Ako si čo najrýchlejšie zvyknúť v novej práci?

Poznáte ten pocit, keď vám zazvoní telefón a osoba na druhej strane vám poviem tú skvelú správu, že si na miesto, na ktoré sa okrem vás hlásilo päťdesiat ďalších uchádzačov, vybrali práve vás? Čo vtedy cítite? Vzrušenie, nadšenie, radosť, pocit neopísateľného šťastia. Potom nadíde deň vášho nástupu, radostné pocity medzičasom vyprchali a vystriedala ich neistota, nervozita, úzkosť a možno aj určitá dávka strachu. Ako si s nimi čo najlepšie poradiť?

Employee photo created by garetsvisual – www.freepik.com

Bežný človek zmení zamestnanie až dvanásťkrát za život. Pre niektorých sa táto udalosť nemusí opakovať príliš často, takže už aj zabudli, aké to je byť novým členom tímu a musieť zvládnuť nespočetné množstvo profesionálnych úloh, povinností a záplavu nových informácií. Tí z nás, ktorí menia zamestnanie častejšie, nech už je dôvod zmeny akýkoľvek, sa však pomerne často stretávajú s procesom zvykania si na nové miesto, kolektív, pracovné procesy či úplne novú firemnú politiku. Niektorí tento prechod zvládajú ľavou zadnou, iným dá poriadne zabrať. My vám poradíme, ako čo najplynulejšie vplávať do novej práce a čo najlepšie sa do nej zapísať.

Nezabudnite, že si vybrali práve vás. Spomedzi desiatok uchádzačov ste výberové konanie vyhrala práve vy. Váš nový zamestnávateľ si vás nevybral len tak. Mal na to určite veľmi dobrý dôvod. Pokojne si mohli vybrať niekoho iného, no ste to vy, kto na nové miesto v týchto dňoch nastupuje. Gratulujeme vám! A teraz už o sebe prestaňte pochybovať!

Martin Krajčovič: Nenastavujte si cenu príliš nízko, dlhodobo to má viac negatív ako pozitív

Začiatky sú ťažké všade. Ktokoľvek by teraz bol na vašom mieste, pre nikoho by nástup do novej práce nebol ľahký. Vaša komfortná zóna v bývalej práci, v ktorej ste poznali každého po mene, mali ste osvojené všetky skratky, ustálené slovné pomenovania a firemný žargón, je už v tejto chvíli minulosťou. Je možné, že práve začínate čeliť úzkosti z novej práce a nejaký čas ju na začiatku môže striedať aj impostor syndróm (psychologický jav, pri ktorom jednotlivec pochybuje o svojich schopnostiach, talente alebo úspechoch a má pretrvávajúci pocit, že bude odhalený ako podvodník).

Viete, aké výhody má pobyt v prírode pre vaše zdravie a psychickú pohodu?

Na všetko sa pýtajte a všetko si zapisujte. Je dôležité uvedomiť si, že na začiatku by ste nemali mať od seba veľké očakávania. Budete si pripadať ako slon v porceláne a je to úplne prirodzené. Nebudete rozumieť, čo vaši noví kolegovia hovoria a zo začiatku sa nebudete vedieť zapojiť do rozhovoru s nimi. Nebojte sa, už čoskoro sa to zmení. Na začiatku sa radšej trikrát na všetko spýtajte, než by ste to mali urobiť zle. Skvelým spôsobom, ako si byť istá, že všetkému správne rozumiete, je klásť uisťujúce otázky typu: „Rozumiem tomu správne, že ste to mysleli takto?“ a popíšete proces tak, ako ste ho na základe vysvetlenia vášho kolegu alebo nadriadeného pochopili. Je nereálne si myslieť, že budete od prvého dňa v novej práci podávať výkony na rovnakej úrovni, ako v predchádzajúcom zamestnaní. Na perfekcionizmus na nejaký čas zabudnite.

Technology team photo created by senivpetro – www.freepik.com

Založte si denník. Každý večer si doňho napíšte 3 veci, ktoré sa vám v ten deň v práci podarili. Uvidíte, že čoskoro vám 3 kolonky už budú málo a stránky denníka sa začnú plniť vašimi úspechmi.

Ak sa vám niečo nepáči, povedzte to. V novej práci je potrebné nastaviť si hranice hneď na začiatku. Nebojte sa, že ak úprimne poviete, čo si myslíte, dostanete hodinovú výpoveď. Samozrejme, svoje názory a postoje je potrebné komunikovať slušne a s úctou k vašim kolegom aj nadriadeným. Nikto však na vás nemôže orať, to si uvedomte v prvom rade. Za každých okolností a vždy hovorte svojmu nadriadenému pravdu a uvidíte, že on/ona časom zistí, že má vo vás cenného a lojálneho zamestnanca.

Choďte na teambuilding. V prípade, že vaša nová firma bude organizovať posedenie po pracovnej dobe alebo teambuilding, zúčastnite sa ho. Najlepšie bude, samozrejme, ak to nepreženiete s alkoholom a nepokazíte si dobré meno hneď v úvode. Zúčastniť sa však príjemnej konverzácie a diskusií na úrovni, prečo nie?

7 tipov, ako sa lepšie cítiť vo svojom tele

Ako dlho trvá úzkosť z novej práce?

Je to veľmi individuálne. Pre niektorých prvý týždeň alebo mesiac. Iným zovrie žalúdok vždy, keď pred svojim pracoviskom vystúpia z auta. „Potom, čo ma prijali do mojej vysnívanej práce, spadla na mňa klietka reality,“ spomína na svoj predchádzajúci job Zuzana. „Nič nebolo také, aké som si myslela, že bude. Kolegyne ma začali ohovárať, pretože ako som sa neskôr dozvedela, aj ony sa o miesto novej tím líderky uchádzali, no nezískali ho. Myslela som si, že to časom poľaví, no keď sa tak nestalo ani ku koncu skúšobnej doby, dala som výpoveď,“ priznáva bývalá manažérka. „Dnes už pracujem v inej firme, máme skvelý kolektív a som tam veľmi spokojná. Predchádzajúcu cestu po žeravom uhlí beriem ako skúsenosť a školu života, uzatvára Zuzana.

Ako dlho si zvykáte v novej práci vy? 

Obrázky zdroj: Freepik

Zdieľať článok:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Podobné články