Preventívna prehliadka je rýchly a zvyčajne aj bezbolestný spôsob, ako predísť väčším zdravotným komplikáciám. Jej zanedbanie môže vyjsť draho. A nejde len o peniaze.
Celé roky sme tu mali rôzne kampane, ktoré nás nabádali, aby sme absolvovali preventívne prehliadky u všeobecného lekára, zubára, gynekológa, urológa a gastroenterológa. Dôraz sa v nich kládol na to, že včasné odhalenie problému, ktorý ešte nemusíme pociťovať, skracuje liečbu a zvyšuje šancu na uzdravenie. Na tom sa nezmenilo nič ani počas pandémie choroby COVID-19. Napriek tomu mnoho ľudí na svoju preventívnu prehliadku nešlo.
„Bohužiaľ, musíme konštatovať, že v dôsledku pandémie klesol záujem pacientov o preventívne prehliadky aj o dentálnu hygienu. Pritom je prevencia veľmi dôležitá,“ hovorí MDDr. Monika Ivicová zo zubnej kliniky Dr. Martin.
„Aj v našej ambulancii záujem pacientov o preventívne prehliadky poklesol, čo považujem za zlú správu, pretože COVID-19 nie je jediná choroba, ktorá ľudí trápi, a je dôležité venovať pozornosť aj ostatným. Včas odhalená diagnóza zásadným spôsobom ovplyvňuje priebeh liečby aj kvalitu života pacienta,“ upozorňuje všeobecná lekárka pre dospelých MUDr. Sylvia Pastvová.
Čo môže odhaliť „preventívka“
Možno budete prekvapení, ale počas preventívnej prehliadky u zubára sa dá zistiť oveľa viac ako kaz na štvorke vľavo hore. „Neraz môžeme odhaliť rôzne patológie na slizniciach, výrastky, cievne zmnoženia, povlečenia jazyka a tak ďalej. Takisto môžeme odhaliť rôzne metabolické ochorenia, a to z dychu pacienta. To môže indikovať napríklad diabetes, ochorenie pečene, obličiek a mnohé ďalšie choroby,“ upozorňuje MDDr. Ivicová z Dr. Martin.
Pritom ani obyčajný zubný kaz nie je „obyčajný“ problém. Neošetrený a neliečený môže prerásť do akútneho stavu a okrem toho, že ohrozuje zub, ohrozuje celý organizmus. „Áno, pokiaľ ľudia zanedbajú prevenciu a preventívne prehliadky, môže to viesť k nárastu rôznych kazov. Tie sa dokážu tak zväčšiť, že môžu spôsobiť odumretie zuba a vytvorenie infekčného ložiska okolo neho. Toto ložisko potom priamo ohrozuje zdravie celého organizmu. Pokiaľ preventívne prehliadky odkladajú ľudia, ktorí majú ochorenie srdca, obličiek, cukrovku, pacienti so zníženou imunitou, naozaj sa vystavujú riziku,“ konštatuje stomatologička.
Je prevencia bezpečná?
Lekári upozorňujú, že riziko nákazy vírusom COVID-19 počas preventívnej prehliadky je minimálne. Oveľa väčšie nebezpečenstvo na nás číha počas nákupu v potravinách. „Preventívne prehliadky fungujú v rovnakom režime ako predtým bez ohľadu na to, či tu máme alebo nemáme pandémiu. Vždy musíme pristupovať ku každému pacientovi ako k potenciálne infekčnému, takže po jeho odchode je celý priestor dôkladne vydezinfikovaný a nástroje vysterilizované. A teraz sme urobili ešte ďalšie opatrenia,“ hovorí MDDr. Monika Ivicová z Dr. Martin. „Šanca, že sa pacient koronavírusom nakazí práve na našom pracovisku, je minimálna, pretože priamo pred vstupom do kliniky máme nainštalovanú dezinfekčnú bránu, ktorá dezinfikuje celý povrch pacienta vrátane oblečenia a zmeria mu teplotu. Na recepcii mu znova vydezinfikujú ruky. Naši pracovníci sú taktiež neustále testovaní a zároveň používajú všetky predpísané ochranné pomôcky, aby chránili seba aj pacienta.“
Zvýšená ochrana je aj v ostatných ambulanciách. Pacienti sú na preventívnu prehliadku objednávaní na presný čas tak, aby sa nestretávali v čakárni, samozrejmosťou je prekrytie horných dýchacích ciest a rukavice alebo dôkladná dezinfekcia rúk pred vstupom do čakárne aj po vstupe do ambulancie.
Riziko, že sa pre zanedbanie prevencie neodhalia iné ochorenia, je teda oveľa vyššie než riziko, že sa človek počas preventívnej prehliadky nakazí koronavírusom.
Prevencia je kratšia a lacnejšia
Ďalším argumentom v prospech absolvovania preventívnej prehliadky je to, že je to najlacnejšie, najkratšie, najmenej bolestivé a najmenej stresujúce riešenie. „Prevencia je jednak bezpečná a jednak najlacnejšia. Stojí najmenej, lebo to, že pacient absolvuje dentálnu hygienu a potom mu lekár pozrie do úst a urobí zopár snímok, je to najmenej, čo môžete investovať do zdravia svojich zubov. Všetko ostatné je už finančne, časovo aj stresovo náročnejšie,“ upozorňuje MDDr. Ivicová.
Zároveň pripomína, že pravidelná dentálna hygiena by mala byť neoddeliteľnou súčasťou preventívnej prehliadky u zubára. Prečo? Lebo tak ako všeobecný lekár kontroluje nielen tlak, ale aj krv či srdce, aj zubár potrebuje dôkladne skontrolovať stav zubov a ďasien. Bez dentálnej hygieny na nich môžu byť rôzne škvrny a pigmenty a nemusí byť jasné, či ide o dôsledok nedostatočnej hygieny alebo o problém. „Zároveň je dentálna hygiena dôležitá preto, aby nevznikali rôzne paradontitídy, ktoré tiež úzko súvisia so zdravím celého organizmu,“ uzatvára stomatologička.