Podľahli ste módnym trendom? Môžu sa vám vypomstiť doslova na každom kroku!

Nevedeli ste sa dočkať, ako sa konečne vyzujete z tenisiek a doprajete svojim nohám radosť z voľnosti? Len aby ste sa neobuli do problému! Veľkú radosť z kúpy sandálov či šľapiek ideálnych k letným širokým nohaviciam môže úplne pokaziť pomerne nebezpečná nepríjemnosť.

„Daj dievčaťu dobré topánky a ono dobije svet.“ Tento výrok zaznel z úst módnej ikony Marilyn Monroe a my s ňou súhlasíme. Pridávame aj okrídlené: Topánky sú lepšie, ako terapia – a platí to v prípade, že do dobre vybratej topánky si obujete nôžky, o ktoré ste sa svedomito postarali. Obzvlášť v letných mesiacoch mnohé z nás zaostria na svoje chodidlá. V súvislosti s nimi bude reč o starostlivosti a o tom, ako si vybrať TIE topánky, v ktorých budeme objavovať a dobývať svet, nie dobýjať sa do ordinácie lekára.

Máme pre vás pár tipov, vďaka ktorým môžete čiastočne predísť suchosti chodidiel a z toho vyplývajúcich komplikácií. Ako prvý je pravidelný pitný režim. Je to úplný základ, ktorým si udržíte správnu hydratáciu nielen piat, ale aj celého tela. Pri starostlivosti o svoje telo buďte obozretný a výber svojho sprchového gélu dobre zvážte. Majte na pamäti, že dôležité je zloženie, nie vôňa. Ak obsahujú sprchové gély kyselinu salicylovú, kyselinu mliečnu, vitamín E alebo extrakt z aloe vera neváhajte a zoberte ich z regálu do svojho nákupného košíka – urobia vám dobrú službu na pokožke celého tela – nohy nevynímajúc.

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že praskanie piat vzniká v dôsledku vysokej mechanickej záťaže a zanedbanou starostlivosťou. Bežným problémom je aj nevhodne zvolená obuv, ktorá má za následok nadmerné vysúšanie kože. Dbajte tiež na správny výber topánok a predíďte tak suchej pokožke na chodidlách.

Kráčajte v tých správnych topánkach

Nohy nás nesú celý život po tomto svete, a preto by sme im mali dopriať pohodlnú obuv a patričnú starostlivosť. Inak sa odvďačia po svojom a verte, že páčiť sa vám to nebude. Zhrubnutie kože tzv. hyperkeratóza často vedie k bolestivému praskaniu pokožky na chodidlách. Ako určite dobre viete, každá otvorená rana (aj tá na chodidle) je vstupnou bránou pre infekciu. Majte to na pamäti už pri kúpe topánok. Na toto si dávajte pri výbere pozor:

  1. Obuv musí „sadnúť“ – topánky musia mať správnu dĺžku a šírku. Končeky prstov a päty musia mať „vôľu“, a teda nesmú sa opierať o okraj stielky. Na Slovensku nájdete tri základné označenia šírky topánok. Ak máte úzku nohu siahnite po topánkach označených písmenom F. Stredne široké chodidlo má väčšina populácie a nájdete ho pod písmenom G. Ak je vaše chodidlo široké a pravidelne vás topánky odierajú v časti priehlavku či na bokoch, problém vám vyrieši obuv s označením H.
  2. Ideálny je okrúhly tvar – strih topánky by mal kopírovať anatómiu prstov. Ak chcete predísť pľuzgierom a otlakom nepodliehajte terajším trendom a kráčajte radšej v overenej klasike, a to v okrúhlych topánkach.
  3. Pružnosť na prvom mieste – správna obuv by mala byť ergonomicky vyladená. Ohýbať sa má presne v mieste ohybu vášho chodidla – a je jedno, či si kupujete tenisky, alebo otvorené topánky.
  4. Prírodné = najlepšie – obuv musí dýchať a s ňou aj vaše chodidlo. Hľadáte vhodný materiál? Stavte na useň a textil. Ide o priedušné materiály, v ktorých sa vaše nohy nebudú cítiť ako vo fínskej saune.
  5. Nepodceňujte ponožky – siahnite po ponožkách vyrobených z mäkkých, prírodných a priedušných materiálov ako sú bambusové vlákna či bavlna – minimalizujú trenie a umožňujú prirodzenú cirkuláciu vzduchu, ktorá napomáha udržiavať vaše nohy v zdravom stave.

Nasledujte tieto tipy a budete o krok vpred k chodidlám bez nepríjemných prasklín. Ak sa náhodou aj napriek tomu prasklina pritrafí, riešenie môžete mať kedykoľvek po ruke.

Popraskané päty nie sú len estetickým problémom

Drobné trhliny a štrbiny na pokožke v okolí piat sa medicínsky nazývajú ragády. Vznikajú najmä na miestach, kde dochádza k nadmernému tlaku a treniu, a tiež tam, kde pokožka vysychá. Inkriminované miesta sú bolestivé a často ich sprevádza aj krvácanie, ktoré sa spúšťa doslova pri každom kroku. To len zvyšuje riziko infekcie, keďže v rane sa hromadí všetko, čo dokáže noha pri chôdzi v otvorených topánkach zachytiť.

Znie vám to povedome? Prišli ste do bodu, kedy sa z malých trhliniek na nohách vytvorila bolestivá a páliaca hlboká prasklina? Ak sa vám to už v minulosti stalo, viete, aké zdĺhavé a otravné je hojenie takéhoto poranenia. Uľavte si od bolesti pri každom kroku s URGO Filmogel na Praskliny, ktorý vlastnosťou tekutej náplasti vyplní praskliny na pokožke, čím zabraňuje prieniku infekcie. Tekutý film určený na ošetrenie prasklín, záderov a trhlín na nohách a rukách vám prinesie želaný pocit utíšenia bolesti, pričom podporí hojenie a zabráni znovuotvoreniu rany. Filmogel naneste na vyčistenú a suchú ranu pomocou špachtličky, počkajte niekoľko sekúnd kým nezaschne a proces hojenia sa začína. URGO Filmogel na Praskliny je vodoodolný, takže svoje voľnočasové letné aktivity nemusíte nechávať na neskôr. Aplikáciu opakujte 2 – 3 krát denne až do úplného zahojenia rany. Majte vždy URGO Filmogel na Praskliny po ruke a poistite si tak ladnú chôdzu bez bolesti na pracovný obed či večernú garden party s priateľmi.

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné články