Na slovíčko o fermentovaných potravinách

Fermentáciou spracúvali potraviny už naši predkovia. Tento spôsob uchovávania potravín akými sú kyslá kapusta, jogurt, syry alebo víno je používaný dodnes a práve v tomto období sa teší zvýšenej popularite aj v našich domácnostiach. Čím ďalej, tým viac food blogerov a gazdiniek na sociálnych sieťach uverejňuje svoje obľúbené recepty na nakladanú zeleninu či kefír. Ak ste fermentovať vo svojej kuchyni ešte neskúšali, je najvyšší čas objaviť fermentovanie a jeho blahodarne účinky na náš tráviaci trakt a tiež na celkovú imunitu.

Čo je to fermentácia?

Fermentácia je metabolický proces, ktorý pôsobením enzýmov spôsobuje chemické zmeny v potravinách prejavujúce sa bublinkovaním alebo šumením. Pri fermentácii mikroorganizmy ako kvasinky a baktérie premieňajú sacharidy (škrob a cukor) na alkohol alebo kyseliny, ktoré pôsobia ako prírodný konzervant a dodávajú potravinám charakteristickú chuť. Čo je však na fermentácii najdôležitejšie je to, že pri tomto procese vzniká celá škála probiotických, teda zdraviu prospešných baktérií osídľujúcich náš tráviaci trakt, čo priaznivo pôsobí na náš imunitný systém. Ďalším benefitom fermentovaných potravín je ich ľahšia stráviteľnosť a celkove sa radia medzi bezpečné potraviny.

Meniaci sa mikrobióm

Posledné výskumy naznačujú, že druh črevných baktérií v organizme dnešného človeka sa mení. Dôvod jej veľmi jednoduchý: dnes konzumujeme väčšinou úplne iné potraviny ako naši predkovia. V našej strave, ktorá sa tiež nazýva aj západná, je prevaha priemyselne spracovaných potravín a jedál s prázdnymi kalóriami (cukor a jeho lacné náhrady, biela múka, stužené pokrmové tuky). Mali by sme teda dbať na to, aby naša strava obsahovala predovšetkým ovocie a zeleninu, strukoviny, orechy, semená a všetky čerstvé a fermentované potraviny.

Čo všetko sa dá fermentovať

  • Kváskový chlieb
  • Kyslá kapusta
  • Kefír
  • Kimči
  • Tempeh
  • Tofu
  • Miso
  • Syr
  • Jogurt
  • Víno
  • Pivo
  • Kombucha
  • Rôzne druhy zeleniny

Fermentované ovsené vločky

Pripravte si spolu s nami skvelé a zdravé raňajky v podobe fermentovaných ovsených vločiek. Ich príprava je nenáročná, rýchla a výsledkom bude skutočne zdravé a nutrične bohaté jedlo. Ovsené vločky sú veľmi bohaté na minerály, predovšetkým horčík, mangán a fosfor, ale tiež železo, meď a zinok. To všetko sú látky potrebné pre zdravé fungovanie orgánov, zlepšenie imunitných funkcií, detoxikáciu ale aj regulovanie hladiny krvného cukru, zníženie škodlivého LDL cholesterolu a zápalových parametrov.

Inrediencie:

4 PL ovsených vločiek

1 PL bieleho jogurtu

voda na zaliatie

alebo

4 PL ovsených vločiek

biely kefír na zaliatie (vodu ani jogurt v tomto prípade nepoužijeme).

Postup:

Ovsené vločky nahrubo pomelieme pulzným mixérom a nasypeme do misky. Zalejeme ich vodou alebo kefírom tak, aby boli úplne zaliate. Premiešame. V prípade, že namiesto kefíru používame vodu, pridáme biely jogurt, opäť premiešame a necháme stáť na kuchynskej linke od večera do rána.

Ráno nás bude čakať konzistencia pripomínajúca kašu. Pridáme do nej ľubovoľné čerstvé alebo sušené ovocie, nasekané orechy, semienka, prípadne osladíme 1 ČL čakankového sirupu. Môžeme posypať mletou škoricou, kakaom a pochutnať si na zdravých raňajkách.

Pripravujete si doma fermentované potraviny?

Zdieľať článok:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Podobné články