Čo všetko ohrozuje váš úsmev? 10 faktorov, ktoré ovplyvňujú zdravie zubov

Zuby sú ako odtlačky prstov – každý ich má jedinečné. Ale rovnako ako odtlačky prstov, aj zuby sú ovplyvnené genetikou, životným štýlom a okolím. V tomto článku sa dozviete, aké faktory môžu ovplyvniť zdravie vašich zubov a ako sa o ne najlepšie starať.

Zdravé zuby

Žiarivý úsmev vám môže pomôcť urobiť skvelý prvý dojem. Zdravie zubov, preto netreba podceňovať. Až 90% populácie trpí zubným kazom. Jedná sa teda o najčastejšie prenosné ochorenie na svete. 

Čo všetko ovplyvňuje zdravie zubov? 

Poznáte príčiny tvorby zubného kazu? A je zubný kaz jediné ohrozenie zdravia vašich zubov? Medzi najčastejšie faktory vplývajúce na zdravie vašich zubov patrí: 

  • Genetika
  • Baktérie
  • Stres
  • Choroby
  • Strava
  • Nedostatočná ústna hygiena
  • Hormóny
  • Úrazy a zranenia
  • Preventívne prehliadky 
  • Životný štýl

Genetické faktory

Zubný kaz nie je dedičný, keďže sa jedná o bakteriálne ochorenie. Genetika vplýva predovšetkým na tvar, počet, polohu, farbu zubov, ale aj na hrúbku skloviny, ktorá môže ovplyvniť náchylnosť na zubné kazy. Okrem iných ochorení sa predpokladá, že aj riziko vzniku rakoviny ústnej dutiny môže spočívať v genetike. 

Baktérie

Zubný kaz je choroba, ktorá sa prejavuje rozpadom skloviny a zuboviny. Spôsobujú ho ústne mikroorganizmy, ktoré vytvárajú na zuboch zubný povlak, tzv. plak. Baktérie na povrchu zubov rozkladajú cukor v potrave a produkujú kyseliny, ktoré rozleptávajú zuby.

Stres

Obrázok od Cezary z Pixabay

Na zdravie zubov môže vplývať aj stres. Veľký stres, môže viesť k bruxizmu (nevedomému škrípaniu zubami), čo môže spôsobiť značné poškodenie zubov či dokonca ich zlomenie. 

TIP: Riešením zlomených zubov môžu byť práve zubné implantáty

Okrem toho adrenalín, ktorý sprevádza stres, spôsobuje sucho v ústach. To môže viesť k vzniku zubného kazu a zápalu. Stres môže spôsobiť aj vredy, afty a herpes v ústach alebo praskanie pier. Znižuje imunitu, čím zvyšuje náchylnosť na infekcie, ako je napríklad zápal ďasien.

Choroby

Možno vás neprekvapí, že mnoho chronických chorôb, ako sú srdcové choroby, cukrovka alebo reumatoidná artritída, má potvrdené spojenie s ochoreniami ústnej dutiny. Mnohé z týchto ochorení sú zápalové a zápaly v ústach môžu prispievať k zápalom v iných častiach tela.

Zuby však môže ohroziť aj obyčajné prechladnutie. Oslabený organizmus nedokáže bojovať s baktériami, preto je väčšie riziko zápalov rôzneho druhu. Ďalšou priťažujúcou okolnosťou pre váš chrup je užívanie liekov, ktoré môžu mať negatívne dopady na vaše zuby. 

Za zmienku stojí aj štúdia publikovaná v časopise Journal of Clinical Periodontology v roku 2013, ktorá skúmala vzťah medzi parodontitídou a chronickou chorobou obličiek. Zistenia naznačili, že parodontitída môže prispieť k chronickému zlyhaniu obličiek a má celkovo vplyv na zdravie obličiek. Mali by ste preto vedieť, ako si udržať zdravé zuby aj pri chronických ochoreniach.

TIP: Diabetici by mali chodiť 2x ročne na preventívne prehliadky k zubárovi, najmä kvôli odstráneniu zubného kameňa.

Strava 

Baktérie v ústnej dutine idú ruka v ruke so stravou, ktorú konzumujete. Chrupu neprospieva predovšetkým pitie sladených nápojov a strava s vysokým podielom cukru. Naopak niektoré potraviny majú prospešný vplyv na zdravie zubov a môžu pomôcť posilniť sklovinu a ďasná. 

Vitamín C

Jahody a kiwi obsahujú najvyššiu koncentráciu vitamínu C a ich jadierka pomáhajú zbaviť vaše zuby mnohých nečistôt, pigmentov a najmä zubného povlaku. Vitamín C pomáha predchádzať rozpadu kolagénu a ten zase rozpadu vášho chrupu a vzniku periodontálnych ochorení. Siahnuť však môžete aj po iných druhoch ovocia bohatých na vitamín C. 

Obrázok od Bernd z Pixabay

Listová zelenina a zázvor

Vďaka  protizápalovým vlastnostiam zázvor podporuje zdravé tkanivo v ústach. Žutie listovej zeleniny je zasa prospešné pri udržiavaní čistých úst, pretože extra sliny vyprodukované žuvaním neutralizujú baktérie v ústach. 

Zelený čaj

Komplexné zlúčeniny, ktoré sa nachádzajú v zelenom čaji môžu bojovať proti zápalu a kontrolovať bakteriálne infekcie. Japonská štúdia ukázala, že pre mužov aj ženy, pitie jedného alebo viacerých šálok čaju denne korelovalo s menšou stratou zubov neskôr v živote. 

TIP: Viete, na ktorý doplnok stravy pre mužov by ste nemali zabúdať? 

Semienka a orechy

Okrem toho, že sú skvelým zdrojom bielkovín na báze rastlín, obsahujú zdravé mikroživiny ako fosfor, horčík, draslík, zinok a predovšetkým, vápnik.  Vápnik v strave môže skutočne prispieť k remineralizácii vašich zubov.  

Shiitake

Huby Shiitake sa za posledné roky tešia stále väčšej popularite. Dôvodom bude okrem skvelej chuti aj fakt, že obsahujú prírodný cukor pomáhajúci pri zápale ďasien. Zápal ďasien sa charakterizuje začervenaním, opuchom a prípadne aj krvácaním. 

Stravovacie návyky

Pre váš chrup bude najlepšie ak počas dňa budete jesť pravidelne s aspoň 2–3 hodinovými prestávkami. Bežnú stravu môžete pokojne doplniť o surovú zeleninu alebo ovocie. Nezabúdajte ani na pitný režim a pite dostatok vody. 

Hormóny

Dáta hovoria, že ženy sa o zuby starajú lepšie a častejšie absolvujú preventívne prehliadky u zubára ako muži. Napriek tomu so zubami majú viac problémov. 

Vedci predpokladajú, že estrogén oslabuje zubnú sklovinu a podporuje vznik zubného kazu. Intenzívne kolísanie hladiny hormónov ovplyvňuje zuby aj v prechode, keď náhly pokles hormónov vedie k problémom so zubným kazom a ďasnami. Počas tehotenstva zasa hladiny hormónov progesterón a estrogén dosahujú maximálne hodnoty a negatívne ovplyvňujú ďasná a zuby.

So svojim podielom hormonálnych výkyvov sa musia ale popasovať aj muži. Viete, ako môže testosterón ovplyvňovať zdravie mužov? 

Image by lookstudio on Freepik

Ústna hygiena 

Správna ústna hygiena je pre zdravie chrupu kľúčová. Čistenie zubov dvakrát denne odstraňuje zubný plak. Ak sa tento plak neodstráni, baktérie môžu spôsobiť zubné kazy, parodontálnu chorobu a iné problémy s ústnou dutinou. Pravidelné čistenie pomáha zabraňovať aj tvorbe zubného kameňa. 

POZOR: Používajte ústne vody bez alkoholu. 

Technika čistenia zubov

Dať si zubnú kefku do úst na 30 sekúnd nestačí. Kvalita čistenia zubov sa odvíja nielen od techniky, ale aj od kvality pasty a kefiek. Po správnosti, by ste mali vykonávať kruhové pohyby kefkou a každý zub vyčistiť zo všetkých strán. S tým vám pomôžu aj medzizubné kefky, na ktoré by ste nemali zabúdať. 

Ako vybrať zubnú kefku? 

Vhodná zubná kefka, by mala spĺňať nasledujúce kritériá:

  • Mala by mať krátku hlavu a husté zarovnané štetiny (u sonickej kefky sú vhodnejšie štetiny rôznych dĺžok)
  • Mäkká alebo veľmi mäkká kefka vyčistí zuby bez toho, aby poškodila zubnú sklovinu
  • Štetiny by mali byť zaoblené

Úrazy a zranenia

Vedeli ste, že aj úraz mliečneho zuba môže spôsobiť trvalé následky na trvalom zube. U detí s mliečnymi zubami však hrozí skôr posunutie zuba ako jeho zlomenie. 

Na zranenia a úrazy by si mali dávať pozor aj dospeláci. Viete, ako si chrániť zuby pri športovaní? Prevencia pred zubným zranením zahŕňa používanie ochranných dláh na zuby. Chrániče zubov znižujú tlak a deformáciu kostí lebky, keďže „žuvacia“ sila v kĺboch je veľmi silná.

Životný štýl 

Okrem stravovania, pohybu či stresu je dôležitým faktorom aj fajčenie a požívanie alkoholu. K mnohým negatívnym účinkom alkoholu môžete prirátať aj negatívny vplyv na vašu ústnu dutinu a chrup. Okrem zmeny farby zubov vám hrozí aj sucho v ústach, ktoré prispieva k rýchlejšiemu kazeniu zubov. 

Fajčenie tabakových výrobkov spôsobuje zvýšené množstvo baktérií v ústach a povlak na zuboch. Ďasná následne opúchajú, a to vedie k vážnym zdravotným problémom, ktoré môžu skončiť až stratou zuba. 

POZOR: Fajčenie tiež zanecháva na zuboch nepekné žlté sfarbenie a zápach z úst.

Image by wayhomestudio on Freepik

Preventívne prehliadky

Ako to už býva, najlepším liekom je predchádzanie. K tomu vám okrem hygieny pomôžu aj pravidelné návštevy zubára. Zubný lekár bude môcť kontrolovať prípadný zápal, nariadiť liečbu alebo umiestniť výplň skôr, ako bude potrebné ošetrenie koreňového kanálika.

Zubnému kazu a parodontitíde, ktorou trpí väčšina populácie, možno predchádzať práve vďaka prevencii. Viete, aké zákroky u zubára sú hradené poisťovňou?

Vedeli ste, že…

  • Výskumy naznačujú, že pravidelné cvičenie môže zredukovať riziko vzniku zápalu ďasien až o 54 %?
  • Dýchanie ústami vysušuje produkciu slín, čo vytvára ideálne prostredie pre baktérie.
  • Hryzenie nechtov môže spôsobiť zlomenie zubov.
  • Zdravé ďasná by krvácať nemali.
  • Ak si všimnete zmeny vo farbe alebo tvare zubov, ako aj nerovnosti alebo trhliny, môže to byť príznakom zubného poškodenia alebo iných zubných problémov.

Záver

Zdravie zubov je výsledkom komplexnej interakcie mnohých faktorov. Od genetiky, cez životný štýl až po celkový zdravotný stav. Aj keď niektoré faktory nemôžete ovplyvniť, väčšina z nich je vo vašich rukách. Pravidelná a správna ústna hygiena, zdravá strava, vyhýbanie sa zlým návykom, ako je fajčenie a pravidelné návštevy zubára, sú kľúčom k zdravému a krásnemu úsmevu.

Pamätajte, že zdravé zuby sú nielen estetickým prvkom, ale aj dôležitou súčasťou celkového zdravia. Investícia do zdravého chrupu je investíciou do života. 


Článok sme pre vás pripravili v spolupráci s:

PoctiveSEO: Zoznámte sa so SEO a naučte sa ho využiť vo svoj prospech: Od základov po najdôležitejšie faktory

Autor: Natália Várošová, SEO copywriterka

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné články