Cítite to? Zase vás začína všelijako čudne svrbieť a štekliť v hrdle, máte pocit horúčavy v hlave a chladu v končatinách – skrátka bezpečne viete, že vás „niečo obchádza“. Zaľahnúť na týždeň pod perinu však neprichádza do úvahy!
Nenabádame vás k tomu, aby ste chorí chodili chorí do práce alebo do školy. No väčšina z nás hneď pri prvých príznakoch choroby siahne po obľúbenom céčku, multivitamíne či šálke bylinkového čaju, aby sa začínajúca choroba pobrala skôr, ako stihne prepuknúť. Citeľná slabosť je spojená s bolesťou hlavy, zmenou hlasu či výtokom z nosa a to je presne ten moment, keď sa „rozdávajú karty“ na nasledujúce dni. Budete musieť odložiť všetko bokom, aby ste sa dostali opäť do formy?
O tom všetkom, čo sme schopní do seba v strachu z blížiacej sa choroby „naládovať“ by sa dal napísať ešte jeden šťavnatý a veľmi obsažný článok, ktorý by zdokumentoval všetky úspešné aj menej úspešné pokusy o vyzdravenie. Ani pri týchto divokých liečebných procedúrach nie je od veci nezabudnúť na niekoľko základných pravidiel medzi ktoré patrí aj odporúčané dávkovanie.
Vitamíny a tekutiny
Nastáva však druhá fáza, v ktorej rozmýšľame či navštíviť lekára alebo sa vrhneme do náručia domácej liečby. Samozrejme, len v prípadoch, že lekárska pomoc naozaj nie je nutná. Prvým nápadom v mysli čerstvého pacienta je potreba zásobenia tela vitamínmi. A to v hocijakej podobe! Či už siahnete po čerstvom ovocí alebo výživových doplnkoch, váš cieľ je jasný – zásobiť telo dostatkom vitamínov na boj proti zatiaľ neznámym nápadníkom, ktorí sa rozhodli takto v novembri zaflirtovať si s našim imunitným systémom. Aj keď vitamíny majú pozitívny dopad na vaše zdravie, omnoho lepšie fungujú, keď sa z preventívnych dôvodov užívajú dlhšie. Preto je dôležité ich vyhľadávať a užívať nielen v čase choroby, ale aj v rámci každodenného fungovania. Hneď ďalšou myšlienkou v poradí je veta, ktorá sa nám vynorí ako spomienka na detstvo: „Uvarím ti čaj?“
Teraz si skúste predstaviť niekoho, prípadne aj seba, ako vás obchádzajú všetky príznaky, prípadne už aj ležíte doma. Takmer určite by sme vo vašej predstave našli šálku horúceho čaju, ktorý je položený na nočnom stolíku a z pohára sa pomaly dvíha jemný pramienok pary. Stavíme sa, že práve v čase, keď sa necítite dobre to bude šálka čaju z nejakej liečivej rastliny. Najčastejším býva ten bylinkový, ktorý je samozrejme prispôsobený problémom, ktoré pacienta trápia. O blahodarných účinkoch liečivých bylín nájdeme stovky kníh, receptov, ale aj skúseností, ktoré len potvrdzujú ich účinok.
Najčastejšie ich zaradzujeme do skupiny liečiv starých mám, ktoré na ich vlastnosti nedali dopustiť a mali pravdu. Pri príznakoch chrípky a prechladnutia často siahame po echinacei, medovke, mäte a zázvore, ktorý sa stal aj veľmi obľúbenou súčasťou takzvaných zdravých „shotov“. Ak nás trápi kašeľ, výber padá na materinu dúšku, skorocel či šalviu lekársku. Bylinkové čaje však nie sú prospešné len v časoch bežných chorôb. Ich pozitívny účinok siaha aj do oblasti obranyschopnosti, trávenia, detoxu či mentálneho zdravia.
Ach, to dávkovanie
Ak si však prečítate drobné písmo na zadnej strane obalu, tak zistíte, že odporúčané dávkovanie sa pohybuje v rozmedzí 3-5 šálok čaju denne. Na prvý pohľad to vôbec nevyzerá ako veľké množstvo, no ruku na srdce, kto z nás si pamätá na deň, kedy vypil 5 šálok bylinkového čaju. Na maximalizáciu účinkov byliniek je zároveň potrebné dodržať aj správnu teplotu vody či dĺžku lúhovania.
Ak si chcete do čaju pridať med a citrón, nezabúdajte, že vitamín C sa znehodnocuje pri teplote nad 40 C a myslím, že vo svojom okolí nepoznáte nikoho, kto by si teplotu čaju starostlivo strážil teplomerom. Ak si zhodnotíme všetky tieto fakty zistíme, že len málokedy využijeme plný potenciál liečivých byliniek. Existuje však alternatíva, ktorá všetky liečivé vlastnosti byliniek zhŕňa do jednej malej fľaštičky, v ktorej nájdete chutný a zdravý elixír.
Pomocníci do chladných dní
Ak vás trápi kašeľ a bolesť priedušiek, siahnite po výživovom doplnku, ktorý obsahuje všetky potrebné bylinky. Extrakt zo skorocelu, materinej dúšky a echinacey obohatený vitamínom C je zaručenou kombináciou, ktorá vám v príjemnej sirupovej forme pomôže zabojovať s bežnými jesennými chorobami. Už jedna až dve polievkové lyžice sirupu Maxi Vita Herbal Bylinný elixír – Prieduškový denne zmiernia vaše respiračné ochorenia. Ak ste naklonení prevencii a udržiavaniu kondícií vášho imunitného systému, Maxi Vita Herbal Bylinný elixír – posilnenie imunity ideálne zapadne do vašej každodennej rutiny. Už jedna až dve polievkové lyžice vás zásobia silnými pomocníkmi pre vašu imunitu. Sirup obsahuje celú škálu vitamínov – od céčka až po kyselinu listovú a výťažky z bylín, ktoré sa v ľudovom liečiteľstve odpradávna využívali na boj proti baktériám a vírusom. Maxi Vita Herbal Bylinný elixír – Prieduškový a Maxi Vita Herbal Bylinný elixír – Posilnenie imunity sú dvojica, s ktorou zaženiete všetky nástrahy a užijete si sviatky v plnej sile.