Možno ste to ani len netušili, no zdravie ústnej dutiny môže mať vplyv na naše celkové zdravie. Je nevyhnutné poznať pravdu o zdraví našej ústnej dutiny, pretože nesprávna ústna hygiena môže viesť k zubnému kazu, citlivosti zubných krčkov, ich odhaleniu, dokonca paradentóze a ďalším nepríjemným komplikáciám. O ústnom zdraví existuje veľa mylných predstáv a preto je kľúčové, aby každý z nás poznal fakty. Len tak sa budeme vedieť o svoj chrup správne starať, môžeme poopraviť nesprávne osvojené návyky a nahradiť ich správnymi.
V tomto článku sa dozviete:
- Ako často je potrebné chodiť na preventívne prehliadky do zubnej ambulancie.
- Či stav vašej ústnej dutiny priamo súvisí s vašim celkovým zdravotným stavom.
- Ako často si máte meniť zubnú kefku.
- Či žuvanie žuvačky nahrádza čistenie zubov.
Mýtus č.1:Preventívne prehliadky nie sú potrebné. Budem to riešiť za pochodu.
Pre zdravie zubov je prevencia absolútne kľúčová. Nečakajte až bude neskoro. Preventívnu prehliadku u vášho zubného lekára by ste mali absolvovať raz až dvakrát ročne, rovnako často tiež ambulanciu dentálnej hygieny. Len tak bude môcť váš lekár včas odhaliť začínajúci problém a odstrániť ho. Ak by sa vám problémy kvôli zanedbanej prevencii nahromadili, môžu vyústiť do oveľa závažnejších komplikácií, dokonca až do straty zubov, čo bude mať rozsiahle následky nielen na stav vášho chrupu ale aj na vašu peňaženku.
Mýtus č.2: Cukor spôsobuje zubný kaz.
Aj keď pravdou je, že cukor prispieva k tvorbe zubného kazu, problémy nespôsobuje samotný cukor. Stoja za nimi skôr baktérie prítomné pri procese konzumácie cukrov. Lepkavé druhy jedál priťahujú baktérie a tie sa usídlia na zuboch aj v celej ústnej dutine. Tieto baktérie produkujú kyslú zlúčeninu a tá podporuje vznik zubného kazu. Preto si umývajte zuby po každom jedle, aby sa na nich nehromadili baktérie a povlaky.
Konferencia Pre zdravie ženy v Bratislave 2021 – ONLINE PRENOS (LIVE STREAM)
Mýtus č.3: Stav mojej ústnej dutiny s mojim celkovým zdravím nijako nesúvisí.
Zdravie ústnej dutiny je veľmi dobrým indikátorom celkového zdravia a nesprávna ústna hygiena môže zvýšiť riziko vzniku rôznych ďalších ochorení. Stredné až pokročilé ochorenie ďasien zvyšuje riziko vzniku srdcových chorôb. Najčastejšie sa vyskytuje u diabetikov. Baktérie a iné choroboplodné zárodky sa môžu dostať krvnou cestou z úst do ostatných častí tela. Baktérie, ktoré sa dostanú až do srdca, môžu spôsobiť jeho poškodenie a dokonca až zápal!
Mýtus č.4: Zubnú kefku stačí vymieňať po chorobe.
Nie je to celkom tak. Výmena zubnej kefky potom, čo sme prekonali akékoľvek respiračné alebo iné ochorenie, je samozrejmá. Je však potrebné meniť ju aj inokedy, a to každé 3 mesiace či pri vychýlených alebo ohnutých štetinkách.
Mýtus č.5: Stačí používať jednu zubnú kefku a hotovo!
Okrem klasickej zubnej kefky je potrebné používať aj jednozväzkovú (sólo) kefku a medzizubné kefky. Sólo kefka nám slúži na dočistenie miesť ťažko dostupných bežnou zubnou kefkou a medzizubné kefky na dočistenie medzizubných priestorov, ktoré ak sa dôkladne nečistia, sú veľmi častým miestom vzniku zubného kazu. Medzizubné priestory stačí čistiť raz denne, ideálne večer pred spaním.
Mýtus č.6: Čím viac kefkou na zuby tlačím, tým budú čistejšie.
Práve naopak. Vyvíjanie príliš silného tlaku na zuby a ďasná na nich môže napáchať nenapraviteľné škody. Pri čistení zubov je oveľa dôležitejšia technika než sila. Čistite si zuby krúživými pohybmi a na kefku vyvíjajte len mierny tlak. Zuby nikdy nedrhnite pohybom kefky do strán. Vhodným riešením môže byť aj sonická zubná kefka, ktorú len držíte a vediete rukou po jednotlivých zubných kvadrantoch. Urobí tak všetku prácu za vás.
Mýtus č.7: Žuvačka nahrádza čistenie zubov.
Žuvačka je naozaj skvelou prvou pomocou po jedle v prípade, že si nemôžeme zuby priamo vyčistiť kefkou a pastou. V žiadnom prípade však poctivé čistenie zubov nenahrádza. Ak radi po jedle žujete žuvačku, ubezpečte sa, že bude vždy bez obsahu cukru.
Mýtus č.8: Krvácajúce ďasná nie sú problém
Krvácajúce ďasná vždy signalizujú nejaký prebiehajúci problém a preto je pri spozorovaní tohto javu vždy potrebné kontaktovať svojho zubného lekára. Môže ísť len o problém s technikou pri čistení zubov, ale aj o začínajúcu paradentózu. Závažnosť vášho stavu vždy určíte lekár. Neodkladajte jeho návštevu.
Objavili ste v niektorom z týchto mýtov niečo, čo potrebujete v prístupe k svojej ústnej dutine zmeniť?