Kojenie: Tipy a triky ako kojiť, na čo si dať pozor a ako ukončiť kojenie

Dojčenie je úplne prirodzený biologický proces, ktorý ponúka mnoho výhod – pre matky aj deti. Stáva sa tak príjemným okamihom pre obe strany. Materské mlieko je tým najcennejším, čo môže mamička svojmu dieťaťu poskytnúť, preto je dobré sa v priebehu tehotenstva dozvedieť niekoľko informácií o dojčení.

Ako správne dojčiť, na čo pri dojčení dbať a aké sú jeho výhody?

Materské mlieko

Materské mlieko obsahuje veľa bielkovín, tukov, vápnika a vitamínov. Vďaka svojmu zloženiu sa podieľa na budovaní a posilňovaní imunity dieťaťa a znižuje výskyt alergií. Dieťaťu poskytuje dostatočný zdroj energie, prísun všetkých potrebných výživných látok, a preto sa stáva pre dieťa cenným zdrojom.

Výhody materského mlieka:

  • Je to jediná prirodzená strava, ktorá stačí dieťaťu počas prvých 6-tich mesiacov
  • Chráni dieťa pred chorobami, alergiami a zápalmi
  • Má vždy optimálnu teplotu
  • Je ľahko stráviteľné a podporuje správne trávenie
  • Zaženie nielen hlad, ale aj smäd
  • Prispieva k správnemu fungovaniu mozgu dieťaťa a psychomotorickému vývinu
  • Dodáva pocit bezpečia a istoty a má vysoký vplyv na sociálny vývoj dieťaťa
  • Odstriekané mlieko môžete uchovávať v chladničke, ak ho spotrebujete do 24 hodín
  • Mlieko môžete aj zamraziť a spotrebovať do 6 mesiacov

 

Tip: Inšpirujte sa knihami o rodičovstve a o výchove detí.

Výhody kojenia pre matku

Dojčenie je pre matku nielen pohodlné a finančne nenáročné, ale aj prirodzenou súčasťou života ženy, ktorá  môže ovplyvniť jej zdravotný stav.

Dojčenie uľahčuje rýchlejší návrat k pôvodnej váhe

Vplyvom dojčenia sa po pôrode maternica sťahuje do pôvodnej veľkosti. Môže za to látka oxytocín, ktorá sa začne produkovať práve laktáciou. Oxytocín okrem toho potláča aj stavy popôrodnej depresie. Pri tvorbe mlieka sa spotrebúva veľa energie, a to napomáha k znižovaniu telesnej hmotnosti. Dojčiace matky sa tak rýchlejšie navracajú k svojej pôvodnej hmotnosti.

Dojčenie prináša vyrovnanosť a súzvuk s bábätkom

Oxytocin pôsobí pozitívne aj na psychickú pohodu matky. Tento hormón prináša príjemné pocity, spokojnosť a súzvuk s bábätkom. Nie nadarmo sa mu hovorí hormón šťastia.

Dojčenie znižuje riziko vzniku chorôb

Dojčenie má významný podiel na zdravotnom stave ženy. Dojčiace ženy sú lepšie chránené pred osteoporózou. Dojčenie slúži aj ako prevencia vzniku rakoviny – prsníkov a vaječníkov.

Tip: Viete, ako sa pripraviť na tehotenstvo s cukrovkou?

Výhody kojenia pre dieťa

Dojčenie je najprirodzenejšou výživou dieťaťa od narodenia, a oproti umelej výžive, prináša aj mnoho výhod pre dieťa.

Kompletná prirodzená strava

Materské mlieko poskytuje dieťaťu všetko, čo potrebuje k prirodzenému aj zdravému rastu a vývoju. Dojčenie je najlepší spôsob, ako dodať bábätku všetky živiny, vitamíny a minerály.

Dojčenie posilňuje obranyschopnosť organizmu

Dojčením dieťa od matky prijíma protilátky, ktoré posilňujú jeho imunitu. V neskoršom veku je dojčené dieťa lepšie chránené pred obezitou, zubným kazom, cukrovkou, alergiami, infekciami a ďalšími ochoreniami. Nedojčené deti môžu naopak častejšie trpieť alergiami a zápalmi.

Dojčenie upevňuje citový vzťah

Okrem zdravotných benefitov má dojčenie tiež veľmi pozitívny vplyv na budovanie a posilňovanie vzájomného vzťahu medzi matkou a dieťaťom a vytvára tak jedinečné citové puto.

Okrem toho:

  • Materské mlieko obsahuje mastné kyseliny, ktoré zvyšujú IQ
  • Materské mlieko a dojčenie je prostriedkom na upokojenie a utíšenie či prekonanie stresovej situácie u dieťaťa
  • Dojčenie má pozitívny vplyv na správny vývoj chrupu

Technika kojení

Správna technika dojčenia je základom úspešného dojčenia, zlá technika dojčenia sa ťažko odúča a môže dôjsť k nedostatku materského mlieka, tzv. laktačnej krízy.

Pri prvom prisatí novorodenca by ste mali sedieť vzpriamene. Aby bolo dieťa v správnej výške, na kolená si môžete si položiť vankúš. Hlavička dieťaťa by mala bradou smerovať k prsníku a jazyk by mal byt‘ pod bradavkou.

Dieťa si priložte otočené bruškom k vám, aby nemuselo otáčať hlavu k prsníkom. Ponúknite dieťaťu prsník tak, aby uchopilo nielen bradavku, ale aj čo najväčšiu časť dvorca. Dieťa ďasnami zviera dvorec a tým stláča vývody mliečnej žľazy. Pri saní len samotnej bradavky by mlieko tieklo a spôsobilo by vám to zbytočné rany na bradavke.

Polohy pri kojení

Existuje veľa polôh dojčenia a každej matke môže vyhovovať niečo iné. Na začiatku je dôležité to, aby sa vám kojilo príjemne. Keď si zvyknete, zvládnete dieťa nakŕmiť takmer v každej polohe.

Inšpirácia: Kojenecké podprsenky

Ideálnu polohu pre mamičku a bábätko nemožno stopercentne odporučiť, treba si nájsť takú pozíciu, ktorá vám bude vyhovovať:

Poloha v ľahu

Dojčenie v ležiacej polohe je praktické najmä počas kojenia v noci, alebo keď si potrebuje mamička oddýchnuť. Žena by si mala ľahnúť na bok, bez podopierania hlavy. Bábätko by malo mať dostatočný priestor v oblasti matkinho bruška a malo by byť čo najnižšie pod prsníkom. Hlavička dieťatka musí byť v miernom záklone a vytočená smerom k prsníku.

Poloha posediačky

Polohu v sede využívajte hlavne vtedy, ak máte bolestivé bradavky, môžete tak lepšie sledovať a kontrolovať správne prisatie. Pri tejto polohe podopierajú dieťaťu chrbát predlaktím a druhou rukou si pridržiavajte prsník. Hlavička dieťaťa by mala byť umiestnená v ohybe paže.

10 zásad na čo dbať pri dojčení

  1. Nájdite si pohodlné a tiché miesto, kde môžete dojčiť bez toho, aby vás niekto rušil
  2. Dojčite bábätko vždy, keď je hladné a nechajte ho piť dovtedy, kým samo neprestane
  3. Neobmedzujte dĺžku a frekvenciu dojčenia a doprajte dieťaťu sať tak často a dlho, ako si žiada. Odporúča sa, aby čas medzi dvoma dojčeniami nepresiahol viac ako 6 hodín
  4. Dbajte na správne prisatie bábätka a uistite sa, že bábätko necmúľa len bradavku
  5. Dojčené bábätko v priemere vyžaduje kŕmenie každé 2 – 4 hodiny. Dojčenie môže trvať niekoľko minút až viac než hodinu. Každé bábätko je individuálne, a preto bude potrebovať vlastnú formu kŕmenia
  6. Dovoľte dieťaťu vyprázdniť najprv jeden prsník a po vyprázdnení jedného prsníka mu ponúknite aj druhý prsník
  7. Matka by nemala pociťovať pri dojčení bolesť ani napätie
  8. Dojčenie by malo byt‘ bolo príjemné a pohodlné, pre dieťa aj pre matku
  9. Upokojiť bradavky počas prvých týždňov dojčenia môžete napríklad krém na bradavky s lanolínom
  10. Nedajte sa odradiť. Ak vám spočiatku dojčenie nefunguje, nezúfajte. Možno budete na začiatku aj vy potrebovať tréning, kým si zvyknete a dokonale sa s bábätkom zladíte

Tip: Pozor na vysoký krvný tlak a preeklempsiu v tehotenstve.

Ako sa stravovať počas dojčenia

Dojčenie je dôležitou súčasťou starostlivosti o bábätko. Mamička, ktorá dojčí, odovzdáva v materskom mlieku dieťatku potrebné živiny, ktoré budujú imunitu a podporujú jeho rast a vývin. Strava dojčiacej matky by preto mala byt‘ pestrá a vyvážená. Špeciálna diéta pri dojčení nie je nutná, prípadne je možné obmedziť niektoré potraviny, ktoré môžu pri dojčení nadúvať.

Čo je vhodné jesť pri dojčení

Túto tému nemožno podceňovať, no ani univerzálny zoznam potravín pri dojčení neexistuje. Každému bábätku totiž vyhovuje alebo naopak prekáža niečo iné. Je ale niekoľko všeobecných zásad, ktorých by sa dojčiace mamičky mali držať. Jedálniček by mal obsahovať:

 

  • Bielkoviny (mäso, ryby, vajcia a strukoviny, 1 – 3 porcie denne)
  • Sacharidy (obilniny, cestoviny, zemiaky, pečivo a ryžu, 5 – 6 porcií denne)
  • Mlieko a mliečne výrobky (3 – 4x denne)
  • Zeleninu (3 – 5x denne)
  • Ovocie (2 – 4x denne)

 

I keď v oblasti stravy pre dojčiace mamičky existujú určité mýty, nemusia platiť pre všetkých. Nemusíte sa vyhýbať všetkej zelenine, citrusovým plodom, orechom či strukovinám. Platí však zásada ,všetko s mierou. Mali by ste mať vždy na pamäti, že strava pri dojčení ovplyvňuje kvalitu mlieka, ktoré vaše bábätko prijíma. Rozmanitá strava dieťatku určite nezaškodí.

Tip: Viete, ako sa stravovať pri tehotenskej cukrovke?

Čo nejesť pri dojčení

Vo všeobecnosti nie je žiadna potravina striktne zakázaná, no niektoré potraviny môžu byť pre bábätko nevhodné. Ktoré to budú, nemožno určiť dopredu, preto je dôležité sledovať reakciu dieťatka po dojčení.

Samozrejmosťou je vyhýbanie sa alkoholu, fajčeniu, mastným a ťažkým jedlám a silne korenistým pokrmom. Pozor si dávajte aj na cukry zo sladkostí. Taktiež nie je vhodné začínať s diétou, pretože môžete ochudobňovať seba aj dieťa o dôležité živiny.

Pitný režim

Tak ako strava, je veľmi dôležitý aj pitný režim. Dojčiaca mamička by mala denne vypiť aspoň 2,5 – 3 l tekutín. Odporúčanými nápojmi sú čistá voda, čaje, ovocné džúsy alebo mlieko.

Kofeínové nápoje nie sú pri dojčení zakázané, no treba dbať na množstvo. Kávu môžete napríklad nahradiť niektorými obilnými nápojmi, ako je Melta alebo Caro. Pozor si dávajte na čaje zo šalvie a mäty, ktoré môžu znižovať totiž tvorbu mlieka. Taktiež sa vyhýbajte vodám, ktoré obsahujú vyšší obsah sodíka alebo konzervačné látky.

Doplnky a vitamíny

​​Stravu pri dojčení je niekedy vhodné doplniť aj o doplnky a vitamíny. Je to predovšetkým kyselina listová, vitamín C, D a E, jód a železo. O vhodnosti potravinových doplnkov sa najprv poraďte so svojím lekárom.

Dokedy dojčiť?

Dojčenie sa vo všeobecnosti odporúča do 6 mesiacov života dieťaťa. Toto obdobie je naozaj dôležité, pretože sa dieťa najrýchlejšie vyvíja a môže prekonávať pocity úzkosti. Bábätko sa pri ňom dokáže upokojiť, viac sa naje a cíti sa v bezpečí. Bábätko, ktoré je spokojné lepšie zaspí a toľko nekričí. Než sa teda rozhodnete s dojčením prestať, dôkladne zvážte pre a proti. Pokiaľ však chcete urobiť maximum pre zdravie vášho bábätka, dojčite minimálne 6 mesiacov, maximálne však do 2 rokov.

 

Po prvom pol roku môžete dieťaťu postupne pridávať kašovitú stravu, keďže začína potrebovať vyššie množstvo určitých živín a kalórií. Môže to byť napríklad zeleninová polievka alebo pyré.

Tipy, ako úspešne ukončiť dojčenie

  • Dojčenie obmedzujte postupne až do jeho úplného ukončenia. Bábätko si tak na zmenu zvykne ľahšie, než keby ste prestali dojčiť zo dňa na deň
  • Najideálnejšie sa dojčenie odopiera cez deň, vtedy to dieťa bude znášať najlepšie, pretože ho môžete nahradiť napríklad desiatou
  • Materské mlieko poskytuje dieťatku všetko, čo k správnemu vývoju potrebuje. Keď teda s dojčením prestanete, je dôležité všetky potrebné látky zahrnúť do jedálničku. Dbajte na vyváženú stravu a zapojte do nej dostatočné množstvo dôležitých živín
  • Dieťa pri dojčení hľadá iste potešenie a lásku. S ukončením dojčenia o to príde, preto sa snažte vynahradiť mu to napríklad maznaním alebo jeho pozornosť upútajte nejakou inou zábavou
  • ​​Nastavte nové denné návyky a rituály a vyhýbajte sa situáciám, ktoré môžu pripomínať dojčenie
  • Veľmi dôležitá je dôslednosť. Hneď keď dieťaťu prsník odopriete, už mu ho znova neponúkajte
  • Dieťatku trpezlivo vysvetlite, prečo je dojčenie potrebné obmedziť/ukončiť. Batoľatá ukončenie dojčenia pochopia pravdepodobne ľahšie než tie mladšie, ktoré často reagujú plačom. Deti sú ale veľmi vnímavé a vďaka príjemnej farbe hlasu a komunikácií dokážu veciam porozumieť

 

Ak máte akékoľvek pochybnosti či robíte správne, nebo na odstavenie ešte nie ste pripravená ani vy, ani vaše dieťa, v tom prípade sa oplatí ešte chvíľu počkať.

Tehotenská cukrovka

U tehotných žien sa počas tehotenstva môže objaviť vysoká hladina cukru v krvi. Tento stav sa nazýva gestačný diabetes alebo cukrovka v tehotenstve a môže to ovplyvniť priebeh tehotenstva aj zdravie bábätka.

Dnes už každá budúca mamička podstupuje u lekára vyšetrenie, ktoré dokáže odhaliť tehotenský diabetes. Je dôležité vedieť, že ak sa u vás počas tehotenstva vyvinie tehotenská cukrovka, neznamená to, že ňou budete trpieť aj po pôrode. Tehotenská cukrovka zvyšuje riziko vzniku cukrovky 2. typu v budúcnosti, preto by ste jej určite mali venovať pozornosť.

Najčastejšie príznaky tehotenskej cukrovky, podobne ako aj pri iných typoch cukrovky, sú:

  • pocit únavy
  • rozmazané videnie
  • zvýšený pocit smädu
  • častejšie močenie

a pod.

Tip: Na čo si dať pozor pri tehotenskej cukrovke?

Na cestách s bábätkom

Dojčenie na verejnosti

Kojenie je skvelé v tom, že všetko, čo k nemu potrebujete, máte vždy so sebou. I keď je dojčenie prirodzeným spôsobom, ako nakŕmiť dieťa, mamičky môžu spočiatku pociťovať zábrany. Na dojčenie vonku je teda lepšie pripraviť sa.

1. Cvičte doma

Ak máte z prvého dojčenia na verejnosti obavy, nacvičte si všetko doma. Najlepšie pred zrkadlom, aby ste videli, ako vás budú ostatní vnímať.

2. Vhodne sa oblečte

Čo sa týka oblečenia pre kojenie na verejnosti, možností máte niekoľko – pohodlné a obľúbené topy alebo tehotenské tričká, ktoré bežné nosíte, voľnejší top, ktorý môžete vytiahnuť hore a dojčiť.

 

Ďalšou možnosťou sú šaty s gombíkmi alebo zipsom na prednej časti. Zachrániť vás môže aj zavinovací svetrík, ktorý na strane odviažete. Niektoré mamičky si vystačia aj s látkovou bavlnenou plienkou, ktorú cez seba prehodia a hladné bábätko schovajú.

3. Preskúmajte vaše okolie

Ak ste z dojčenia vonku nervózna, nájdite si vo svojom okolí miesta vhodné na dojčenie, aby ste presne vopred vedeli, kde si môžete urobiť prestávku na kojenie. V nákupných centrách a obchodných domoch bývajú často kútiky pre mamičky, kde určite nájdete svoje súkromie a pohodlie. Zo začiatku môže byť pre vás dojčenie vonku zahanbujúce, ale časom si určite zvyknete.

Tip: Nezabúdajte pri kočíkovaní na bezpečnosť a dostatočnú viditeľnosť na cestách. Naučte sa správne používať reflexné doplnky.

Dojčenie v aute

Dojčenie v aute je kapitola sama o sebe. Ak je kojenie na cestách nevyhnutne, alebo ho praktizujete ako uspávací rituál, dbajte na bezpečnosť. Dávať pozor by ste mali aj na fakt, že pri ceste autom u bábätka môžete riskovať vracanie.

Kvalitná autosedačka je pre bezpečné cestovanie autom nevyhnutnosťou.

Tip: Viete, ako vybrať bezpečnú autosedačku pre svoje dieťa?

Obdobie dojčenia prináša mamičke aj dieťaťu nezabudnuteľné chvíle a kúzelné okamihy, počas ktorých sa vytvára celoživotné puto dôležitého vzájomného vzťahu.

Keď mamička nekojí

Dojčenie sa považuje za prirodzenú vec, no bohužiaľ sú mamičky, ktoré nedoja alebo nemôžu dojčiť. Dojčenie totiž nie je vždy možné, a to bez ohľadu na to, ako svoje bábätko ľúbia.

 

Dôvody, pre ktoré dojčenie nefunguje, môžu byť rôzne. Jedným z nich, je napríklad tzv. laktačná kríza, kedy je tvorba materského mlieka nedostatočná. Matka tiež napríklad nemôže dojčiť, pretože je dieťa adoptované, dojčenie mamičku bolí, užíva určite lieky alebo ma vpadnute bradavky.

Netreba však zúfať a nemali by ste strácať ani sebadôveru. Dojčenie má zmysel vtedy, keď vyhovuje obom stranám.

Dnes už v obchodoch nájdete umelé mlieka, ktorých výber je naozaj široký. Tieto zachránia dieťatko od hladu a podvýživy.

Dominika Blchová, SEO služby a copywriting

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné články