ADHD: Hyperaktivita u detí a praktické tipy ako zvládnuť výchovu detí s ADHD

Výchova dieťaťa s poruchou pozornosti s hyperaktivitou alebo ADHD býva pre rodičov veľkou výzvou. Dôležitým krokom pre rodičov je akceptovanie faktu, že ADHD je a pravdepodobne bude ovplyvňovať každodenný život rodiny . I keď neexistujú žiadne prísne pravidlá na výchovu s trpezlivosťou,dôslednosťou, množstvom podpory a správnym prístupom, môžete zvládnuť ADHD u dieťaťa a zároveň si užívať stabilný a šťastný život.

Trpí vaše dieťa poruchou pozornosti a hyperaktivitou? Čo môžete urobiť, aby ste zvládli jeho správanie a vysporiadali sa s bežnými problémami? Inšpirujte sa nasledujúcimi tipmi, vďaka ktorým bude zvládanie výchovy hyperaktívneho dieťaťa o niečo jednoduchšie.

Hyperaktivita a ADHD

Porucha pozornosti/hyperaktivita (ADHD) je chronický stav, ktorý postihuje deti po celom svete a často pretrváva až do dospelosti. Hlavnými príznakmi sú ťažkosti s udržaním pozornosti, hyperaktivita a impulzívne správanie. Deti s ADHD majú často nízke sebavedomie, zle výsledky v škole, problémové vzťahy a môžu trpieť úzkosťou a depresiami.

S pribúdajúcim vekom môže väčšina symptómov ustúpiť a pri troche snahy sa tento chronicky stav dá pomerne dobre zvládnuť. ADHD sa síce nedá vyliečiť úplne, no lieky, terapia a správna stratégia môžu výrazne pomôcť.

Tip: Viete ako najvýhodnejšie poistiť svoje deti?

Ako zistiť, či dieťa trpí hyperaktivitou a poruchou pozornosti?

ADHD a prvé príznaky sa dajú niekedy rozoznať už v druhom a treťom roku dieťaťa. Medzi hlavné príznaky patria:

  • Nepozornosť a problémy so sústredením
  • Problémy s pracovanim potichu a hraním sa
  • Problémy s rešpektovaním pokynov ostatných
  • Neposednosť a nervozita
  • Problémy s organizovaním úloh, času a aktivít
  • Zábudlivosť, časté strácanie vecí, ktoré potrebuje (hračky, úlohy do školy, učebnice, ceruzky)
  • Vyrušovanie v škole, skákanie iným do reči
  • Netrpezlivosť – nedokáže počkať, kým príde na neho rad a iné.

Konference Pro zdraví ženy v Praze 2022 – Celodenní konference

 

Ako pomôcť dieťaťu s ADHD?

Život s dieťaťom alebo dospievajúcim s poruchou pozornosti a hyperaktivitou môže byť frustrujúci. Ako rodič však môžete dieťaťu pomôcť prekonať každodenné problémy, viesť ho k samostatnosti, správne ho nasmerovať, a tak priniesť do rodiny väčší pokoj. Čím skôr a dôslednejšie budete problémy dieťaťa riešiť, tým väčšiu šancu bude mať dieťa na úspech.

Je dôležité si uvedomiť, že dieťa, ktoré vás ignoruje, nerešpektuje alebo nepočúva, nekoná svojvoľne. ADHD je pre vaše dieťa rovnako frustrujúce ako pre vás. Základným kritériom pri výchove dieťaťa je použitie individuálneho prístupu a tolerancie.

Správna stratégia môže zahŕňať:

  • dobrú organizáciu a vopred stanovený rozvrh
  • vymedzenie pravidiel a hraníc
  • jasné formulovanie očakávaní a pokynov
  • pochvalu za pozitívne správanie
  • denné rutiny
  • dôslednosť v spôsobe výchovy

Viete o tom, že…

…pes má pozitívny vplyv na zdravie človeka? Tu je 5 dôvodov prečo by ste mali deťom zabezpečiť psieho kamaráta.

Výchovné postupy a procesy je potrebné zjednotiť v rodine, aj v škole. Požiadavky na vaše dieťa by však mali byť primerané a pre dieťa zvládnuteľné, aby sa mohlo správať, pracovať a žiť čo „najnormálnejšie“. Správny postup pri výchove, stanovenie hraníc, empatia, pochopenie a pozitívne prijímanie dieťaťa môžu výrazne zmierniť nežiaduce prejavy ADHD na minimum. Naopak, nejednotná výchova vedie k zmäteniu dieťaťa a nedáva istotu, ktorú potrebuje.

Tipy, ako zvládnuť výchovu detí s ADHD

Tip 1: Buďte pozitívni

Ako rodič máte kontrolu nad mnohými faktormi, ktoré môžu pozitívne ovplyvniť príznaky poruchy vášho dieťaťa. Môžete mu pripraviť stabilitu pre jeho emocionálne a fyzické zdravie. Preto je aj pre vás dôležité nasledovné:

  • Udržujte pozitívny prístup
  • Pamätajte, že správanie vášho dieťaťa súvisí s poruchou. Väčšinou to nie je úmyselné a čo dnes bolo „trápne“, môže byť o desať rokov vtipná rodinná príhoda.
  • Netrápte sa maličkosťami a buďte ochotní urobiť nejaké kompromisy.
  • Prejavte dôveru a povzbudzujte vaše dieťa. Zamyslite sa a urobte si zoznam všetkého, čo je na vašom dieťati pozitívne, cenné a jedinečné. Vaše dieťa sa môže učiť, meniť, dospievať a uspieť. Povzudzujte vaše dieťa.
  • Mali by ste byť dieťaťu vzorom, dodržiavajte preto zásady zdravého životného štýlu. To môže zahŕňať zdravú stravu, dostatočný pohyb, dostatok spánku, relax, ale aj čas pre seba. Hľadajte spôsoby, ako znížiť stres.Je veľmi dôležité, aby ste našli vo svojom živote balans, aby ste mohli čeliť každodenne výzvam.

Tip: Inšpirujte deti k zdravému pohybu rôznymi zaujímavými pomôckami, napríklad šlapadlami pre deti.

  • Vyhľadajte podporu. Jednou z najdôležitejších vecí, ktoré si treba pamätať pri výchove dieťaťa s ADHD, je, že to nemusíte všetko zvládať sami. Porozprávajte sa s lekármi, terapeutmi a učiteľmi svojho dieťaťa alebo sa pridajte sa k skupine pre rodičov detí s ADHD. Tieto skupiny často ponúkajú a poskytujú bezpečné miesto na ventiláciu pocitov a zdieľanie skúseností.

Tip 2: Vytvorte štruktúru a držte sa jej

Deti s ADHD majú väčšiu tendenciu uspieť, keď majú jasne stanovený rozvrh. Vašou úlohou by malo byt‘ vytvorenie a udržiavanie štruktúry, aby dieťa vedelo, čo môže očakávať a čo sa od neho očakáva. To môže zahŕňať:

  • Každodennú rutinu. Je dôležité nastaviť poriadok, aby to pomohlo dieťaťu s ADHD pochopiť a splniť očakávania. Vytvorte napríklad jednoduché rituály pri jedle, domácich úlohách alebo hre. Nechajte dieťa pripraviť si oblečenie na nasledujúce ráno a uistite sa, že všetko, čo si potrebuje vziať do školy, je na mieste, pripravené na uchopenie.
  • Zjednodušte rozvrh dieťaťa a upraviť záväzky dieťaťa po vyučovaní na základe jeho individuálnych schopností.
  • Vytvorte deťom súkromné miesto. Uistite sa, že vaše dieťa má svoj vlastný priestor.
  • Snažte sa byť úhľadní a organizovaní. Usporiadajte svoj domov organizovaným spôsobom. Uistite sa, že vaše dieťa vie, že všetko má svoje miesto. Choďte príkladom s úhľadnosťou a organizáciou, ako sa len dá.
  • Vyhnite sa nečinnosti. U detí s ADHD môže nečinnosť zhoršiť ich príznaky a spôsobiť chaos vo vašej domácnosti. Je dôležité, aby sa dieťa s ADHD bolo dostatočne zamestnané. Prihláste ho napríklad na športový, výtvarný alebo hudobný krúžok. Doma zorganizujte jednoduché aktivity, ktoré vyplnia čas vášho dieťaťa. Môžu to byť jednoduché činnosti, ako pomoc pri varení, hranie stolovej hry so súrodencom alebo kreslenie obrázka.

Tip: Hľadáte aktivitu, ktorá dieťa nielen zabaví, ale aj posilní? Zaobstarajte mu detskú lezeckú stenu, ktorá ponúka mnoho výhod.

Pozor! Ako vhodnú voľnočasovú aktivitu určite nepočítajte televíziu a počítačové hry. Aj keď aj tie môžu pomáhať s rozvojom osobnosti, je dôležité starostlivo zvážiť výber videohier. Úplne nevhodné sú tie, ktoré zobrazujú násilie.

Tip 3: Podporujte pohyb a spánok

Deti s ADHD majú často veľa energiu. Šport a iné fyzické aktivity im môžu pomôcť zbaviť sa prebytočné energie zdravým spôsobom. Výhody fyzickej aktivity sú rozsiahle: zlepšuje sa koncentrácie, znižuje sa  depresie, úzkosť a stres. Pre deti s poruchami pozornosti je pohyb dôležitý, pretože cvičenie vedie k lepšiemu spánku,  následne môže znížiť prejavy ADHD.

Nájdite šport, ktorý bude vaše dieťa baviť a bude vyhovovať jeho silným stránkam. Vhodné sú tímové športy ako basketbal a futbal, pre lepšiu mentálnu kontrolu a precvičovanie tela môže dieťa profitovať z hodín bojových umení. Aj pobyt v prírode a na čerstvom vzduchu je prospešný pre deti s ADHD.

Tip: Viete ako vybrať vhodnú trampolínu pre deti a zabezpečiť im dostatočný pohyb doma a na záhrade?

Konferencia Pre zdravie ženy v Košiciach 2022

ADHD a spánok

Nie je ziadnyym tajomstvom, že spánok je dôležitý pre celkove zdravie a pohodu človeka. Deti s ADHD potrebujú dostatočný spánok rovnako ako ich rovesníci. A keďže problémy s pozornosťou môžu viesť k problémom so zaspávaním je nevyhnutné nájsť spôsoby, ako tento problém vyriešiť:

  • Obmedzte čas strávený pri televízii a radšej zvýšte aktivity a úroveň cvičenia dieťaťa.
  • Odstráňte kofeín zo stravy.
  • Znížte úroveň aktivity pred spaním a nájdite kľudnejšie aktivity, ako je napríklad kreslenie alebo čítanie.
  • Poskytnite dieťaťu pocit lásky, istoty, bezpečia a čas na upokojenie.
  • Použite levanduľu alebo iné arómy a upokojujúcu hudbu, ktoré môžu dieťaťu pomôcť upokojiť sa a lepšie zaspať.

Tip 4: Stanovte jasné očakávania a pravidlá

Deti s ADHD potrebujú pravidlá, ktorým budú rozumieť a budú sa nimi riadiť. Vytvorte zoznam pravidiel správania pre celú rodinu, ktoré budú jednoduché a jasné a zaveste ich na miesto, kde je všetci budú mať na očiach.

Taktiež je dôležité vysvetliť, čo sa stane, keď sa pravidlá  porušia a naopak aká odmena nasleduje za ich dodržiavanie. Pochvala je obzvlášť dôležitá. Úsmev, pozitívny komentár alebo iná odmena môže zlepšiť pozornosť, koncentráciu a kontrolu impulzov dieťaťa. Odmeňte dieťa aj za malé úspechy.

Porucha pozornosti neospravedlňuje zlé správanie. Deti s ADHD potrebujú určité hranice a je nevyhnutné, aby sa deti naučili, že zlé správanie má vždy následky. Tieto dôsledky by mali byť primerané a konzistentné.

Odmeny

  • Odmeňte svoje dieťa rôznymi výhodami, pochvalou alebo aktivitami, nie jedlom a hračkami.
  • Odmeny často meňte. Deti s ADHD sa rýchlo nudí, ak je odmena vždy rovnaká.
  • Vytvorte tabuľku s bodmi alebo hviezdičkami udelenými za dobré správanie, aby malo vaše dieťa motiváciu.
  • Okamžité odmeny fungujú lepšie ako sľuby o neskoršej odmene.

Následky

  • Dôsledky za nevhodné správanie by mali byť vysvetlené vopred a mali by nastať hneď po tom, čo sa vaše dieťa niečo poruší.
  • Ako následky za nevhodné správanie odstráňte výhody alebo vyskúšajte tzv. „time-out“.
  • Keď sa vaše dieťa správa nesprávne, opýtajte sa, čo mohlo namiesto toho urobiť a následne to nechajte svoje dieťa ukázať a urobiť.
  • Nevhodnými trestami sú krik alebo fyzické tresty ako pohlavky

Tip 5: Zvoľte správnu stravu

Strava nie je priamou príčinou poruchy pozornosti, ale jedlo môže z výraznej časti ovplyvniť duševný stav a správanie vášho dieťaťa a môže znížiť príznaky ADHD. Zabráňte nezdravým stravovacím návykom a prejedaniu sa tým, že dieťaťu uvaríte zdravé jedlá alebo pochúťky. Zbavte sa nezdravých potravín vo vašej domácnosti doprajte dieťaťu stravu bohatú na vitamíny a minerály.

Tip 6: Pomôžte dieťaťu budovať vzťahy, sociálne zručnosti a udržiavať priateľstvá

Deti s ADHD majú často problémy s jednoduchými sociálnymi interakciami. Môžu príliš veľa rozprávať, často prerušovať konverzáciu alebo pôsobiť agresívne. Pre deti s ADHD je niekedy ťažké naučiť sa sociálne zručnosti, a to ako sa správať na verejnosti. Ako rodičia však môžete dieťaťu pomôcť stať sa lepším poslucháčom a naučiť ich vhodného správanie v spoločnosti:

  • Porozprávajte sa s dieťaťom o tom, ako urobiť zmeny v konverzácií a interakcii s inými ľuďmi.
  • Snažte sa vysvetliť, čo je na jeho spôsobe komunikácie zle
  • Zahrajte si so svojím dieťaťom rôzne scenáre a napodobňujte rôzne situácie z každodenného života.

Tip: Nezabúdajte na bezpečnosť detí na cestách a v doprave. Ako prevenciu proti prípadným nehodám zabezpečte im kvalitné reflexné prvky a reflexné pásky.

Tip 7: Vytvorte príjemnú atmosféru a prostredie

Dieťa by malo vedieť, že je milované a sú tu ľudia, ktorí mu sú ochotní pomôcť. Vo svojej rodine sa musí cítiť spokojne a zažiť toľko radosti ako každé iné dieťa. Ako platný člen rodiny, by mal pomáhať a vykonávať rôzne práce v domácnosti, ktoré im prinesú uspokojenie a pochvalu za ich snahu. Takéto malé úspechy často určujú to, akým smerom by sa malo dieťa vybrať pri výbere budúceho povolania.

Silné stránky ľudí s ADHD

I keď život s ADHD nie je jednoduchý, je potrebné uvedomiť si aj pozitívne stránky a vedieť ich v živote uplatniť. Aj deti s ADHD majú vysoký potenciál a silné stránky:

  • kreativita
  • energickosť
  • spontánnosť
  • ochota pomôcť iným
  • vnímavosť
  • odvaha vystupovať pred davom
  • ochota riskovať
  • veselosť
  • multitasking

Aj keď výchova dieťaťa s ADHD môže byť stresujúce, zameriavajte sa na pozitivita a hľadanie podpory od ostatných. To vám môže prácu uľahčiť a priniesť lepšie výsledky.

Dominika Blchová, SEO služby a copywriting

Obrázky zdroj: Unsplash, Pixabay, Pexels.

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné články