimoriadne kvalitné. Vďaka postupnému uvoľňovaniu zabezpečí už 1 kapsula denne prísun vitamínu C do organizmu až po dobu 8 hodín.

Nepodliehajte panike. Je prirodzené, že sa v tejto situácii cítite nepríjemne a zrejme máte strach o blízku osobu aj o seba, no skúste si uvedomiť, že ďalší stres vás len oslabí. Zaraďte do svojho programu dňa aspoň 5-minútovú meditáciu a naťahovacie, alebo ak sa na to cítite, tak aj krátke kardio cvičenie. Pohyb, aj keď len doma, na podložke, vás na chvíľu prenesie do prítomného okamihu a odpúta vám myseľ od problémov.

Ak máte možnosť pracovať z domu, zamestnajte si hlavu prácou, prípadne nejakou kreatívnou činnosťou. Aj varenie a pečenie je aktivita vhodná na odpútanie pozornosti od negatívnych myšlienok. Ak vám neprospieva sledovanie správ z médií, na niekoľko dní ich sledovanie obmedzte alebo úplne vypustite. V prípade, že chcete zostať v kontakte s dianím vo svete, obracajte sa len na relevantné, overené zdroje.

Konferencia Pre zdravie ženy v Bratislave 2021 – ZÁZNAM

Zostaňte v kontakte. Pobyt v 10-dňovej karanténe môže byť vyčerpávajúci, zdĺhavý a psychicky náročný a preto zostaňte v kontakte so svojim okolím. Často telefonujte svojim blízkym a vyrozprávajte sa zo svojich pocitov. Nenechávajte si ich pre seba. Práve v takýchto náročných chvíľach je záchranná sieť priateľov to, čo nás môže vytiahnuť z najtemnejších myšlienok. Ak máte strach o svojho manžela, dieťa, mamu či otca, o ktorého sa v týchto dňoch v jednej domácnosti staráte, zdieľajte svoje pocity napríklad so svojou najlepšou priateľkou. Práve pocit spolupatričnosti dokáže ubolenej duši veľmi odľahčiť.

Tento článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou STADA PHARMA Slovakia.

Zdroj obrázkov: Freepik

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné články