MUDr. Petra Milko (Kňažeková): Odjakživa som chcela pomáhať

Splnila si množstvo snov, z ktorých najväčším bolo stať sa lekárkou a pomáhať ľuďom. Študovala aj pracovala v zahraničí, viedla tím ľudí, hrala v divadle, stihla aj s nadšením cestovať a dnes si užíva čas so svojím dieťatkom na materskej dovolenke. Na jej sociálnych sieťach je však vidieť, že sa nikdy neprestáva vzdelávať. MUDr. Petra Milko  nám v článku porozprávala o svojej ceste k medicíne a tiež prečo je dôležité venovať pozornosť prevencii.

V rozhovore sa dozviete:

  • Čo ju priviedlo k štúdiu dermatológie;
  • ako si poradila so syndrómom vyhorenia;
  • ktoré sú najčastejšie kožné problémy pacientov;
  • či protivráskové krémy dokážu zázraky.

„Pravá krása a spokojnosť totiž vychádza zvnútra. A vždy sa ukáže na Vašej tvári.“

Petra Milko (Kňažeková)

Pani doktorka, kde sa vzala túžba ísť študovať medicínu, konkrétne dermatológiu?

Už na základnej škole. Odjakživa som chcela pomáhať. Bol to ten taký povestný vnútorný pocit, volanie. Pôvodne som chcela byť veterinárka pre svoju lásku ku zvieratám. Napokon však zvíťazila humánna medicína. Išla som si za týmto snom naozaj od útleho detstva.

Pre dermatológiu som sa rozhodla definitívne až v poslednom ročníku na medicíne, aj keď som nad ňou rozmýšľala už dlhšie, keďže mám sama atopický ekzém. Zvažovala som viacero medicínskych špecializácií a faktorov a nakoniec som sa rozhodla po stáži na dermatologickej klinike v Nemecku, kde som uvidela tento odbor v celej svojej kráse.

Prešli ste si v živote aj syndrómom vyhorenia. Ako k tomu došlo?

Dobrá otázka. Neľahká odpoveď. Pravdepodobne vďaka svojmu sklonu ku perfekcionizmu, citlivej povahe, výchove a z nej vyplývajúcich nesprávne nastavených osobných hraníc a nezdravo nastavenému systému vzdelávania mladých lekárov a vôbec podmienok v zdravotníctve. Podmienky v ktorých lekári pracujú najmä v štátnom sektore nie sú optimálne, a je naozaj často náročné udržať si dobré psychické a fyzické zdravie.

Čo by ste dnes už robili inak, aby ste tomu predišli?

Mojou filozofiou je, že každá skúsenosť nás niekam posúva a ak ju uchopíme správne, môže byť pre nás obrovskou lekciou. Mňa táto skúsenosť významne posunula ďalej. Na to, aby som tomu vtedy predišla, by som musela mať skúsenosti, ktoré mám až dnes. A tak môžem svojim príbehom len inšpirovať iných, aby tomu možno predišli 🙂

Na svojom Instagramovom účte radíte ženám (ale aj mužom), v oblasti starostlivosti o pokožku. Na čo by sme najmä teraz, s príchodom jari, nemali zabúdať?

Kedže slniečko je stále silnejšie, určite je to SPF krém (opaľovací krém). Spáliť sa človek môže veľmi rýchlo. Najmä teraz po zime, keď slnečných dní veľmi nebolo a veľa ľudí nebolo zvyknutých sa chrániť.

Môžeme aj my, samé doma, odhaliť podozrivé znamienko? Ako také znamienko vyzerá?

Každý z nás by mal v rámci prevencie 1x ročne navštíviť dermatológa a nechať si odborne skontrolovať znamienka. Môžete si však znamienka v priebehu roka pravidelne samovyšetrovať 1x mesačne aj samy. Dôležité je všímať si, či je znamienko symetrické, či nemení priemer, ohraničenie, či nezmenilo farbu, či sa nenafúklo nad hranicu kože, či sa Vám nevytvorilo niečo nové podozrivé a rýchlo to rastie, krváca, svrbí. Niekedy je dobré dať aj na intuíciu. Ak máte pocit, že sa Vám to znamienko alebo nejaký prejav nezdá, vyhľadajte lekára skôr.

Ako je to s SPF? Naozaj by sme si ho mali aplikovať na tvár každé ráno po celý rok?

Vzhľadom na stúpajúci trend rakoviny kože u čoraz mladších ľudí by som to odporučila. Tiež kvôli určitému spomaleniu stárnutia a predchádzaniu nežiadúcim prejavom na pleti ako sú vrásky, pigmentácie, strata jasu a elasticity.

Psychika a kožné ochorenia

Samozrejme s miernou úpravou vzhľadom na životný štýl, prácu, ročné obdobie a podobne. Ak je pochmúrne upršané počasie a viem, že celý deň budem sedieť zavretá v kancelárii bez okien, tak je za mňa spfko zbytočné. Aj keď pozor, UV žiarenie prechádza aj cez mraky a sklo. Ak však po práci vyjdem von a je svetlý slnečný deň kedykoľvek cez rok, je na mieste sa chrániť. V lete to je nutnosť. Treba si triezvo zvážiť situáciu a riziká.

S akými problémami sa na vás ľudia v rámci poradenstva najviac obracajú? Aké kožné problémy riešia?

Je to naozaj široká škála problémov. Rôzne tvárové dermatózy ako akné, rosacea, periorálna dermatitída, seboroická dermatitída, potom atopický ekzém, psoriáza, ochorenia vlasov, zvýšený výpad vlasov, problémy s nechtami, infekčné choroby ako plesne, bradavice, molusky, svrab, herpes, až po sexuálne prenosné ochorenia. A mnohé ďalšie.

Samozrejme veľkú časť našej práce tvoria znamienka a rôzne kožné výrastky a ich riešenie a terapia zistených nádorových ochorení kože.

Patrí problematická pleť tínedžera do rúk kozmetičky alebo dermatologičky?

Vždy záleží na rozsahu akné. Tínedžer by sa mal najmä dostať ku správným informáciám ako sa starať o svoju pleť pravidelne doma. To mu môže poskytnúť dobrá kozmetička aj dermatológ a najlepšie by bolo, aby sa ich práca dopĺňala a mladý človek by bol v rukách dermatológa s doplnkovými ošetreniami pokožky v kozmetickom salóne.

A čo krémy proti vráskam? 🙂 Môžu urobiť zázrak, alebo ide len o šikovný marketingový ťah?

Stárnutie je prirodzený fyziologický proces a my si môžeme pomôcť tento proces zmierniť, či trošku spomaliť zdravým životným štýlom, správnou starostlivosťou o pleť a rôznymi procedúrami. Zázraky vám len jeden krém na počkanie neurobí.

Chceli by ste odkázať našim čitateľkám niečo špeciálne?

Že každá z nich je špeciálna presne taká, aká je, a že je dôležité sa postarať najskôr o seba samého, aby sme mali svoj pohár naplnený a mohli rozlievať ďalej.

Foto: archív MUDr. Petry Milko

Zdieľať článok:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Podobné články