AKO LIEČIŤ BOLESŤ HRDLA?

V našich zemepisných šírkach sa bolesti hrdla najčastejšie vyskytujú v zime a začiatkom jari. Bolesť hrdla je bežný problém, ktorý sa vyskytuje dva až trikrát za rok. Postihuje ľudí všetkých vekových kategórií. Počas roka trpia dospelí 2-3 epizódami bolesti hrdla, deti ich mávajú aj viac. Až tretina ľudí deklaruje, že ich bolesť hrdla veľmi nepriaznivo ovplyvňuje a obmedzuje. Nepríjemný pocit spojený s bolesťou hrdla obyčajne trvá 3-5 dní. A preto keď vás bolí hrdlo, začnite to riešiť hneď.

Príčiny bolesti hrdla

Najčastejšími pôvodcami ochorení, ktoré sa prejavujú bolesťou hrdla, sú v 90% prípadov vírusové infekcie, preto pri bolesti hrdla vo väčšine prípadov postačujú lieky bez obsahu antibiotika.

Zvyšok pôvodcov tvoria bakteriálne infekcie alebo plesne a alergény rôzneho druhu. Bakteriálne infekcie tvoria približne 10%. Svoju úlohu zohráva v neposlednom rade aj stres, únava, nadmerné namáhanie hlasu, znečistené ovzdušie, ovzdušie s vysokou prašnosťou, suchý vzduch alebo tabakový dym.

Pri vírusovej infekcii je nástup bolestí prudký , ale bolesť hrdla aj rýchlejšia pominie a jej priebeh je miernejší, bakteriálna infekcia je vždy ťažšia, spôsobuje silnú bolesť hrdla, ťažkosti pri prehĺtaní a je sprevádzaná horúčkou.

Príznaky a prejavy bolesti hrdla

Najčastejšími príznakmi bolesti hrdla sú škriabanie, pocity pálenia, suchosti alebo podráždené hrdlo.  Častokrát sa príznaky zhoršujú a bolesť silnie najmä pri prehĺtaní a rozprávaní. K bolesti hrdla sa často pridruží aj kašeľ a teplota.

Najčastejšími sprievodnými príznakmi bolesti hrdla bývajú tieto:

  • plný nos
  • zachrípnutie
  • kašeľ
  • bolesti hlavy
  • horúčka a zimnica
  • opuchnuté uzliny

Pacienti môžu pociťovať aj nechuť do jedla alebo bolesti „celého tela“ či svalov.

Liečba bolesti hrdla

Bolesť hrdla patrí k tým ochoreniam, kedy naše kroky smerujú najskôr do lekárne a až v prípade, že liečba nezaberá a príznaky sa zhoršia, kontaktujeme svojho lekára.

Orálne antiseptiká a analgetiká liečia zapálené tkanivo a zmierňujú bolesť. Všeobecne sa odporúča zvýšiť príjem vitamínu C, ktorý pôsobí priaznivo pri infekciách horných ciest dýchacích, účinné môžu byť aj pastilky s obsahom zinku. Orofar Oroforte Menthol pôsobia dvojitou silou.  Rýchlo tíšia bolesť hrdla a liečia infekciu.

Lieky OrofarOroforte Menthol sú voľnopredajné lieky na použitie v ústnej dutine. Pred pužitím si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa, alebo sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom.

Zdroj ilustračného obrázku: Freepik

Zdieľať článok:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Podobné články