Problém zvaný diastáza. Čo s ním?

Býva veľmi častým problémom po pôrode, avšak nie len po ňom. Diastáza je rozostúpenie brušných svalov spôsobujúce medzeru v brušnej dutine, vyskytuje sa ako u žien, tak aj u mužov či dokonca u novorodencov. Avšak najčastejším javom býva práve u žien v popôrodnom období a práve tejto téme sa dnes budeme venovať.

Prečo vzniká diastáza?

Diastáza môže vzniknúť kvôli svalom na bruchu, ktoré sa v tehotenstve prispôsobujú rastúcemu dieťaťu, aby ho dokázali tesne obopnúť. Jedna štúdia ukázala, že až 60 percent žien má počas tehotenstva alebo po pôrode skúsenosti s diastázou. Tento stav sa však netýka len tehotenstva. Môže postihnúť kohokoľvek. V niektorých prípadoch je výsledkom nesprávneho zdvíhania ťažkých bremien alebo vykonávania neprimerane náročných a nebezpečných cvikov na brucho. Najčastejšie sa však vyskytuje práve v období po pôrode.

Priame brušné svaly (tie, ktoré sa vtedy, keď sú poriadne prepracované, hovorovo nazývajú tiež pekáč buchiet) – sú zoskupením dlhých plochých svalov, ktoré sa tiahnu zvisle po každej strane brucha a stabilizujú trup, teda stred tela. Keď sa brucho počas tehotenstva rozširuje, spojivové tkanivo, ktoré spája obe strany svalu, sa pôsobením tehotenských hormónov stenčuje a takisto rozširuje, čím vytvára priestor pre vyvíjajúci sa plod. Táto zmena v spojivovom tkanive a zväčšená vzdialenosť medzi dvoma stranami priamych svalov sa nazýva diastáza.

Ambasádorka konferencie herečka Milena Minichová: Mojim vzorom sú ľudia, ktorí vedia byť v tomto svete šťastní a spokojní

Po tehotenstve môže toto rozostúpenie svalov naďalej pretrvávať, pričom stredná časť brucha sa môže vyduť nahor alebo klesnúť dovnútra. Okrem toho je diastáza spôsobená aj oslabením brušných svalov, ako takých, ku ktorým počas tehotenstva dochádza. Diastáza má tendenciu nadobudnúť vydutý tvar napríklad pri zakašľaní, zmene pozície z ľahu do sedu a podobne.

Symptómy

Okrem spomínaného vydutia brušnej časti medzi príznaky poukazujúce na diastázu patria:

Väčšina žien po pôrode zistí, že ich diastáza sa časom upraví, ak sa tak však nestane do 3-6 mesiacov, je možné, že bez pomoci fyzioterapeuta alebo chirurgického zákroku si neporadíte. To, či naozaj trpíte diastázou po pôrode, ukáže toto malé cvičenie:

  1. Ľahnite si na chrbát, nohy pokrčte, chodidlá majte položené na podložke.
  2. Mierne zodvihnite ramená nad podložku, podoprite si hlavu jednou rukou a pozerajte sa dole na brucho.
  3. Druhou rukou pohybujte nad a pod pupkom a pozdĺž brušných svalov v strednej línii. Zistite, koľko prstov sa vám zmestí do medzery medzi svalmi.
  4. Ak cítite medzeru alebo oddelenie svalov na dĺžku jedného až dvoch prstov, pravdepodobne máte ľahký typ diastázy. Niekoľko týždňov po pôrode, keď brušné svaly opäť naberú silu, sa medzera začne zmenšovať.

Váš gynekológ alebo fyzioterapeut môže diastázu zmerať pomocou posuvného meradla alebo ultrazvukom. Mal by tiež vedieť posúdiť akúkoľvek medzeru väčšiu ako dva prsty.

Konferencia Pre zdravie ženy v Košiciach: Nikdy neviete, kedy budete potrebovať krv

Liečba a prevencia

Dbajte na to, aby ste ešte pred plánovaným tehotenstvom cvičili cviky spevňujúce stred tela.

Vyhýbajte sa dvíhaniu ťažkých predmetov a tomu, aby ste svoje dieťa nosili celé hodiny na rukách.

Cvičte cviky na správne držanie tela a spevnenie panvového dna aj počas tehotenstva a po pôrode.

Pri sedení si podoprite chrbát vankúšom.

Keď vstávate z postele, najskôr sa prevaľte nabok, vytiahnite sa do sedu až následne vstaňte.

Kontaktujte svojho fyzioterapeuta a zverte sa mu do rúk. Vždy sa poraďte so svojím lekárom a získajte jeho súhlas predtým, ako začnete po pôrode cvičiť. Ak cvičenie nepomôže, lekár vám zrejme navrhne chirurgický zákrok.

Akčné ženy: Nezabúdajme na to najdôležitejšie, čo máme – konferencia Pre zdravie ženy

Viac o predchádzaní a liečbe diastázy, ako aj spevnení panvového dna, sa dozviete počas prednášky fyzioterapeutky Moniky Šrenkelovej na konferencii Pre zdravie ženy v Košiciach už 21.mája 2022. Vstupenku si môžete zakúpiť tu.

Obrázky zdroj: Freepik

Zdieľať článok:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Podobné články