Ambasádorka konferencie Pro zdraví ženy Veronika Allister: Aby bol človek výkonný, musí sa naučiť poriadne odpočívať

Veronika si vo svojom živote prešla mnohými skúškami v oblasti fyzického a mentálneho zdravia. Vďaka týmto skúsenostiam sa začala venovať témam ako je biohacking a dlhovekosť. Zdravý životný štýl, otužovanie, vlastná kniha Hoř pomalu, to všetko patrí k Veronike Allister (33 r). Vytvorila projekt zameraný špeciálne pre ženy, ktorý sa venuje optimalizácii ich biológie. Veronika žije so svojim manželom Johnny v prírode kúsok od Prahy.

V rozhovore Veronika Allister prezradila:

  • čo je biohacking, ktorému sa venuje,
  • prečo sa sprchovať ľadovou vodou,
  • v čom spočíva optimalizácia ženskej biológie,
  • čo najviac ovplyvňuje našu výkonnosť.

Prijali ste výzvu stať sa ambasádorkou konferencie Pre zdraví ženy. Aký máte vy sama vzťah k zdraviu a prevencii?

Práca, ktorej sa venujem, je zameraná na zdravie a prevenciu. Žijeme v uponáhľanej dobe, kde väčšinu populácie zabíja stres. O to viac vidím veľký zmysel v tom, čo robíme v Systers. Pomáhame ženám lepšie znášať stres, ukazujeme im cesty spevnenia nervového systému a tým byť pokojnejšími a spokojnejšími. V neposlednom rade ide však o prevzatie zodpovednosti za svoje zdravie.

Pozývame vás zúčastniť sa jedinečnej konferencie Pro zdraví ženy. Lístky sú dostupné tu.

Prečo by ženy mali ísť na konferenciu Pro zdraví ženy?

Konferenciu vnímam ako skvelú voľbu, ak sa chce žena prepojiť s ďalšími ženami v odbore, získať nový uhol pohľadu na svoje zdravie z kvalitných zdrojov alebo sa len chce nechať inšpirovať v tejto oblasti.

Na akú tému sa vy osobne najviac tešíte na konferencii?

Teším sa na všetky témy. Zaujíma ma, ako tieto témy vnímajú ďalší ľudia z odboru (úsmev).

Veronika vy sa venujete biohackingu, ktorý je pre mnohých neznámym pojmom. Priblížte prosím, čo sa pod týmto pojmom ukrýva?

Vo svojej  podstate sa jedná o optimalizáciu svojej biológie podľa životného cyklu ženy. Je to nadstavba zdravého životného štýlu, kedy ideme ešte hlbšie. Múdro sa pri tom skúmame a experimentujeme. So svojim telom a mysľou pracujeme holisticky. Osobne pracujem s konceptom fitness, wellness a stillness, kde jadrom je odolnosť nervového systému. Naozajstný biohacking nie je o anti-aging náhradách založených na technológiách bez kontextu. Ak však máte systém, ktorý stojí na pevných základných kameňoch, môžete stavať pyramídy. Vďaka biohackingu prevezme človek zodpovednosť za svoje fyzické aj mentálne zdravie. Cieľom je najlepšia verzia seba samého.

Prečítajte si aj rozhovor s ambasádorkou Barborou Junkovou: Keď nejde o život, nejde o nič

Je tento prístup určený pre každého alebo len pre ambicióznych ľudí?

Určite to nie je prístup pre každého, nakoľko si vyžaduje byť vedomý/á, ísť často mimo komfortnej zóny a robiť veci systémovo a dlhodobo. Nie je to o trendoch, ale o životnom štýle. Človek môže mať rôznu motiváciu, biohacking však nie je o výkonoch, ale naopak, o harmónii, kedy náš biosystém funguje s využitím svojho plného potenciálu.

Čo všetko  z vášho pohľadu ovplyvňuje náš deň a našu výkonnosť?

Podľa mňa nás najviac ovplyvňuje únava a nedostatok odpočinku. Ľudia sa odnaučili odpočívať, rozmaznávať sa a byť v tzv. parasympatiku. Ako spoločnosť sme závislí od stresu, pretože biologicky chutí dobre. Avšak to nie je dlhodobo udržateľné, ideme na dlh. U mnohých ľudí sa to začína prejavovať už v 25. roku života. Majú mozgové hmly, úzkosti, depresie, únavové syndrómy… Toto všetko je spojené s chronickým stresom, ktorý v tele dlhodobo zvyšuje zápal a má vplyv na naše fyzické aj mentálne zdravie. Aby bol človek výkonný, tak sa najskôr musí naučiť odpočívať, ale naozaj odpočívať. Mnoho ľudí dnes už zabudlo, čo odpočinok vlastne znamená.

Vy ste vymysleli projekt zameraný špeciálne pre ženy. Chýbalo vám niečo ženské na trhu alebo kde bola tá prvá iskrička?

Odbor biohackingu a dlhovekosti je prevažne založený na mužoch, dokonca aj väčšina vedeckých štúdií je robená na mužskej populácii. Hoci sa to posledné roky mení, stále vnímame prítomnosť tzv. gender bias. Všímam si, že sa vo svety trendy, ktoré sa šíria ako svetlo, komunikujú prevažne pre mužskú popoláciu. Ženy si však môžu ublížiť. Preto som sa rozhodla prispieť svojou prácou k uvedomeniu si rozdielu medzi mužom a ženou. Vidím stále viac žien, ktoré si toto uvedomujú a to je skvelé. Mám z toho veľkú radosť, ako aj z tejto konferencie či podobných akcií.

Zaujalo ma slovné spojenie „optimalizácia ženskej biológie“. Ako vieme optimalizovať samy seba? Čo to v praxi znamená?

Zjednodušene si optimalizáciu môžete predstaviť ako návrat do harmónie. Naše telo, myseľ a duša sú v harmónii a v súlade. Cítite vnútorný pokoj, radosť. Viete, čo máte robiť, ak sa dostaví strach, stres a náročné emócie. Vaša stresová odpoveď nie je precitlivená, vaše hormóny sú v rovnováhe. Dôležité je pracovať holisticky, čo však vie len veľmi málo ľudí.

Prečítajte si aj rozhovor s ambasádorkou Dominikou Paškovou: Energiu beriem z možností napĺňať svoj potenciál

Ako by ste charakterizovali zdravú ženu?

Každá žena má svoju individuálnu biológiu a je to teda pre každú ženu iné. Všeobecne by som však povedala, že zdravá žena má zdravý hormonálny cyklus, má pravidelnú menštruáciu a pravidelnú ovuláciu. Zdravá žena nemá PMS, ani PCOS, endometriózu, duševné poruchy, veľké výkyvy nálad, dlhodobú únavu atď. Pokiaľ je žena v menopauze, či po tomto období, tak nemá návaly tepla. To, že je toto bežné, neznamená, že je to normálne. Žena nemusí mať bolestivú menštruáciu a nemusí mať ani návaly nálad a tepla. Keď sa to občas objaví, je to v poriadku, ale väčšina žien je v týchto stavoch dlhodobo.

Odporúčate rozlišovať medzi otužovaním a chladovou terapiou pre ženy a pre mužov. Odporúčate chladovú terapiu v zmysle, napustiť si najstudenšiu vodu z kohútika, vložiť kusy ľadu, vliezť dnu a vydržať aspoň dve minúty. Alebo ľadová sprcha. Prečo by sme toto mali robiť? Aký to má zmysel?

Na tieto otázky odpovedám v svojej novej e-knhe: Láska k chladu: kompletní kompletní průvodce chladovou terapií pro ženy. Ide o svetový unikát. Nikde inde tieto informácie nenájdete. Hoci téma je komplexná, vo svojej podstate je veľmi jednoduchá.

Skutočnosť, že toto zvládnem a prekonám sám seba, mi dodá sebavedomie aj do každodenného života? Funguje to naozaj tak?

Určite funguje (úsmev). Tak ako všetko ostatné. Osobne sa učím od rôznych učiteľov. Vďaka ich tréningom a technikám mi rastie zdravé sebavedomie a môj osobný priestor. Nezáleží, či ma trénuje človek, ktorý trénuje špeciálne jednotky alebo zenový majster. Rovnako je to s terapiou chladu. Vždy, keď idete mimo komfortnej zóny, naučíte sa novým schopnostiam, sebavedomie sa vám zvyšuje.

Na čo by v starostlivosti o seba nemala zabúdať žiadna žena?

Odpočívať a rozmaznávať sa. Väčšinou my ženy na seba najviac zabúdame. Neuvedomujeme si, že ak budú po svete behať šťastné ž ženy, tak celý svet bude v poriadku (úsmev).

Prečítajte si aj rozhovor s ambasádorkou Vlastinou Svátkovou: Dať si samu seba na prvé miesto neznamená, že tí, ktorých milujete, budú trpieť

Ste na čele firmy Systers.bio, venujúcej sa biohackingu. Ponúkate online kurzy, praktické workshopy, aby sa človek naučil aplikovať biohacking a prevziať plnú zodpovednosť za svoje telo. Akí ľudia sa ku vám hlásia? Ako by ste ich charakterizovali?

Na naše kempy, či už verejné, kam sa hlásia len ženy, alebo na kempy, ktoré sú pre firmy a kam sa hlásia aj muži, sa hlásia naozaj rozmanití ľudia rôznych vekových kategórií.  Sú to však prevažne ľudia, ktorí na sebe už nejaký čas pracujú. Zaujíma ich zdravie, osobný rozvoj a sú zvedaví.

Zaujali ma aj možnosti kempov – dámsky kemp, ochladzovací kemp, ľadová expedícia, kemp dychu, chladu  a mindfulness. O aký kemp je najväčší záujem? Prichádzajú ľudia, ktorí sa už otužujú, majú skúsenosti alebo aj úplní nováčikovia, ktorí sa doteraz ani len nesprchovali v studenej vode?

Záujem je o všetky naše kempy. Momentálne sa však sústredíme na firmy, kde sa venujeme prevažne odolnosti a práci so stresom. Väčšinou ide o ročný program, ktorý skupinu 25 vybraných ľudí posunie z bodu A do bodu B. Bod B j e väčšinou najlepšia verzia seba samého, hoci vieme, že to je práca na celý život. Títo ľudia však vedia, ako na ceste pokračovať aj sami. Verejné kempy robíme pre ženy a potom realizujeme aj expedície na Sněžku. Zúčastňujú sa ich aj úplní začiatočníci, hoci my takéto náročné akcie pre začiatočníkov nedoručujeme. Je lepšie ukončiť minimálne jeden z našich kempov a až potom sa prihlásiť na expedíciu.

Ďakujem za rozhovor.

Zdroj foto: archív V.  A.

Ambasádorky konferencie Pro zdraví ženy, Indiánky, Anna a Kája: Zdravá žena je sama na seba dobrá

Zdieľať článok:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Podobné články