Ako začať veriť v seba

Zahráva sa s vami občas váš mozog a nahovára vám, že nie ste dostatočne štíhla, múdra, priateľská, empatická… jednoducho dosť dobrá? Je veľmi pravdepodobné, že tomuto nenápadnému hlásku vo svojej hlave uveríte, výsledkom čoho býva veľmi často pocit nedostatočnosti a nízky pocit vlastnej hodnoty. Napriek tomu, že s podobným pocitom sa trápia mnohé ženy, stojí za to postaviť sa mu čelom a začať s ním pracovať. A my vám prezradíme ako.

Prestaňte sa porovnávať s inými. Nenazerajte na ľudí, ktorí majú niečo, čo by ste chceli mať aj vy, spôsobom, vďaka ktorému sa budete cítiť menejcenná. „Prečo ona áno a ja nie? Čo je so mnou zlé?“ Tieto a podobné otázky z vášho vnútra sú vám určite dobre známe. Nie sú vám však v ničom nápomocné. Práve naopak, zrážajú vás dolu, na kolená, k pocitu nedostatočnosti. Ak sa chcete pozerať na ľudí okolo seba, ako oni žijú svoj život, berte ich životné príbehy len ako inšpiráciu. V žiadnom prípade sa však s nimi neporovnávajte, pretože je to cesta do pekla. To, ako žijú iní ľudia, je ich príbeh a s vami nemá vôbec nič spoločné. Vy ste tu preto, aby ste žili ten svoj.

Takto s jarnou únavou zatočíte

Kontrolujte svoje myšlienky. Nedovoľte svojej mysli, aby vás vláčila tam, kam chce ona. Pánom ste tu vy a môžete svoje myšlienky korigovať. Kedykoľvek sa vynorí fiktívna myšlienka, ktorú by ste najradšej nemali, povedzte jej v mysli STOP a presuňte svoju myseľ inam. Keby ste venovali obťažujúcim myšlienkam priveľa pozornosti, v skutočnosti by ste tak verili veciam a tvrdeniam o sebe samej, ktoré neexistujú. Sú len výplodom vašej fantázie. A preto namiesto Nie som dosť dobrá, si začnite opakovať: Som najlepšou verziou samej seba. Som presne taká, aká mám byť. Nemusím byť dokonalá na to, aby som bola dosť dobrá.

Vnímajte omyly ako spôsob rastu. V prípade, že ste spravili v živote niečo, na čo sa s odstupom času pozeráte ako na chybu (rozhodnutie, čin, vyriekli slová…), neobviňujte sa z toho. Je viac než isté, že ste v danej chvíli konali najlepšie ako ste vedeli na základe informácií a skúseností, ktoré ste v tom čase mali. Zrejme nebolo možné, aby ste sa rozhodli alebo zachovali inak. Nemá zmysel sa po zvyšok života za to obviňovať a podkopávať si tak vlastné sebavedomie. Namiesto toho si spíšte zoznam všetkého, čo ste v živote dokázali, čo sa vám podarilo a tiež situácií, kedy ste sa rozhodli správne. Uvidíte, že týchto vecí bude podstatne viac ako tých druhých.

Nestavajte svoje šťastie na nevydarených vzťahoch. Nie všetci naši priatelia či partneri s nami kráčajú celým našim životom. S ľuďmi sa schádzame aj rozchádzame. Je to prirodzená súčasť života. Ak vám niektoré partnerské alebo priateľské vzťahy nevyšli (týka sa to aj vzťahov v rodine), nehľadajte chybu v sebe. Tak to jednoducho v živote chodí. Nemôžeme byť zadobre úplne s každým, nemôžeme sa zapáčiť každému a ani by sme to nemali chcieť. Skúste uveriť tomu, že v tejto chvíli sú vo vašom živote presne tí ľudia, ktorí v ňom byť majú a určite ešte v budúcnosti mnohých skvelých ľudí stretnete. Neobzerajte sa späť, pretože minulosť už neexistuje. Pozerajte sa výlučne dopredu.

Ambasádorka konferencie Pro zdraví ženy Veronika Allister: Aby bol človek výkonný, musí sa naučiť poriadne odpočívať

Uvedomte si, že šťastie nie je cieľ. Šťastie je cesta. To isté platí aj pre pocit toho, či ste dosť dobrá. Ani ten nie je cieľom vašej životnej cesty. V živote to nefunguje tak, že potom, čo urobím toto alebo toto už budem dosť dobrá. Všetky skúsenosti a zručnosti, ktoré cestou životom zbierate, sú súčasťou vašej identity. Ste dosť dobrá presne taká, aká v tejto chvíli ste. Ste na ceste a niekam smerujete a tak je to v poriadku.

Obrázky zdroj: Freepik

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné články