Lekárka s celostným prístupom, MUDr. Diana Porubčanová: Pokiaľ má žena na prvom mieste seba a svoje potreby, prejaví sa to aj na jej okolí

MUDr. Diana Porubčanová, známa na sociálnej sieti aj ako Rodinná lekárka, nám prostredníctvom svojich príspevkov prináša nielen iný pohľad na rodičovstvo a razí v našej medicíne cestu holistickému, teda celostnému prístupu, ale nám aj ukazuje, aké dôležité je pracovať na sebe a svojich vzťahoch. Ako jedna z ambasádoriek konferencie Pre zdravie ženy nám v rozhovore prezradila:

  • Či sa vždy túžila stať lekárkou.
  • Aký je jej postoj k psychosomatickým ochoreniam.
  • Či je naozaj pravda, že naše problémy majú korene v detstve.
  • Aké sú podľa nej piliere zdravých medziľudských vzťahov.

Diana, vedeli ste vždy, už od detstva, že sa chcete stať lekárkou?

Áno, túžila som sa stať detskou lekárkou už do mala. Milujem deti a rada pomáham druhým akýmkoľvek spôsobom. Takže medicína bola moja jasná voľba.

Čo rozhodlo o tom, že vás začal lákať holistický, teda celostný prístup k ťažkostiam vašich pacientov?

Počas materstva sa mi preskladali moje hodnoty a na základe nie najlepších skúseností v našom zdravotnom systéme som začala hľadať iné cesty ku zdraviu. Objavila som čaro a logiku v psychosomatike a teda aj v holistickom prístupe k pacientovi. Prišla som na to, že všetko so všetkým súvisí a teda, že človek nie je len telo (BIO), ale aj psychika (PSYCHO) a vzťahy, ktoré vytvára (SOCIO). Psychickému zdraviu sa v našej spoločnosti venuje malá pozornosť, čo je veľká škoda, keďže veľa ochorení súvisí práve so psychikou človeka.

Ako uvádzate túto filozofiu do svojej lekárskej praxe?

Zatiaľ som nemala možnosť uplatniť to v praxi, nakoľko som ešte na rodičovskej dovolenke. Zatiaľ len študujem a formou osvety na IG sa snažím dostať tieto informácie medzi ľudí.

Aký je váš postoj k psychosomatickým ochoreniam? Čo ich podľa vás dokáže vyvolať?

Veľmi kladný, ako som už spomínala vyššie. Prišla som na to, že v tejto dobe je obzvlášť dôležité psychické zdravie človeka. Stresujúce situácie v rodinách, v práci a momentálne aj veľký vplyv pandémie na náš život. A to všetko sa postupne môže prejaviť na našom fyzickom (somatickom) zdraví. Hlavne, keď potláčame naše vnútorné pocity, presvedčenia a nedokážeme ich sami spracovať.

Je naozaj možné, že korene našich problémov neraz siahajú až do detstva, prípadne spätne do niekoľkých generácií nášho rodu?

Áno, som o tom presvedčená a nielen ja, ale je to už aj dokázané. Veľa sa o tom v súčasnosti píše. V detstve boli naše emócie a potreby častokrát potláčané. Nevymizli, ale sa uložili do nášho nevedomia. Tým, že sme si nemohli naše emócie prežiť (hlavne hnev a strach), môžu sa nám prejaviť v dospelosti v rôznych podobách (agresivita, submisivita,…) a my sami môžeme byť prekvapení, kde sa to v nás berie. Môže to ovplyvniť naše vzťahy, zdravie, ale aj pracovný život.

Konferencia Pre zdravie ženy v Bratislave 2021 – ONLINE PRENOS (LIVE STREAM)

Ak chceme mať zdravé a spokojné deti, z ktorých sa stanú vyrovnaní dospelí, akými rodičmi by sme mali byť?

V prvom rade prítomnými tu a teraz, čiže venovať deťom svoju pozornosť a čas, keď to potrebujú. Je to obzvlášť ťažké v tejto digitálnej a workoholickej spoločnosti. Ďalej by sme mali byť bezpodmienečne milujúcimi, t.j. milovať svoje deti také, aké sú a nechcieť ich meniť podľa svojej predstavy. A v neposlednom rade empatickými voči svojim deťom, v zmysle nepotláčať ich emócie, ale pomôcť im ich s láskou a porozumením prejaviť a prežiť.

My, všetky mamy, chceme byť dokonalé. Dá sa to vôbec? Je možné byť dokonalou matkou?

Netreba byť deťom dokonalou matkou, stačí byť dosť dobrou mamou. Každá jedna mama je tou najlepšou mamou pre svoje deti.

Je u ženy kľúčové, aby mala v prvom rade samú seba?

Určite áno. Pokiaľ má žena na prvom mieste seba a svoje potreby, prejaví sa to aj na jej okolí. To znamená, že keď žena bude plná lásky a šťastia, tak má z čoho rozdávať aj svojim najbližším.

Aké by mali byť podľa vás piliere zdravých medziľudských vzťahov?

Určite dôvera, ktorá sa ťažko buduje, ale ľahko stráca. Je nesmierne dôležitá pre akýkoľvek vzťah. Podobne tak komunikácia, vďaka ktorej môžeme budovať pevné a dôverné vzťahy, alebo naopak môžeme vďaka nesprávnej komunikácii o vzťahy aj prísť. Vzájomný rešpekt je tiež dôležitý pri budovaní zdravých vzťahov a platí to aj vo vzťahoch s deťmi. Nezabúdajme na to, že o každý vzťah sa treba neustále starať.

Ambasádorka konferencie Pre zdravie ženy, Baška Oparty: O obyčajných chvíľach, ktoré robia život neobyčajným

Máte svoje obľúbené životné motto, ktorým sa riadite?

Nemám konkrétne motto, hoci viaceré sa mi páčia a rada si ich pripomínam. To, čo mi najviac pomáha v živote (aj vo výchove), je povedať si: “Je to takto v poriadku a smie to tak byť.” Dá sa to aplikovať na všetko 🙂

Na aké kľúčové faktory by mala žena pamätať, ak si chce udržať dobré mentálne aj fyzické zdravie?

Veľmi dôležité je, aby žena mala na prvom mieste seba a aby sa poctivo starala o svoj vzťah sama so sebou, to je podľa mňa kľúčové. Taktiež je potrebné, aby napĺňala svoje potreby, vedela povedať nie vtedy, keď to tak cíti a vedela požiadať o pomoc, keď vie, že to potrebuje (deti, domácnosť…). Okrem toho je dôležitá aj pestrá a vyvážená strava, pohyb a pobyt v prírode, kde môže načerpať veľa energie.

Foto archív: MUDr. Diana Porubčanová

Zdieľať článok:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Podobné články