Čo je to choroba DNA a aká životospráva pri nej môže pomôcť?

DNA – to nie je len skratka deoxyribonukleovej kyseliny, nositeľky genetickej informácie. DNA je tiež reumatologické zápalové ochorenie. Medzi ľuďmi je ochorenie dna známe aj ako pakostnica, choroba bohatých alebo choroba kráľov.

Výskyt DNY

Výskyt dny sa v posledných rokoch stále zvyšuje. Na Slovensku touto chorobou trpí asi 10% populácie. To pravdepodobne súvisí so zmenami v spôsobe stravovania, predlžovaní priemernej dĺžky života a metabolickým syndrómom.

Najčastejšie sa objavuje u mužov vo veku 40 až 50 rokov. Ženy postihuje skôr až v období po menopauze.

Konferencia 2022 Košice

V minulosti choroba kráľov

DNA je ochorenie, ktoré popísali už obyvatelia starovekého Egypta a poznali ho tiež v starovekom Grécku a Ríme.

V minulosti si DNA vyslúžila prezývku choroba kráľov alebo tiež choroba bohatých. Bolo tomu tak preto, že v histórií trápila hlavne ľudí z vyšších vrstiev, ktorí si mohli dovoliť konzumovať veľa mäsa a piť víno.

Prečo dna vzniká?

DNA, pakostnica, vzniká v dôsledku zvýšenej hladiny kyseliny močovej v krvi a hromadení kryštáľov kyseliny močovej, tzv. urátu v ľudskom tele. Prečo sa to ale deje?

Kyselina močová a choroba DNA

Dôvodov, prečo sa kyselina močová v organizme hromadí, môže byť viac.

  • V dôsledku nedostatočného vylučovania kyseliny močovej
  • V dôsledku zvýšenej produkcie kyseliny močovej
  • V dôsledku dlhodobého prísunu purínov v strave

Ďalšie príčiny DNY

Vedeli ste, že DNA môže byť tiež dedičná? Dedičnosť hrá úlohu u viac než polovice pacientov. Ďalšou, veľmi častou príčinou, je potom vhodný životný štýl, s ktorým sa spája nadmerná konzumácia alkoholu, nedostatočný pitný režim alebo málo pohybu.

DNA sa tiež môže prejaviť v dôsledku užívania diuretík alebo pri chemoterapii. Za nedostatočným vylučovaním kyseliny močovej môže stáť tiež ľadvinová nedostatočnosť.

Aké príznaky má choroba DNA?

Obávate sa, že aj vás alebo niekoho vo vašom okolí by sa mohlo toto reumatologické ochorenie týkať? Pozrite sa spoločne s nami na príznaky pakostnice.

  • Bolesti kĺbov, hlavne v ranných a nočných hodinách – najtypickejšia je bolesť palca na nohe, kĺboch na rukách, členkoch alebo kolenách
  • Začervenanie a opuch kĺbov, ktoré sú zároveň aj citlivé na dotyk
  • Ľadvinová kolika

Ataky opuchu sa opakujú v určitom časovom období, pokiaľ prídu do chronického štádia, opuchy sprevádza často horúčka alebo zimnica. Tiež sa môžu objaviť tzv. tofy, viditeľné mäkké hrče spôsobené ukladaním kyseliny močovej.

Konferencia 2022 Bratislava

Pridružené ochorenia

DNA sa často objavuje aj v kombinácií s ďalšími zdravotnými ťažkosťami, medzi ktoré často patrí lupienka, zlyhanie ľadvín alebo metabolický syndróm, s ktorým súvisí vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, obezita a ďalšie.

TIP: Viete, čo je tehotenská cukrovka a aká je jej prevencia?

Ako pridružené komplikácie sa tie môžu objaviť bolesti hlavy a svalov, tráviace ťažkosti alebo ochorenia močových ciest.

Ako sa DNA diagnostikuje?

Vo chvíli, keď človek prichádza s podozrením na ochorenie DNA k lekárovi, spúšťa sa razom diagnostika, ktorá má za úlohu potvrdiť alebo vylúčiť danú chorobu. V prípade pakostnice je základom diagnostiky určenie hladiny kyseliny močovej v krvi. Tie sa musia líšiť od normy.

Za normálne hodnoty kyseliny močovej v krvi je považované:

  • u mužov 220-420 µmol/l
  • u žien 140-340 µmol/l

Súčasťou diagnostiky by malo byť tiež doplňujúce röntgenové vyšetrenie zasiahnutého kĺbu a tiež sonografické vyšetrenie močového ústrojenstva.

V čom spočíva liečba DNY?

Úplným základom liečby, ktorému sa žiadny človek s touto chorobou nevyhne, je zmena životného štýlu, spočívajúca hlavne v zmene stravovacích návykov. Rovnako je to aj u iných ochorení. Viete napríklad, ako sa stravovať pri tehotenskej cukrovke?

V liečbe zohráva úlohu:

  • užívanie liekov
  • zmena životného štýlu je spojená so stravou, pohybom a abstinenciou alkoholu

Lieky

Čo sa týka liekov, pacientom sú obvykle predpisované lieky tlmiace bolesť kĺbov a zápal, ďalej lieky znižujúce tvorbu kyseliny močovej ako je Purinol. Často je osobám v akútnom štádiu DNY predpisovaný tiež liek kolchicin, ktorý potláča zápal. O užívaní liekov je ale vždy treba sa dopredu poradiť s ošetrujúcim lekárom. V chronickom štádiu choroby sa ním stáva ortopéd.

Zdravé stravovanie

Ako už bolo spomenuté v úvode, častou príčinou ochorenia je nadmerný výskyt purínov v strave. Puríny sú zlúčeniny obsiahnuté hlavne v strave bohatej na bielkoviny. Je potreba sa vyhýbať tiež nadmernej konzumácií alkoholu, pretože je to práve alkohol, ktorý znižuje vylučovanie kyseliny močovej.

 

A ako sa teda treba stravovať? Dôležité je dodržiavať základy zdravého stravovania. Existujú všeobecné tipy pre zdravé stravovanie, ktoré sa hodí dodržiavať. Patrí medzi ne sledovanie si energetického príjmu a zloženia jedálničku, tiež pravidelnosť a dostatočný pitný režim.

Pri reumatologických ochoreniach, by ste sa mali vyhýbať potravinám bohatým na puríny.

Medzi potraviny odporúčané pri dne patria:

  • Zelenina a ovocné šťavy
  • Ovocie a zelenina
  • Mliečne výrobky
  • Celozrnné pečivo
  • Strukoviny
  • Káva a čaj
  • Vitamínové doplnky

Pri tomto ochorení je tiež dôležitá detoxikácia organizmu a pravidelná očista tela. S tým vám môže mimo iné pomôcť aj detoxikačná kúra. Pomôcť môžu tiež najrôznejšie bylinky, ktoré zmierňujú zápal a očistia organizmus ako je ligurček alebo pŕhľava dvojdomá.

Naopak úplne nevhodné potraviny pri DNE sú:

  • Alkohol
  • Vnútornosti
  • Vyprážané jedlá
  • Sladkosti
  • Červené mäso a ryby ako je tuniak, pstruh a morské plody
  • Ostré a korenené jedlá

 

Alena Mrvíková, SEO služby a copywriting

Zdroj obrázkov: Pexels, Unsplash

Zdieľať článok:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Podobné články