Koniec reprodukčného obdobia. Naháňajú vám tie slová zimomriavky? Pokiaľ budete mať k dispozícií všetky potrebné informácie, vôbec nemusíte mať strach. V prvom rade si treba uvedomiť, že aj táto fáza života ženy, rovnako ako aj všetky ostatné, je prirodzená a tvorí jej neoddeliteľnú súčasť. Od dieťaťa cez prvú menštruáciu k žene, neskôr prostredníctvom pôrodu k matke, až napokon k vedomej žene, ktorá si váži svoje ženstvo aj napriek tomu, že jej reprodukčné obdobie sa chýli ku koncu. Krása jednotlivých fáz ženstva spočíva práve v ich premene. Súhlasíte?
Čo je to premenopauza?
Premenopauza je obdobie, ktoré sa na prvý pohľad nevyznačuje ničím zvláštnym. Žena stále menštruuje, väčšinou pravidelne, aj keď už sa môže objaviť prvý nesúlad, je ešte stále v produktívnom veku. V jej tele už prebiehajú mierne hormonálne zmeny, aj keď na prvý pohľad sú zatiaľ nebadateľné. Ak sa však žena začne pozorovať podrobnejšie, zistí, že v jej organizme už prebiehajú:
- Mierne zmeny v menštruačnom cykle.
- Návaly horúčav pred menzes.
- Poruchy spánku.
- Výkyvy nálad.
Jednou vetou by sa definícia premenopauzy dala zhrnúť tak, že ide o prípravu na menopauzu.
Kedy nastáva premenopauza a čím sa vyznačuje?
Premenopauza prichádza do života ženy pomaly a nepozorovane okolo 40. roku života (vo výnimočných prípadoch dokonca aj skôr). Najvýznamnejším faktorom jej vzniku je pokles estrogénu, hormónu produkovaného vaječníkmi. Práve nepravidelný cyklus je spôsobený náhlym kolísaním estrogénu. Čím je žena bližšie k menopauze, tým menej estrogénu sa jej bude tvoriť. V tomto období však ešte stále môže otehotnieť.
Ďalšie znaky premenopauzy:
- Silnejšia alebo, naopak, slabšia perióda ako zvyčajne.
- Prírastky na váhe.
- Bolesti hlavy a svalov.
- Postupné zhoršovanie PMS.
- Rednutie vlasov.
- Zvýšená citlivosť prsníkov.
- Srdečné palpitácie.
- Strata libida.
- Problémy s koncentráciou a zábudlivosť.
- Časté infekty močového ústrojenstva.
Kedy nastáva menopauza?
Keď si uvedomíte, že ste už rok nedostali periódu, ste v menopauze. V prípade, že vám niekoľko mesiacov síce vynechá, no napokon príde skôr ako uplynulo 12 mesiacov, váš stav sa ešte stále považuje za perimenopauzu. Príchod menopauzy je veľmi individuálny, väčšinou však prichádza niekedy okolo 50.roku života.
Znaky menopauzy.
- Návaly horúčav.
- Nočné potenie.
- Poruchy spánku.
- Suchosť pošvy.
- Depresívna nálada a úzkosť.
- Podráždenosť a výkyvy nálad.
- Závraty.
- Suchosť kože.
- Zvýšené hladiny LDL cholesterolu.
- Časté močenie.
V niektorom z nasledujúcich článkov si povieme niečo o tom, ako zmierniť nástup premenopauzy a menopauzy a ako sa počas tohto obdobia stravovať tak, aby sme predišli nežiadúcim komplikáciám.